Kitap Yorum: Mevila’91
 1. Anasayfa
 2. Kişisel Yazılarım

Kitap Yorum: Mevila’91

0

Mevila’91, şair Mustafa Kutlu’nun 2022 Eylül itibariyle çıkan son şiir kitabı. Görünen o ki daha çok kitabı raflarda yerini alacak. Hemşerim, köylüm Mustafa Kutlu’nun duru bir dille kelimeleri dans ettirdiği şiirlerini okumaya devam ediyoruz. Editör ve yayın danışmanı diğer eserlerinde olduğu gibi yine Hasan Sarı. Önsözüne de katkıda bulunan Hasan beye bir kez daha teşekkür etmek gerek. Elimdeki Mevila’91 adlı şiir kitabı 2. baskısını 2022 şubat ayında yaptı. Bu elimdeki kitabımı aynı zamanda yazarın ilk kez imzaladığı kitap. Bu yönüyle de yazarı kınıyorum: abi daha fazla kitabını imzalayıp bana vermeliydin! :)

Daha önce yazarın Kutlu Söz Selam ve Kutlu Aşk adlı şiir kitaplarını okumuştum. Yazarın 3. şiir kitabı olan Mevila’91 adlı eser içerisinde toplamda 54 adet şiir yer alıyor. 53 adet olsaydı anlamlı olur diye düşünmedim değil. Kitapta yer alan şiirlerden bir tanesi aynı zamanda arka kapakta paylaşıldı. Eserde yer alan şiirler her zaman ki gibi yalın bir dille yazılmış. Bazı ufak tefek -de – da ayrımının yapılmaması, ilk harfin küçük yazılması gibi imla hataları yer alsa da bu hatalar fazla göze batmıyor.

Mevila’91 Kitap İncelemesi

Kitap öncelikle yazarın künyesi ve Hasan Sarı tarafından kaleme alınan önsöz ile başlıyor. Yine Boy Yayınları tarafından piyasaya sürülen eser yaklaşık 95 sayfadan oluşmaktadır. Mevila’91 adlı eserin kapak resmi neyi anlatmak istedi çözemedim. Bunu özellikle soracağım. Açıkçası beğenmedim de; diğer kitaplar gibi sade ve anlaşılabilir olabilirdi. Kapaktaki renklerin de anlamsız olduğunu düşünüyorum. Farklı çağrışımlar oluşturuyor okuyucu üzerinde açıkçası. Bunun yanında kapakta kitap için bir slogan kullanma vakti gelmişti diye düşünüyorum. Ancak yine slogan kullanılmadı: yazar ismi ve kitap ismi ile geçiştirildi. Şiirlerden bir söz – kelime kullanılabilirdi.

Bu olumsuz gelebilecek yorumlarıma rağmen kitapta biraz daha profesyonel bakılmaya çalışıldı hissine kapıldım. Bunu özellikle iç tasarım hakkında düşünüyorum. Buna rağmen yine de yazarın yalın diline yakışacak şekilde farklı bir çalışma yapılabilir miydi? Örneğin bir içerik bir şiir şeklinde bir eser çıkarılabilirdi. Yazarın güncel konularda yazdığı güzel düz yazı şeklinde paylaşımları da var çünkü. Güncel konularda dile getirdiği bir şiiri de buraya eklemek istiyorum:

Soğuk bir rüzgar
İliklerimde dolaşıyor
Kim bilir hangi taşın altında nice sancılar yaşıyor
Yerde sokak lambaları
Gökte bulutların ardında yıldızlar ışıyor
Bir kutlu gecenin duasında aklıma
Bir Afganlı hafız, bir Filistinli genç
Bir Suriyeli çocuk bir Doğu Türkistanlı anne düşüyor
Adımlarım kederli
Bakışlarım hüzünlü
Üstte ben üşüyorum
Yerde gölgem üşüyor

Kitapta Türkçeye uygun yazılan şiirler varken Karadeniz şivesiyle yazılan (örneği: “Ben Bilirim”) şiirleri de var. Eserde bulunan şiirlerin geneli aşk temalı şiirler. Yine de günümüz yaşananlarına da dem vuran içeriklere de sahip. Genelde şiir yazarken ölçülere dikkat eden yazarın düz yazı şeklinde şiiri de kitapta mevcut. Buna örnek olarak Anı adlı şiirini söyleyebilirim. Düz yazı şiiri de en az ölçülere uygun şekildeki şiirleri kadar güzel. İşinin hakkını verdiğini söylemek lazım.

Mevila'91 adlı eseri imzalı bir şekilde alanlardanım. Teşekkürler Mustafa Kutlu. :)
Mevila’91 adlı eseri imzalı bir şekilde alanlardanım. Teşekkürler Mustafa Kutlu. :)

Mustafa Kutlu’yla aynı köyden olduğumdan dolayı köyümü anlatan şiirler var mı diye de merak ediyorum. Köyümden esintilerin, tanıdık isimlerin yer aldığı şiirler “Bir Zamanlar” adıyla yayımlanmış. Bu şiirleri toplamda 5 adet. Aynı zamanda bu şiirleri yöresel şive ile yazılmış. Bu şiirlerden seçtiğim dörtlüklerden bir kaçını burada paylaşmak istiyorum:

Köyde iki kahve bakkalda iki
Biri Muhittinun Esmer öteki
Bir de asma köprü ama çok eski
Üstünde çürümüş tahtalar vardi
Esmeroğun Osman Filali Sali
Beyektar Hüseyin İlyas'un Ali
Şabanoğun Hizir ve de Kokali
Ne güzel abiler amcalar vardi
Yazmaya kalkışsam sayfalar yetmez
Anılar tükenmez isimler bitmez
Hiç biri gözümün önünden gitmez
Çepni'ler Sarı'lar Kara'lar vardi
Bakkal Mehmedali yardimseverdi
Gelen misafire kol kanat gerdi
Sofrasına bizi davet ederdi
Etrafa güzelluk saçanlar vardi

Bir son yazı yazılabilirdi. Tüm kitapları bir anda bitiyor. Bir kitap yazılış hikayesi veya başka bir son eklenebilirdi. Aşk, sevgi dolu yüreklere o sıcak samimiyetiyle bir sayfalık bir kısa veda yazısı yazabilirdi diye düşünüyorum. Son olarak bizleri, Karadenizlileri anlattığı Piramit adlı şiir ile yazımı bitirmek istiyorum:

Biz
Karadeniz
Denilen yerdeniz
Bulunmayan cevherdeniz
Gülümsemeyi bilenlerdeniz
Memleketimizi sevdirenlerdeniz
Duyabilenlerdeniz görebilenlerdeniz
Yaşayabildiklerine şükredebilenlerdeniz
Yardımlaşabilenlerdeniz dualaşabilenlerdeniz

İyi okumalar.

 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 1
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
Paylaş
İlginizi Çekebilir
Mezuniyeti Kutladık

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir