İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Joomla
  3. Joomla – Katalog Hazırlama

Joomla – Katalog Hazırlama


joomla katalogBugün bir arkadaşım benden sitesi için bir katalog hazırlamamı istedi; ben de sitesinin joomla olduğunu görünce hemen joomlanın bu konuda bir bileşeni var mı diye baktım. Satış yapmayı düşünüyordu ve bu konuda ilk akla gelen virtuemart bileşeni olurdu joomla için ama arkadaş ile konuşup ikna ettim; sonuçta webden satış konusunda her hangi bir beklentisi yoktu ve satış yapmadan da tutarlarını gösterebileceği, açıklamalı ve resimli bir katalog bileşeninin işini göreceğini söyledim.

Hemen joomla eklenti sayfasında aramaya başladım; aslına bakarsanız virtuemart’ı da sadece sipariş usülü çalışacak şekilde düzenleyebilirsiniz ama çoğu kişiye bu bileşen karışık gelebilir ve eklenti sayfasına girdiğim de virtuemartın bu ” catalog ” kelimesinde nerdeyse tekel oluşturduğunu söyleyebilirim : )

Neyse, bileşenimize geçelim. Bileşenimizin adı : DJ – Catalog. Bu sayfadan indirin öncelikle; http://www.design-joomla.eu/downloads/download/components.html

Comple paket yazanı indirebilirsiniz; normal bileşen kurar gibi direk kurun. Kurulduğunda modülleri ve eklentileri de kendi otomatikmen kuruyor bu şekilde; ayrı ayrı kurmanıza gerek yok yani.

Kategoriler, items, producer gibi seçenekler var; kategoriler bizim için önemli olanlar. Çünkü hazırlayacağımız kategori sayfasında bunlar gözükecek. producer kısmı aslında önemli değil ama bu kısmı ne için kullanabilirsiniz; producer için bir modül var. producer olarak eklediğiniz itemsleri bu modül yardımıyla ayrı ayrı yayınlayabilirsiniz. Yani şöyle bir durum söz konusu oluyor: a adlı producer ile eklediklerinizi görüntüleyebilirsiniz. Böylelikle farklı şirketlere ait katalogları düzenleme ve gösterme şansınız oluyor.

İtems kısmı ise ekleyeceğiniz katalog ürünlerini ifade ediyor; eklerken kategorisini ve producerini seçiyorsunuz; istediğiniz kadar resim ekleme şansınız var. tabii eklediğiniz resimler büyük boyutlu olmasın; ben 5 er tane ekledim arkadaşımın sitesine. ve bu eklediğiniz resimler açılırken lightbox şeklinde açılıyor ki bu da sitenize bir görsellik katıyor.

Bundan sonra menüden bileşeni vermeniz kalıyor; ben category blog seçeneğini seçtim ve gayette güzel durdu, ki bunun da örneği kendi sitesinde var: http://templates.design-joomla.eu/dj-real-estate02/index.php?option=com_djcatalog&view=show&layout=blog&cid=1&Itemid=60

Fakat belirtmekte fayda var: bu bileşen çok duyulmamış bir bileşen olduğu için bunun açıklarını ve/veya güncellemelerini ii takip etmek gerekir; yine ben blogumda bu konuda ŞU SAYFADA bir yazı yazmıştım; bu sayfada yazanların yardımıyla bileşenlerin açıkları çıktıysa bunlar hangileri gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Yorum Yap