1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar - İnternet ve Programlar

Facebook’da gizlilik nasıl sağlanır?


2

Son zamanlarda facebook profillerinin gizlilik ayarları değiştiğinden dolayı; bir çok kişi mağdur olmakta ve çevremde de bu tip arkadaşlarımın üzüntülerini dinlemekteyim. Bu yüzden böyle bir yazı yazmak istedim; hem bilgi sahibi olmayanlar faydalanır hem de diğer arkadaşlar profillerine bu önerilerime uygun olarak çekidüzen verebilirler.

Öncelikle belirteyim; sanal alemde hiç bir şeye güvenmeyin; bir bakarsınız resminiz başka bir sitede kullanılıyor! Özellikle bayan arkadaşların çok çok dikkat etmesi gereken konu bu..

Facebook yeni profil gizlilik ayarları neticesinde ” profil resim albümünüzde” bir resim var ise arama sonuçlarında resimleriniz mecburen çıkıyor. Siz isteseniz de istemesenizde… [ Fakat farklı ağda olanlar birbirlerini görebiliyorlar mı bunu deneme şansım yok – olmadı… ] Bu yüzden öncelikli önerim: profil resim albümünüz konusunda olacak…

Kendi yaptığım şeyi aynen anlatıyorum: Öncelikle var olan profil resim albümündeki tüm resimleri bilgisayarıma kaydettikten sonra hepsini facebook’tan sildim. İnternetten bana ait olmayan her hangi bir resmi profil resimleri bölümüne yükledim, tek resim olarak. İsterseniz şunu da yapabilirsiniz; internette sizin kendi resimlerinizi text – yazı halinde gösteren ya da çizgi halini gösteren siteler var; oraya resminizi kaydedip bu şekildeki halini alıp profil resimlerinize yükleyebilirsiniz. Resim size ait, sizsiniz ama orjinal resminiz olmadığından pek sorun olacağını sanmıyorum. Bu şekilde profil resimlerinizi ayarlarsanız arama sonuçlarınızda resimleriniz gözükmez.

Bundan sonra yapmanız gereken şey ise; arkadaşlarınızı gruplara ayırmak. Sanal alemde takıldığınızdan ötürü ve sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçirdiğimizden ötürü tanımadığımız bir çok kişi bizi ekleyebilir, biz de kabul edebiliriz. Bu tip insanları özellikle farklı bir gruba eklemek yolunu seçebiliriz. Örneğin ben kendi adıma lise/üniversite/site/köy/zayıfüye/kanka/aile gibi bir çok grup açmanızı ve kişileri buna uygun olarak bu listelere eklemenizi öneriyorum. Bunu yapmak için arkadaşlar bölümüne girip yeni liste ekle seçeneği yardımıyla listeyi oluşturduktan sonra Hesap>arkadaşlarımı düzenle bölümüne tekrar girip arkadaşlarınızın karşısında yer alan liste seçeneğinden uygun olana ekleyiniz. Bu şekilde yapmanızın bir avantajı da sohbet penceresinde online olanlar grup şeklinde açılacak ve grubun karşısındaki yeşil butonu sağa çektiğinizde o kişiler sizin çevrimiçi olduğunuzu göremeyecek; böylelikle onlarla sohbet etmemiş olacaksınız: bu da bir ipucu olsun.

Şimdi ayarlar sekmesinden; gizlilik ayarlarına giriyoruz. Bu bölümde karşınızdaki tüm seçeneklerin ” sadece arkadaşlarım ” olmasına dikkat edin. Fakat burada karşımıza çıkan ” özelleştir ” seçeneği ile daha komplike bir ayarlama yapabiliriz profil bilgilerimizin gizliliği için.

Örnek vermek gerekirse; hakkımda bölümü için özelleştir seçeneği normalde ” sadece arkadaşlarım ” idi ama özelleştir seçeneğini açtığımızda burada ” bu kişiler hariç ” bölümü var. Buraya yukarıda oluşturduğumuz gruplardan biri olan ” zayıf üye ” yi yazarsak; zayıf üye kategorisine eklediğimiz tüm arkadaşlarımız hakkımızda bölümünü göremeyecektir; diğer herkes görecektir. Tabii bu bölüme daha fazla grup ekleyebiliriz. Bu yüzden zaten tüm arkadaş listemizi gruplandırmanızı kesinlikle öneriyorum.

Fotoğraf albümü içinde bu yukarıda verdiğim örneğin aynısını yapın. Bu şekilde güvenmediğiniz/tüm bilgilerinizi görmesini istemediğiniz kişileri hakkınız olan bir şekilde engellemiş olacaksınız.

Özellikle bayan arkadaşların gizlillik konusunda dikkatli olmaları önemli; facebookta yer alan ” arkadaşlarımın arkadaşı ” seçeneği yüzünden eklediğiniz her hangi bir kişinin arkadaşının bile sizin bilgilerini görmesine imkan sağlamış olabilirsiniz. Belki de şuan üye olmadığınız her hangi bir sitede sizin bilgilerinizle bir üyelik açılmıştır ha kim bilir?.

Ve son olarak, bildiğim için yazıyorum: sizi ekleyen her hangi üniversite grupları vs. yi kabul etmeyin: etmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine bunların fan sayfalarına hayran olun derim =) Örneğin ktü adında arkadaş listenizde bir kaç tane varsa: gereksiz bir işlem yaptınız demektir. Ve bu tip grupları eğer ekliyorsanız listenize dediğim gibi bunlar için bir grup yapın, oraya ekleyin,ve gizlilik ayarlarınızdan gizleyin.

İyi günler.

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (2)

  1. 13 sene önce

    ya çok dogru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir