LDAP sunucusuna bağlantı kurulamaz hatası çözümü
 1. Anasayfa
 2. Joomla

LDAP sunucusuna bağlantı kurulamaz hatası çözümü

0

ldap_joomlaJoomla içerik yönetim sistemi ile kurulmuş web sitenizde eğer LDAP özelliğini aktif ettikten sonra gereken ayarlamaları yapmazsanız veya LDAP özelliğini aktif ettikten sonra admin paneline giriş yapmak isterseniz “LDAP sunucusuna bağlantı kurulamaz.” hatası ile karşılaşmanız olası. Peki nedir LDAP sunucusuna bağlantı kurulamaz hatası çözümü ?

Aslında çok basit ama öncelikle nedir bu LDAP? Bunun cevabını bilelim ki, bilmediğimiz şeyleri karıştırmayalım değil mi? Muhtemelen LDAP eklentisini aktifleştirdiğiniz için bu hatayı aldınız ve burdasınız: Lightweight Directory Access Protocol veya kısaca LDAP TCP/IP üzerinde çalışan dizin servislerini sorgulama ve değiştirme amacıyla kullanılan uygulama katmanı protokolü. Yani aslında profesyonel bir web sitesi hazırlamıyorsanız, bu özelliği kullanmanıza gerek yok. O zaman hemen kapatalım ve sorunu da çözmüş olalım:

LDAP sunucusuna bağlantı kurulamaz hatası çözümü

Sitenizin Cpaneline girip, phpmyadmini açalım. (yönetici panelini kast etmiyorum, dikkat!)

Ldap pluginini veritabanı içinde bulup (veritabanınızın ismine göre table fix farklıdır ama _ldap şeklinde olabilir muhtemelen) üzerine tıklıyoruz veya değiştir diyoruz. Açılan kısımda Enable yazan kısmın karşısında 1 yazıyor. Bunu 0 (sıfır) yapıyoruz. Kaydediyoruz. Şimdi yönetici panelinize girebileceksiniz. Geçmiş olsun.

Joomla 1.6 üstü tüm joomla versiyonlarında bu hata ile karşılaşabilirsiniz ve çözümü de burada yazdığım gibi hep aynıdır.

 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir