İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Google Aramalarım
  3. Strese Karşı Bitkisel Çözümler

Strese Karşı Bitkisel Çözümler

stres-nasıl-atılır

stres-nasıl-atılırNormal bir insanın günlük hayatında etkilendiği en büyük problemlerden birisi de strestir. Stres, vücudun çeşitli içsel ve dışsal uyaranlara verdiği otomatik bir tepkidir. Stres bir anlamda insanın kendi kendini hastalıklı bir hale sokmasıdır. Stresin ortaya çıkabilmesi için özel bir şeyler yapmanıza gerek yoktur. En basitinden uyku düzensizliğinden kaynaklanan sorunlar bile sizi stres altına sokabilir. Stres insanları fiziki açıdan az etkilememesine rağmen tedavi olunmadığı takdirde ciddi hastalıklara dönüşebilmektedir. Örneğin çok fazla stres altında olan insanlarda anksiyete bozukluğu ve depresyon gibi rahatsızlıkların görülmesi tıp tarafından çok doğal karşılanmaktadır. Bunun için birçok ilaç tedavisi vardır fakat bu ilaçlar bağımlılık yapabileceği için bitkisel çözümler tercih edilmektedir. Bu yazımızda strese karşı doğal çözümler olan bitkiler hakkında faydalı bilgiler  ve strese karşı bitkisel çözümler paylaşmaktayız.

Stres hakkında bilimsel çalışmalar

Bilimsel açıklamalara göre günümüzde her 2 insanın birisinde uyku problemi bulunmaktadır. Anksiyete ise büyük şehirlerde ve kalabalık toplumlarda her 5 insanın birisinde görülebilmekte olan bir rahatsızlıktır. Uykusuzlu ve anksiye bozukluğu için pasiflora, kediotu, melisa çiçeği ve papatya akla ilk gelen bitkisel çözümler arasındadır. Pasiflora, güvenilir yatıştırıcı olarak anksiyete şikayetleri ve uyku düzensizliği problemleri tedavisinde sıkça kullanılan bir çiçek türüdür. Aynı zamanda hastaların rahatlamasını sağlayan, astım krizlerinde, menopoz şikayetlerinde, tansiyon yükselmesinde, kalp ritm bozukluklarında kullanılan tedaviler içerisinde de yer almaktadır. Kedi otu ve valerian kökü ise hafif ile orta derece uykusuzluk problemi ve anksiye belirtilerinin tedavi edilmesinde yüzyıllardır başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle gün içerisinde kullanıldıklarında kişilerin fiziki etkinliklerde olumsuz düşüncelerinin yok olması etkilerinin bir göstergesidir. Ancak bu köklerin kokuları sizi rahatsız edebileceği için tek başına kullanılmaları tercih edilmemektedir. Bu yüzden limonumsu hoş aroması ile tıbben güvenilir olan melisa yapraklarının karıştırılmasıyla kullanılması uygun olacaktır.

Stres İçin Bitki Çayı

Stres konusunda bilinmesi gerekenler

Bitkisel ürün alımında güvenilir kaynakları kullanmaya özen göstermenizi tavsiye etmekteyiz. Kediotu, valerian kökü ve melisa yaprakları karışımından elde ettiğiniz çaya papatya çiçeklerini ilave ettiğiniz takdirde günün stresinden kurtulmanız oldukça kolaylaşacaktır. Çünkü papatya çiçekleri yatıştırıcı etkisinden ziyade spazm çözücü ve yangı giderici özelliklere de sahiptir. Papatya çiçeklerinin temin edilmesi çok fazla önem taşımaktadır. Papatya çiçeklerine benzeyen bazı bitkiler bu karışımda zehirlenme durumuna yol açabilmektedir. Yukarıdaki karışımın eksiksiz hazırlanması sonucu çay halinde tüketilmesi kişilerin uykusuzluk problemlerini tedavi etmede oldukça etkili olacaktır. Bu karışımın tüketilmesinde faydalı olmasında önemli olan gereken dozajı ayarlayabilmektir. Örneğin hafif şikayetlerde uykudan 30 dakika önce içilen çay etkili olabilmesine karşın biraz daha ağır olan şikayetlerde karışımın etkili olabilmesi için çay miktarının arttırılması gereklidir.

Çıplak Ayakla toprağa Basmak En İyi Yöntem

Yanlış okumadınız. Toprağa basmak strese karşı ilaç gibi etki yapıyor. Yaşam alanlarımızda bizler için büyük bir tehlike olan elektromanyetik dalgaların zararını mümkün olduğunca en aza indirgemek için, en başta toprakla uğraşmak ve toprağın bu yöndeki önemine Pozitif bakmak gerekiyor. Birçok uzman tarafından, “haftada en az 2 kez çıplak ayaklarla Toprak üzerinde yürümek Sağlıklı bir yaşam sürmek açısından inanılmaz derecede önemli.” Böyle bir imkanı olmayanlar için de saksı çiçekleriyle vakit geçirmek gibi diğer bir alternatif seçenek sunabiliriz. Bu sayede, vücudumuzdaki elektromanyetik yükü ayaklarımız ya da ellerimiz aracılığıyla üzerimizden atmış oluyoruz. Diğer bir önemli noktanın ise, evimizdeki Elektrik tesisatına bağlı olan toprak hattı.Toprak hat dışındaki tesisatlar Elektronik cihazların ömrünü kısaltıyor ve elektromanyetik dalgaları daha fazla açığa çıkarıyor.

Strese iyi gelen bitki çayları

Stres konusunda doktorlara danışmadan bitkisel çözümlerin denenmemesi gerektiğini bilmenizde fayda var. Google’de bir çok makale de – strese karşı bitkisel çözümler adlı bu makalemiz dahil – bitki çaylarının strese iyi geldiği söylenir. Bu doğrudur fakat yeterli değildir. Strese iyi gelen bitki çayları özelinde ise bu çayların hemen hepsi merkezi sinir sistemi üzerinde etkili olduğu için doktora danışarak tüketilmesi önerilir. Özellikle depresyon, stres veya kaygı için ilaç kullananların bu çayları düzenli olarak içmeleri kullandıkları ilaçlarla etkileşime girebileceğinden tavsiye edilmez. Gebelik ve emzirme döneminde bitki çayı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Yorum Yap