1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar - İnternet ve Programlar
  3. Google Chrome 2 nihayet kararlı sürümüyle karşımızda

Google Chrome 2 nihayet kararlı sürümüyle karşımızda


Biliyorsunuz, google internet alanında bir çok konuya el atmıştı; eksik olan tarayıcı konusunda ise google chrome ile piyasayı allak bullak etmişti diyebilirim. Çünkü internet explorer’i profesyonel kullanıcılar kullanmıyordu; çoğunluk mozilla da idi ki 3.sürümü ile rekor kırmışlardı.

Chrome, bütün bu gelişmelerin ışığında beta olarak başka sitelerden indirmemize imkan sağladığı 2. versiyonunun nihayet kararlı sürümünü yayınladı. Biraz mozilla, biraz safari, biraz internet explorer karışımı olan google chrome 2 de kullanıcıya ilk planda hissettirilmeye çalışılan şey: HIZ!. Elden geçirilen V8 Javascript motoru gözle görülür bir artış sağlamakla kalmıyor; performansı de etkiliyor. Yeni sekme açtığınızda görüntülenen en çok ziyaret edilen sayfaları da artık dilediğiniz gibi silme şansına sahipsiniz. Bunun için “Küçük resimleri kaldır” saeçeneğine tıklamanız ve ortaya çıkan X işaretlerini kullanarak dilediğiniz siteyi silmeniz yeterli oluyor. Otomatik form doldurma ve tam ekran modu ise dikkat çeken diğer yenilikler. Ne yazık ki RSS desteği ( aslında pek işinize yaramasa da ) halen yok, bunun için google de ek yamalar bulabilirsiniz.

Kuruluma gelince; eğer google chrome kullanıyorsanız otomatik olarak uptade yapabilir; 50 dili destekleyen bu tarayıcıyı rahatlıkla kullanabilirsiniz. eğer ilk defa kuracaksanız, google.com/chrome adresinden tarayıcının setup dosyasını indirebilirsiniz. Chrome 2 ile ilgili google’nin blog ssayfalarında yaptıkları ingilizce açıklama için ise burayı tıklayabilirsiniz.

Yorum Ekle