İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Yazılarım
  3. Kitap Yorum: Tapınak

Kitap Yorum: Tapınak


kate mosse tapınakKate Mosse, özellikle Labirent adlı kitabıyla roman dünyasında ismini duyurmuş bir yazar. Bu kitabında, 2007 ile 1891 yılları arasında geçen birbiriyle bağlantılı gibi gözüken 2 olayı anlatıyor bizlere. Labirent adlı romanı okuyanlar bu kitaptaki konuya ve anlatım tarzına yabancı olmayacak, büyük ihtimalle kitabı beğeneceklerdir.

Kitabın heyecan ve merak uyandıran bir konusu var; 1891 yılı Fransa’sında yaşayan bir ailenin başından geçen ilginç olayların yanı sıra kurguya gizem, korku, tarot, cinayet, aksiyon gibi bir çok okuyucuyu kitabı elinden bırakmayacak unsurları ekleyen yazar bir de işin içine 2007 yılında geçen bu ana kurgu ile alakalı fakat yine de kendi içerisinde bağımsız gelişen olayları da eklemiş ve ortaya çok satan kitaplardan biri çıkmış. Peki mükemmel bir kitap mı? Hayır, kesinlikle değil.. İçinde o kadar eksik var ki…

1891 ile 2007 arasında geçen iki paralel öyküde, aile içinde yaşananları anlamaya çalışan bir kız ile geçmişini arayan bir bayanın kendi dönemlerinde yaşadıkları olaylar anlatılırken yazar kurguyu bazen çok iyi bazen çok kötü yönetti; 2007 de geçen kısım fazlalık gibiydi. Kitaba ayrı bir renk kattığı doğruydu fakat gereksiz gibiydi. Onun dışında fransız güzel kızımız Leonie‘nin yaşadıklarını anlatırken ‘gizem’ olgusunu iyi kullandı fakat 2007 yılına yaptığı geçişlerde okuma isteğini böldü ve bu da kitap için bir dezavantaj yarattı.

Kitap çok kalın ve ayrıntılar içerisinde boğulduktan sonra çok çabuk bitiyor. Belki de kitabın kalın olması sizi korkutabilir ama bu türü sevenler için ideal bir kitap; ortalarına doğru korku unsuru had safhaya çıktı diyebilirim hatta stephen king’in korku romanlarının seviyesiyle yarışamasa da andırdı ve açıkcası ben bir süre kitaptan uzak durmaya karar vermiştim o ara. 🙂 Sonra tekrar devam ettim… Mekan tanıtımları çok kötü idi; mekanı hayal etmek bazen çok zorlaştı. Bu da kitap için bir eksi. Dönem fransasının yaşamından da kesitler yer alıyor kitap da.

Kitap hakkında: Yıl 1891. On yedi yaşındaki Léonie Vernier ile erkek kardeşi, Paris’i terk edip yengelerinin Carcassone’daki Domaine de la Cade adındaki ıssız şatosuna yerleşirler. Bir gün Léonie tesadüfen geçmişin izlerini taşıyan sırlarla dolu bir tapınak harabesi bulur… Yıl 2007. Bir biyografi araştırması yapan Meredith Martin, Domaine de la Cade’a gelir. Meredith aynı zamanda kendisini karmaşık geçmişine götürecek ipucunu ararken, trajik bir aşkın, kaybolmuş bir kızın, tarot kartlarının ve yüz yıl önce bir felaket gecesi meydana gelen garip olayların büyüsüne kapılır… (Tanıtım Bülteninden)

İyi okumalar.

Yorum Yap