İlginizi Çekebilir
featured

klavyede-on-parmak-yazmakOn parmak klavye kullanmak çok önemli. Bir çok meslek dalında artık bilgisayarı hızlı bir şekilde kullanmak, sizi diğer rakipleriniz karşısında bir ön sıraya getiren etkenlerden biri haline geldi. Zaten hali hazırda hepimiz bilgisayar başından kalkmıyoruz neredeyse… Ve işimizin çoğunu bilgisayar aracılığıyla yapıyoruz. Tabii bunlar bir genelleme. On parmak yazmak kolay bir iş değil fakat öğrenmek için bir çok alternatif var. Online on parmak çalışmak için web siteleri var şuanda. Ben bu yazımda sizlere onlardan bahsedeceğim. Çevrimiçi on parmak çalışmak yazımız sayesinde on parmak yazmaya başlayabileceksiniz. : )

Tabii ki öncelik, hangi klavyeyi kullanacağınızdır. Q klavye mi, F klavye mi kullanacaksınız, bunu belirlemeniz lazım. Sonrasında bu işlemlere başlamanız gerekir. F klavye daha çok devlet dairelerinde kullanılıyor diye de belirteyim.

Daha yolun başındaysanız, ilk önerim: birazcık insanlarla sohbet ederek öncelikle harflere olan alışkanlığınızı arttırmak olacaktır. Facebook gibi, mirc sohbet gibi yerlerde insanlarla sohbet ederek bu alışkanlığınızı arttırın. Sonrasında aşağıda vereceğim uygulamalara geçiş yapmanız daha mantıklı olur.

Şimdi gelelim on parmak seviyenizi artıracak eğlenceli uygulamalar ve oyunlara…

İlk önerim BBC’nin Dance Mat Typing eğitimine. Tamamen çocuklar için tasarlanmış on parmak eğitim sayfasında sizin ihtiyacınız olan bolca zaman ve bilgisayarınızda kurulu olması gereken Adobe Flash Player…

Diğer bir on parmak çalışma kaynağımız ise Typing.com. Bu sitede daha kapsamlı egzersizler bulmanız mümkün. En alt seviyeden en hızlı on parmak klavye kullanımına kadar bir çok örnek çalışma sitede kullanılabiliyor. Seviyenize göre istediğiniz yerden başlayarak, süre kontrolü altında on parmak klavyenizi geliştirebilirsiniz.

typing-keyboard

On parmak klavye çalışmanın en eğlenceli yolları ise online oyunlarda on parmak alıştırmaları yapmaktır. Z-type QWERTY Warriors , Type Racer, TyprX ve 10fastfingers kullanabileceğiniz bazı on parmak online oyunlar arasında yer alıyor. Sizlerde bu siteler üzerinde yarışmalara katılarak hem eğlenebilir hem de on parmak pratik yapabilirsiniz.

Burada verdiğimiz örnekleri google de arama yaparak bulabilirsiniz fakat neredeyse hepsi İngilizce kaynaklı siteler. Türkçe yok mu? Diye sorabilirsiniz. Evet Türkçe sitelerde mevcut. Ücretsiz on parmak çalışabileceğiniz Türkçe on parmak yazma siteleri ise şunlar;

– http://www.sense-lang.org/ (on parmak yazmak için test yapabilirsiniz.)

– http://www.m5bilisim.com/tr/on-parmak/ (F ve Q klavye diye iki seçeneğe ayırmış çalışmaları)

– http://www.typingstudy.com/tr/ (Bir kaç dersle on parmak yazımını öğrenebilirsiniz.)

Klavyeye bakmadan on parmak yazmak bizim için yararlı olabilir. Tabii burada yazılanları uygulamak ve on parmak konusunda uzman olmak için sabırlı olmanız çok önemli.

Yorum Ekle