İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Başbakan Erdoğan Avrupa Konseyini Azarladı

Başbakan Erdoğan Avrupa Konseyini Azarladı


Başbakan Erdoğan Avrupa Konseyini Azarladı

Öğleden sonra dolaşmak için çarşıya çıktıktan sonra, kimin dükkanına uğrasam hep haber kanalları açık ve tartışılan konu şu: Başbakanın Avrupa Konseyi‘nde yaptığı konuşma… Akşam oldu, eve geldim ve ben de izleyeyim dedim: baştan sona konuşmayı izledim. Gerçekten hayran kaldığımı söylemeliyim. Etraflıca düşünmeye veya geçmişe/geleceğe bakmaya gerek yok, sadece sorulan soruları ve cevapları dikkate alarak bunu söylüyorum: harikulade cevaplar verildi, tanzimat döneminden beri ilk defa bir lider ( Atatürk hariç ) Avrupa’lılarla bu kadar cesaretli konuştu ve ağızlarının payını verdi diyebilirim.

İzlerken edindiğim bir izlenim ise şu: konsey üyeleri, başbakanın dediği gibi ülkemizde yaşanan olaylara ‘fransız‘ kalmışlar. Lobi faaliyetlerinin ne kadar önem arzettiği burada tekrar göze çarpıyor, bunu birebir yaşayan başbakanın ileriki dönemler için bu konuda neler yapacağını açıkcası merak ediyorum.

Konuşmada soru soranlardan bazılarını inceleme fırsatımda oldu, örneğin ermenilerle ilgili soruyu soran kişi zaten tarafını belli etmişti: azerbaycana sağlanacak kolaylığı eleştiren 30 kişilik deklarasyona imza atmış bu kişinin böyle bir soru sorması, küstahça bir davranış olarak nitelenebilir ama sağolsun başbakanımız ağzının payını verdi.

Avrupa Konseyi‘nin işine geldiği gibi olayları yorumladıklarını tekrar gördük. Umarım bu konuşmadan gereken dersi almışlardır. Her türk vatandaşının art niyetsiz bir şekilde bu konuşmayı izlemesi ve incelemesi gerekir. İçimizdeki sorunları kendimiz halledebiliriz arkadaşlar, bunu unutmayın: onlara ihtiyacımız yok! Evet, başbakanında hataları vardır muhakkak ama böyle bir toplantıda böyle bir konuşma yapması gerçekten alkışı hakedecek cinsten…

Taraflı olanlar ile at gözlüğü takanların bu konuşmadan nasipleneceği ise sanmıyorum.

Ve son, Başbakan kendine aşırı güveniyor. Arkasındaki gücün farkında. Milletin onu nasıl sevdiğini biliyor.

Youtube kaynaklı aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz, konuşmanın tam halidir:

Yorum Ekle