1. Ana Sayfa
  2. Wordpress

Yazar adını Wordpress gönderilerinden kaldırma

Yazar adını WordPress blog yayınlarınızdan kaldırmak istiyor musunuz? Meta verilerden biri olan yazar adı Wordpress üzerinde nasıl gizlenir, işte size kolay yöntemler:

Yazar adını Wordpress gönderilerinden kaldırma
Wordpress Yazar Adını Gizlemek
1
1

Herhangi bir web sitesinde yöneticiyseniz veya kendi web sitenizi yönetiyorsanız, bazen yazar adını / kullanıcı adını içeriğinizde göstermek istemeyebilirsiniz. Genelde Wordpress gönderilerinde yazarın adı, tarih, kategori gibi meta verileri yer alır. Yine de bazı blog sahipleri, girdikleri her içerikte blog yazılarının yanında yazar adının yani kullanıcı adının yer almasını istemeyebilir. Varsayılan olarak Wordpress üzerinde yazar adını kaldırma / gizleme seçeneği yoktur. Genellikle popüler / ücretli temalar ile Yoast gibi eklentiler, yazar adını gizlemek için size seçenek sunabilir. Ben bu yazımda birkaç yöntemle yazar adı nasıl kaldırılır anlatmaya çalışacağım. Böylelikle yazar adını Wordpress üzerinde kaldırma konusunda sorununuz çözülmüş olacaktır.

Yazar adını WordPress’te neden kaldırıyoruz?

Meta veriler bir sitenin okuyucuya bilgi vermesi açısından önemli veri türleridir. Bunlardan bir tanesi de varsayılan olarak gelen ve tüm Wordpress içeriklerinde görüntülenen yazar adıdır. Bu yazar adı aynı zamanda Wordpress kullanıcı adınızdır. Okuyucular içerik okurken içeriği kimin yazdığını bu şekilde görür. İçerik yönetim sistemi Wordpress üzerinde bu varsayılandır. Ancak bazı web site yöneticileri yazar adını gizlemek isteyebilir. Örneğin sitenizde birden fazla yazar varken bunların isimlerinin gözükmesini istemeyebilirsiniz. (Haber sitelerinde mesela)

Aslına bakarsanız, yazar adını yayımlamak doğru olan. Çünkü yazıyı kim yazdı, kim ekledi; okuyucu bilgilenir. Ancak örneğin bir gönderi üzerinde birden fazla çalışan var ise gönderiye varsayılan olarak adlarını ekleyemezsiniz, sadece bir yazar adı gözükür. Bunun gibi ve yukarıda verdiğim örnekler, Wordpress üzerinde yazar adını gizlemek istemenize yol açabilir. Konu hakkında ön bilgi verdikten sonra sitenizde yazar adını Wordpress’ten kaldırmanın birkaç yolunu anlatmaya çalışacağım.

Yazar adını Wordpress sitesinde gizlemek için çok kolay bir işlem.
Yazar adını Wordpress sitesinde gizlemek için çok kolay bir işlem.

Eklenti kullanarak yazar adını Wordpress de kaldırmak

Wordpress eklenti havuzundan kolay bir şekilde bulup kurabileceğiniz Hide / Remove Metadata isimli eklenti işinize yarayacaktır. Wordpress’i ilk defa kullanan ve kod bilgisi olmayanlar için bile oldukça basit, kullanımı kolay bir eklentidir. Türkçe’ye Meta Verileri Gizle / Kaldır şeklinde çevirebileceğimiz eklenti, Wordpress’in varsayılan temaları ile çok uyumludur. Ancak ücretli eklenti kullanıyorsanız veya sitenizde Wpbakery Page Builder gibi eklentiler var ise, işe yaramayabilir. Bu eklenti sitenizde bulunan By ifadesini, kullanıcı yani yazar ismini ve yazının yayımlandığı tarihi kaldırmaya yarar. Aynı anda hepsini veya herhangi birini seçerek aktifleştirebilirsiniz. Son derece kullanışlıdır ve kurduktan sonra aktifleştirmeniz bir dakika bile sürmez.

Hide / Remove Metadata eklentisi bu şekilde kullanabilir.
Hide / Remove Metadata eklentisi bu şekilde kullanabilir.

Kod yardımı ile kullanıcı adını yazı içeriğinden kaldırmak

Wordpress teması üzerinde bir kaç kod düzenlemeniz gerekiyor, bu da konuda uzman değilseniz dikkatli olmanızı gerektiriyor. Eğer emin değilseniz, yapmayın. Yapmaya karar verdiyseniz de öncesinde yedek almayı mutlaka unutmayın. Hatırlatmakta fayda var Wordpress temaları, yazar adını göstermek için farklı kod varyasyonları kullanır. Bu yüzden tema dosyanızda yazar adını görüntüleyen kodu bulmanız ve düzenleme yapmanız gerekir.

Bu kodlar genellikle single.php, content.php, archive.php ve index.php dosyalarıdır. Ancak çoğu zaman bunu bulamazsınız, bu yüzden fuction.php dosyasında veya template-tags.php dosyasında tanımlanan bir kodu düzenleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Örneğin aşağıdaki kod, Yirmi Dört isimli Wordpress varsayılan temasında yer alan yazar adını gösteren kod:

function twentynineteen_posted_by() {
printf(
/* translators: 1: SVG icon. 2: post author, only visible to screen readers. 3: author link. */
‘%1$s%2$s%4$s’,
twentynineteen_get_icon_svg( ‘person’, 16 ),
__( ‘Posted by’, ‘twentynineteen’ ),
esc_url( get_author_posts_url( get_the_author_meta( ‘ID’ ) ) ),
esc_html( get_the_author() )
);
}
endif;

Bu kodu aşağıdaki şekilde değiştirdiğinizde yazar adı artık gözükmeyecektir:

function twentynineteen_posted_by() {
}
endif;

Bu iki yöntem yardımıyla sitenizde bulunan tüm içeriklerde yazar adının gizlendiğini unutmayın. Burada şu yöntemi de kullanabilirsiniz; isterseniz tek bir kullanıcı oluşturun ve tüm yazıları bu kullanıcıya atayın. Böylelikle sitedeki tüm yazılar tek kullanıcı hesabında olacak.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (1)

  1. teşekkür ederim, eklenti pratik ve hızlı bir çözüm oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.