1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler

Death Note – Sinekritik


0

Çok sevdiğim arkadaşımın önerisi ile anime bir dizi izlemeye karar verdim: Death Note. Hemen izlemeye başladım, 20 dk lık bölümler halinde olması ilk cezbedici haliydi, çünkü hem sıkılmayacaktım hem de çabucak bitecekti! Böylelikle ilk denememde pek başarısızlığa uğramayacaktım, ki öyle de oldu.

Kaderin kapısını çaldığının farkında olmayan bir genç, kaderi değiştirdiğini sanıp dünyayı iyiliklerle doldurmaya karar vermesi… Filmi böyle özetleyebiliriz aslında; ve filmi izlemeye başlarken ilk çıkarımım şu oldu: Ölüm meleği Ryuk’un ” Joker ” e ne kadar çok benzediği…

Okulunun ve ülkesinin en zeki insanlarından biri olan Light Yagami bir gün istemeden de olsa eline geçen bir kuvvetin sonucunda öyle zekice adımlar atıyor ki, insan şaşırıyor! Tam bu sırada kimliği belirsiz interpol ajanının ustaca yorumlamalarıyla tuzağa düştüğünün farkına varıyor ve Light ile L ( interpol ajanı ) amansız bir zeka savaşının ortasında buluyorlar kendilerini… Film, uzun süre bu ikilinin ustaca, akıllıca hamlelerini ve bunların sonucunda yaşanan hem üzücü, hem de enterasan olayları işliyor. Arada aşk, sevgi, ego gibi kavramları yüksek seviyede görüyoruz: Misa’nın aşkı, light’ın yüksek egosu sayesinde babasını kaybetmesi gibi… Dizinin ilk iki bölümü sonucunda, geri kalan nerdeyse 15 bölüm hakkında ipuçlarını almış oluyoruz. Sonrasında 25. bölüm ile 32. bölüm arasında film nerdeyse bitme noktasına geliyordu aslında; bu bölümler arası o kadar sıkıcı ve basit geçti ki anlatamam. Fakat, asıl bombalar filmin sonuna saklandığı da belliydi. Bu yüzden, sonuna kadar izleme isteği duydum ve ” başladığın işi bitir ” mantığı ile hareket ettim. Gerçekten bu bölümler arası çok kötüydü, bir anda tam dizi bitti derken uzattılar diziyi diye düşünmeye başladım çünkü. Ki öyle de bence; dizi tuttuğu için farklı kişiler soktular diziye ve böyle devam ettirdiler.

Film ilerledikçe filme katılanların sayısı da artmaya başladı. Her bölümde bir çok kişinin ölmesini buna sebeb olarak gösterebiliriz =) 25. – 32. bölümler arasını saymaysak diğer tüm bölümler gerçekten çok güzel işlenmiş bir kurguya sahipti, filmin sonunda yaşanan sahneyi de buna dahil etmiyorum! Priseon Break benzeri bir zeka hamleleri ile karşısındakini alt etmeye çalışan iki kişinin amansız mücadelesini izledik; kazanan taraf her zaman ki gibi iyiler oldu! İşte filmin en sevmediğim yönü de bu: dizinin sonuna kadar bize gösterilmeyen bir enstante ile bizim ve çoğu kişinin tahmin etmediği bir şekilde dizi bitti; yani bize hile yapıldı!

Death note, 37 bölümden oluşan bir anime dizi. Kurgu muhteşem, zihinsel savaşlar içinde buluyoruz kendimizi. Bir suçlunun eline geçen ” tanrısal güç ” sayesinde polisin içine sızması, en zeki polisi yenmesi, sonrasında basit bir hata ile yenilmesi, ona olan aşık kadınları nasıl alt ettiği… Gerçekten seyredeğer bir film.

Fırsatınız olursa bu diziyi mutlaka izleyin!

Dizi yayınlandıktan sonra, iki adet filmi de çekildi. Fakat filmler beklenen ilgiyi görmedi, takip edebildiğim kadarıyla..

Death Note Bölümleri:

1-Yeniden doğuş,
2-Karşılama,
3-İşlem,
4-Takip,
5-Pazarlık
6-Açık tabaka
7-Bulutlu gökyüzü
8-Gözünü dikmek
9-Bağlantı
10-Şüphe
11-Zorla girmek
12-Aşk
13-İtiraf
14-Arkadaş
15-Kumar oynamak
16-Karar
17-İdam
18-Yandaş
19-Matsuda
20-Geçici Tedbir
21-Hareket
22-Yol Gösterme
23-Delilik
24-Diriliş
25-Sessizlik
26-Reenkarnasyon
27-Adam Kaçırma
28-Sabırsızlık
29-Baba
30-Adalet
31-Transfer
32-Seçim
33-Alay Etme
34-İhityat
35-Öldürücü Niyet
36-1.28
37-Yeni Dünya

Kısaca tanıtımı:

Hikaye, Ryuk adında bir Shinigami(Ölüm Tanrısı)nin Death Note(ölüm defteri)ni Dünya’ya düşürmesiyle başlar.
Death Note, bir okulun bahçesine düşmüş ve Light adında bir öğrenci defterin düştüğünü görmüştür. Gidip defteri alır. Üzerinde Nasıl kullanıldığı yazmaktadır:
“Bu deftere ismi yazılan insan ölecek.
Bu defterin yazarı, kişinin ismi ve suratı aklında olmadığı sürece sonuç göstermez. Bununla beraber, aynı ismi taşıyan diğer kişiler de bundan etkilenmez.Eğer kişinin ismi yazıldıktan 40 saniye sonra ölüm biçimi yazılırsa, kişi o şekilde ölür. Eğer ölüm sebebi belirtilmemişse, sadece kalp krizinden ölür. Ölüm sebebi yazıldıktan sonra, ölümün ayrıntılarının 6 dakika 40 saniye içerisinde yazılması gerekir.”

Light, ilk önce buna inanmasa da kendine hakim olamaz ve TV’de gördüğü bir teröristin ismini deftere yazar. 40 saniye sonra, bir son dakika haberi olarak teröristin öldüğü haberi yayınlanır. Light, gerçekliği tespit etmek için evin önünde bir kadını sıkıştıran adamın ismini yazar. O adam da ölünce Light Death Note’ın gerçek olduğunu anlar.
Light deftere 5 gün içinde on sayıda isim yazmış ve kendine göre “kötü” olan insanları öldürmüştür. 5. günün akşamı Ryuk isimli Shinigami Light’ın odasına girer. Light Ryuk’un kendisini öldüreceğini zannerdeken, Ryuk ona hiç bir şey yapmayacağını söyler. Çünkü insan dünyasına düşen bir death note, artık onu bulan insana aittir. Ancak Death Note’ı kullanan insan öldükten sonra ne cennete ne de cehenneme gidebilecektir..
Ancak o Death Note ile adaletli dünyasını yaratırken, dünyanın en iyi dedektifi “L” onun peşine düşecektir. Bütün Dünya’da gizli güç Kira diye bilinen Light, hem kimliğini polisten gizlemeli hem de L’in kimliğin öğrenmelidir, çünkü bulunduğunda idam edilecektir… Bu durumda, kim kimi daha önce bulursa o ölecektir..

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle