İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kişisel Yazılarım
 3. Bazı şeyler kader mi, değil mi?

Bazı şeyler kader mi, değil mi?

Aslında bu sorunun cevabı kader; çünkü sorgulamaya bile gerek yok: kaderin anlamını özünde benimseyen herkes yaşanan her şeyin bir kader olduğunu anlayacaktır. Bana göre kader kısaca yazılmış olanın gerçekleşmesidir. Fakat 1 sn sonrasını bile bilemeyen biz kaderi değiştirebilir miyiz ya da bu yaşadığım an bir tesadüf mü sorusunu sormaktan geri kalmazlar. halbuki 1 sn sonra yaşadığında kaderinde vardır; fakat inasnlar genellikle ” keşke farklı karar alsaydım ” ya da ” oluruna bırakırım, ne olursa o olsun ” derler: her iki durumda da bence hataya düşerler…

Bir olayı yaşarken, onun ilerisini göremeyeceğimiz için neler yapmamız gerektiğini bilemeyiz. Fakat, insan değiştikçe önünde daha fazla engellerin kalktığını görecektir. Sıcak bir suya elinizi daldırdığınızda canınız yanar hemen elinizi çıkartırsınız tepki olarak; fakat ılık bir suya elinizi koyduktan sonra sıcak suyu yavaş yavaş eklerseniz bir süre daha buna dayanabilirsiniz. Ve ilk baştaki sıcaklığa geldiğinde farkedersiniz ki: canınız yanmıyor!

İnsan hayatı da böyledir; ılık sudaki değişimi göremeyenler sıcak suya elini daldırdığında kaçan insanın durumundan kaçamayacaklardır. Kaderi oluruna bırakmak yerine, değişime ayak uydurarak yaşamanın keyfine varanlar hem kaderlerini yaşarlar, hem de aldıkları kararlar kendi kararları olduğu için kendileri ile daha barışık bir hayat sürerler. Oluruna bırakmak da her ne kadar kendi kararları olsa da aslında bu bir seçenektir; diğer seçenek ise kendi kararını kendisinin almasıdır. Alternatif olarak iyi gözükse de doğru olanı yapmak sıcak su örneğindeki gibi değişime ayak uydurarak hayatı yaşamaktır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 9 sene önce

  Aynen katılıyorum.

  Sıcak suya daldırma olayı kimyasal bir açıklama.
  Psikolojik olarak insan daha huzurlu olmak istiyorsa kafasındaki sorunları dönem dönem boşaltmalıdır. Tıpkı bir bardağı damlaya damlaya su doldurmaya benzer, dolduğunda ne olur? bardak taşar ama taşmadan kısa aralıklarda bardaktan az da olsa su boşaltırsanız taşmasını önlemiş olursunuz.
  Onun içindir ki ruhumuz taşmadan küçük küçük boşaltalım.
  Bu demek değildir ayd abir kafayı çekelim 🙂

 2. 😀 🙂 Aman abi, yanlış örnek olmayalım da… 😛 Hayatı tadında yaşamak en mantıklısı…