İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Yazılarım
  3. Kitap Yorum: Kayıp 1

Kitap Yorum: Kayıp 1


kayıpTanıtım bülteni ve övgüleriyle kendini ‘güzel’ bir şekilde pazarlayan Kayıp adlı roman; fantastik ve bilim kurgu kategorisindeki bir serinin ilk kitabı olarak karşımıza çıkıyor. Arka kapağındaki bilgilere bakarsak eğer; 2 milyondan fazla sattığını ve New York Times Bestseller’in de övgüsünü aldığını görüyoruz. E bize de o zaman okumak düşer!

Kayıp, bir bilim kurgu romanı. Fantastik bir havası olduğu da kesin. Fakat: çok çocuksu. Zaten baş karakterlerin hepsi de 13 yaşında çocuklar. ( Neden 13 yaş seçti acaba? ) Onların başından geçen ilginç olayları takip ediyoruz: düşünce ve hareketleri her ne kadar bazen aşırı olgun olsa da, geçmişini ararlarken başlarına gelen ilginç olayları okuyoruz.

Margaret Peterson Haddix ilk defa okuduğum bir yazar; çok sade bir dil kullandığını söyleyebilirim. Kitabını diğer kitaplarla karşılaştırmak gerekirse; ne Yüzüklerin Efendisi ne de Harry Potter serisi ile yarışabilecek düzeyde değil: tek artısı, bu saydığım kitaplardan çok ama çok sadelikte yazılmış olması. Kafa karıştıran isimler, kelimeler vs yok: bir kaç yerde teknik bilgiler verilse de, bunlar bilim kurgu filmlerinin gerekliliğinden olsa gerek.

Kitap karakterlerine gelirse; Jonah çok akıllı ve düşünceli bir karakter olarak göze çarpıyor. Lider ruhu var. Chip ise çok tutarsız: nabza göre şerbet veren cinsten. Katherine ise kitabın bence en önemli karakteri: bir çok yerde olaya katılması, okunası sahnelerin ön plana çıkmasına neden oluyor.

Kitabın konusuna gelince; bunu kitabın arkasından yazalım: ” On üç yıl önce bir gece nereden geldiği bilinmeyen bir uçak çıkar ortaya… İçinde ne pilot ne de mürettebat vardır sadece otuz altı tane bebek… On üç yıl önce Jonah ve Chip isimli iki bebek de bu uçaktadır. Ve bugün bu iki çocuk aynı anda bir mektup alır. Mektubu açarlar. Tek bir cümle yazmaktadır mektupta Sen kayıplardan birisin. Bu gizemli mektupla birlikte Jonah, Chip ve Jonahın kız kardeşi Katherine geçmişte yaşananları araştırmaya koyulur… Nereden geldiklerini keşfetmeye yönelik onların bu çabası çocukları çok uzak bir geçmişten bugüne uzanan bir komplonun içine sürükler. Heyecan ve gerilim dolu bir ‘zamanda yolculuk serüveni için kemerlerinizi bağlayın… ”

Ne kitabın arka kapağındaki kadar övülecek bir roman ne de hemen bırakılacak bir roman. 14 – 18 yaşındaki çocukların çok severek okuyacaklarını sanıyorum. Fakat abartıya gerek yok: mükemmel değil. 2 milyon adet satmasını ise pazarlama taktiğine ve uyandırdığı meraka bağlıyorum: eğer tek kitap halinde çıksaydı bu kadar başarılı olmazdı belki de…

Zamanda yolculuk küçükken zevkle izlediğimiz filmleri çağrıştırıyor. Sade, anlaşılır, ilginç ve çocukların seveceği türden bir kitap: okumazsanız bir şey kaybetmezsiniz.

İyi okumalar.


Yorum Yap