İlginizi Çekebilir
Out Of Range
9

Oyun tutkunlarının başına gelebilecek hatalardan bir tanesi de out of range hatası olabilir. Bu hata genellikle son zamanlarda oyunları açtığınızda veya bilgisayarınızı açtığınızda karşınıza Out Of Range hatası çıkar ve sinir bozucu olabilir. Hata kodu da genellikle “Input Sıgnal Out Of Range” şeklinde karşınızda olur. Oyuna giremezsiniz doğal olarak. Hatayı çözmek istersiniz… ki onun için buradasınız. : ) Hatanın bir ekran görüntüsün paylaşarak devam edelim yazımıza:

Out Of Range Hatası Ekran Görüntüsü
Out Of Range Hatası Ekran Görüntüsü

Out Of Range Hatası Nasıl Çözülür?

Eğer bilgisayarın açtığınızda karşınıza çıkan bir hata ise muhtemelen oyunun çözünürlüğünü veya bilgisayarın çözünürlüğünü değiştirdiğiniz ve monitörünüz bu çözünürlüğü desteklemiyor, böylelikle ekranda sinir bozucu Out Of Range hatasını görüyorsunuz! Bazı ekran modellerinde bu hata karşınıza mavi bir kutucuk içinde karşınıza çıkar.

Out Of Range Hatası nedir?

Peki, merak ettiniz mi bu hata nedir, neden meydana gelir diye? Cevap vereyim: Bu hatanın anlamı, sizin monitörünüzün veya ekran kartınızın bilgisayarınızda seçilen çözünürlüğü desteklemiyor demektir. Örnek vermek gerekirse bilgisayarınızda siz oyun oynarken veya ana ekrandayken çözünürlüğü 1920*1080 ayarlarsınız ancak monitörünüz en fazla 1366*768 çözünürlüğü destekliyordur; işte Out Of Range hatası işte bu yüzden karşınıza çıkar. Yani siz monitörünüzü iyi tanımalısınız: desteklediği aralık dışında bir çözünürlük seçmemelisiniz. Seçtiniz diyelim. Sonra oyuna girmek istediniz: pat, hata ile karşılaşırsınız. Bilgisayarı güvenli modda açmadan sorunu çözmek zor.

Yani kısaca ekran kartınız desteklese bile monitörünüz çözünürlüğü desteklemiyorsa, monitöre saygı duyup onun belirlediği aralık dışına çıkamazsınız.

GTA 5 Out Of Range Hatası nasıl düzeltilir?

Ben bu hatayı örneğin GTA V oyununu oynarken, çok fazla sekme açtığımdan mı arka planda bilmem, ekranda kocaman kocaman mavi kutucuk içinde görünce bir anlık korktum diyebilirim. : ) Burada yazacaklarım aslında bir çok oyunda rastlayacağınız olası hatada çözüm yolu olarak kullanabileceğiniz bir yöntem. Ben GTA V için denedim, arama motorunda yaptığım araştırmada benzer bir çok oyunda da bu yöntemin denendiğini gördüm.

Out Of Range GTA oynarken karşıma çıkarsa...
Out Of Range GTA oynarken karşıma çıkarsa…

Şimdi…

Sırayla aşağıdaki işlemleri yapalım.

 1. Öncelikle oyunumuzu kapatalım, sonrasında bilgisayarımızı yeniden başlatın ve bilgisayar yeniden açılırken (yani windows ekranı gelmeden) F8 tuşuna basın.
 2. Karşınıza gelen Advanced Boot Options sekmesi açılacak buradan Safe Mode bölümünü tıklayın.
 3. Safe mode’u seçtikten sonra karşınıza bir çok yazı gelmeye başlayacak yani bilgisayarınızdaki dosyaları kontrol etmeye başlayacak ve 1-2 dakika sonra bilgisayarınız güvenli modda açılacak.
 4. Ve bilgisayarınız güvenli modda açıldığında masaüstüne sağ tıklayarak ekran çözünürlüğü kısmına tıklayın.
 5. Ardından çözünürlüğün yanındaki butona tıklayarak önerilen çözünürlüğe getirin. Yani en yüksek olana getirin mesela…
Out Of Range Hatası Safe Mode Kısmı
Out Of Range Hatası Safe Mode Kısmı

Bunu resimli bir şekilde anlatmıyorum ama doğru bir şekilde son maddeye kadar geldiğinizde aşağıdaki gibi çözünürlüğü ayarlamanız ve tamam demeniz gerekiyor. Ardından yeniden bilgisayarınızı başlatın, sonra oyuna girmeyi deneyin. Burada anlattığım şeyler çoğu Windows sürümleri için geçerli.

OuT Of Range hatası çözünürlük düzenlemesi
OuT Of Range hatası çözünürlük düzenlemesi

Aslında biraz araştırırken karşılaştım, çoğu oyunsever farklı bir monitöre bağlayarak bilgisayarı (yani hata veren çözünürlüğü destekleyen modelde bir ekrana) öyle düzeltin diyor ama gerek yok, herkesin iki tane monitörü olacak değil ya…

League of Legends Out Of Range hatası çözümü

“Out of Range” (desteklenmeyen frekans ya da çözünürlük) hatası League of Legends adlı oyunda karşınıza gelebilir. Yeni yamalar ile bu hatayı engellemeye çalıştılar ama olurda karşınıza gelirse (7.1 yaması ile gelen hata örneğin) çözmek için yan yöntemleri deneyebilirsiniz.

Çözüm olarak ilk yöntem oyuna girdiğinizde karşınıza siyah bir ekran geldiğinde ALT+ENTER’a tuşlarına aynı anda basın. Eğer düzelmez ise;

 • League of Legends’a oyununa giriş yapın
  Bilgisayarınızda C:\Riot Games\League of Legends\Config klasörünü açın ve içerisinde bulunan “Game.cfg” dosyasını notepad veya başka bir metin düzenleyici yardımıyla açın.
 • Dosyadaki bu satırı bulun: WindowMode
 • WindowMode’un yanında yazan değeri “2” ile değiştirin. Satırın son hali bu şekilde olacak: WindowMode=2
 • Sonrasında dosyayı kaydedin ve deneme amacıyla bir özel oyun başlatın.
 • Daha sonra çözünürlügünüzü düşürerek denemeye devam edin…
 • Başarılı oluncaya kadar deneyin ve doğru olanı bulunca oyununuza kaldığı yerden devam edin.

Bu hatanın aslında kaynağı biraz da donanımsal diyebiliriz. Neden? Çünkü her çözünürlüğü ekran kartınız desteklemiyor demek ki. Yani oyunları her çözünürlükte oynayamazsınız demek bu. Ana kart – ekran kartı uyumsuzluğu da bu hatanın bir sorunu olabilir ama çok az bir ihtimal diyebilirim. Burada yazdıklarımı yaptığınızda hala düzelmediyse muhtemelen bundan dolayıdır ve teknik servise teslim etmeniz gerekebilir. Yani bazen işi uzmanlara bırakın. :

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. icon_avatar

  uzun süredir arıyordum, anca bulabildim, teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir