1. Ana Sayfa
 2. Joomla

Joomla 3.x sitenizi Wordpress’e Tamamen Taşımak

Joomla 3.x sitenizi Wordpress’e Tamamen Taşımak
0

joomla-siteyi-wordpresse-tasima2010 dan beri joomla altyapısını kullandığım blog sayfamı, ben de 2 günlük bir uğraş ile wordpress e taşıdım. Joomla 3.x siteyi wordpress e taşımak düşüncesi: uzun zamandır aklımda olan bir şeydi fakat sitemdeki her şeyi tamamen aktarma olasılığı yoktu. Piyasada sadece bu işlemi yapan FG joomla to wordpress adlı bir eklenti vardı ki: bu da isteklerimi karşılamakta yetersizdi. (ücretsiz versiyonu)

Ne kadar araştırma yaptıysam da: bu işi ücretsiz bir şekilde yapma imkanı yoktu. Yani;

 • Tüm üyelerimi

 • Meta bilgilerimi

 • Resimlerimi

 • Etiketlerimi

 • Kategorilerimi

 • Yazılarımı (tabii ki eski linkler kaybolmamak şartıyla ki bu google için çok önemli)

 • Menülerimi

 • Sayfa izlenimlerini

 • Yorumlarımı

taşımam imkan dahilinde değildi; FG joomla to wordpress eklentisinin ücretli versiyonunda bunlar olsa da, çok pahalı olduğunu gördüm. Şimdi bu işlemleri nasıl yaptığımı görüp, piyasayı öldürmek istemiyorum: fakat joomla sitesini wordpress e taşımak isteyenlere de bir kaç öneri de bulunayım.

 • Eğer sitenizde çok fazla içerik var ise, ücretli versiyonunu almak veya bana bir teklifle gelmeniz gerekecek. :)

 • Eğer sitenizi taşıdığınızda, eski bilgilerinizin (yukarıda saydıklarım) çok önemi yoksa, FG joomla to wordpress eklentisi yardımıyla yazılarınızı, kategorilerinizi taşıyabilirsiniz. Fakat bu işlem sonucunda daha önce google tarafından indekslenen linkleriniz ile sosyal medyada paylaştığınız linkleriniz artık ‘kırık’ yani yok hükmünde olacağından; google sizi sevmemeye devam edecek! Bu riski almak, benim gibi fazla içeriği ve paylaşımı olan bir site için yanlış bir karar olurdu. Bunu iyi düşünmenizde fayda var.

Öncelikle tabii ki; yeni bir sıfır kurulum yapılmış wordpress sitesi kurmanız gerekmekte. FG Joomla to Wordpress eklentisini wordpress eklenti dizininden indirebilirsiniz. Gayet kolay bir kullanımı var. Kurulumu yaptıktan sonra aşağıdaki sayfadan eklentiye gireceksiniz. (Araçlar – İçe aktar)

fg-joomla-to-wordpress-2

Giriş yaptıktan sonra joomla sitenizin database bilgilerinin olduğu kısmı dolduracaksınız.

fg-joomla-to-wordpress

Test to connection kısmına tıklayarak bilgilerinizin doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Sonrasında import tuşuna basarak işlemin başlamasını sağlayabilirsiniz. Tabii burada, eklentinin sayfasında yer alan; eklentinin doğru çalışması için gerekli sistem gereksinimlerinin de öncesinde ayarlanmış olması gerektiğini de unutmayın. Bu çok önemli; çünkü ayarlar doğru yapılmamışsa: işlem başarısız olacaktır.

Bu ücretsiz versiyon ile yazılarınızı taşımış oluyorsunuz; işlem kısmında resimleri de taşıma olanağınız var ama bu kısım biraz sakat gibi: ben ne kadar uğraştıysam da randıman alamadım. Eklentinin sitesinde yer alan sorunların çoğu da resimlerin taşınması konusunda. O yüzden skip media seçeneğini işaretleyip devam ettim; bunu yapmadan yaptığım denemelerde hep hata aldım çünkü. Sistemi de çok zorladığını ve işlemin kendiliğinden durduğunu gördüm. Zaten eğer joomla sitenizdeki resimler, kendi sunucunuzdaysa (örneğin joomlasiteadiniz.com/images/ klasörünün içindeyse) , wordpress olarak kurduğunuz yeni sitede images klasörünü doğru yere elle siz yüklerseniz resimler yine kendiliğinden görünecektir.

Eğer sadece yazılar değil; üyeler, yazılarınızın meta bilgileri, etiketler, yorumlar,  sayfa izlenim sayıları gibi şeylerde sizler için önemliyse  (eski linklerinizin taşıdığınız sitede de çalışmasını da istiyorsanız) dediğim gibi bu biraz pahalıya patlayacak. Hali hazırda FG joomla to wordpress eklentisinin ücretli versiyonu 160 TL den daha pahalı. Umarım kısa zamanda ücreti düşürürler! :) Piyasadaki en ucuz eklentinin bu olduğunu söylemem gerek…

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle