1 Nisan’da İnternette yaşanan komik olaylar ve 1 nisan’ın Anlamı
  1. Ana Sayfa
  2. İlginç

1 Nisan’da İnternette yaşanan komik olaylar ve 1 nisan’ın Anlamı

0

1 nisan şakasını ilk olarak iyi hatırlıyorum, ortaokulda yapmıştık. Bir arkadaşa yaptığımız bu şaka 1 nisan şakasından çok, eşşek şakası niteliğindeydi. tabii sonucunda biz çok güldük ama ağlayan bir arkadaşımız olmuştu. O gün bilmiyorduk, 1 nisan’ın neden kutlandığını ama zamanla tecrübe kazanıyor ya… öğrendik işte…

1 Nisan’in anlamlarını yazmak istiyorum:


 

1 –

15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya daki Endülüs müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.

En sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur an bir elinde İncil; Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.
Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir.

Bunun üzerine Müslümanlar Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz… dediklerinde Haçlı ordusu komutanı Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur diye cevap verir ve BÜTÜN MÜSLÜMANLAR ORADA ŞEHİT EDİLİR.
İşte o gün bugündür 1 Nisan Hristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır.

Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce Müslümanın katliam günü olan 1 Nisan lar, bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.

Nereden geldiğini bilelim. Bilelim de ona göre kutlayalım… (ispanya asırlar boyu müslümanların hakimiyetinde kalmıştır)

2 –

fransa (poisson d`avril – nisan balığı) : 1564 yılında fransa kralı ix. charles yılbaşını 1 nisan’dan 1 ocak’a aldırır. bu arada 1 nisan’ı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir. 1 nisan’ı yılbaşı kabul edenlere ise “nisan balığı” adı verilir.

3 –

İngiltere – april fools` day – nisan kaçıklar günü

4 –

İskoçya – gowk veya cuckoo günü

5 –

nisan 1 veya nisan balığı, hollanda, belçika, kanada, abd, İsviçre, japonya dahil dünyanın pek çok yerinde tanınmaktadır. nisan 1 ile ilgili başka bir efsane de pagan kültüründe 1 nisan`da kutlanan fous bayramıdır. antik roma`da hilarya adıyla benzer bir bayram da kutlanmaktadır. hindistan`da ise bu bayram 31 mart`ta holi adıyla kutlanmaktadır.


 

Netten bulduğum kaynakları aynen yazdım. Görüşüme gelince:

Kurtlar vadisinde ki bir sahneyi hiç unutmam, ABD’nin adamı şöyle söylemişti: türkleri yok etmek için, onları kendi inançları ve dinleri ile vuracağız! Gerçekten zamanla her şeyi farkediyoruz, bize ait olmayan 1 nisan’ı bile en çok kutlayan milletlerden biriyiz. yılbaşı gibi günleri hiç kaçırmıyoruz ama nevruz günümüzü unutuyoruz: gerçi onu da artık Pkk sahiplendi ya çoğu insanımız o güne art niyetli bakabiliyor!

velhasıl, 1 nisan güzel bir gün ama böyle anlamları da var… Ne demiş atamız: tarihini unutan bir millet, kaybolmaya mahkumdur!

Ben işin espriritüel kısmını da ele alarak, bugün nette yaşananları ekran görüntüleriyle anlatayım, ufakta bir not düşeyim: grupanya aya %75 indirimle adam gönderdi, ekşisözlük +60 moduna geçti, bobiler pompa adlı index koydu sitesine, ronaldo portekizin borçlarını kurtarmak için ispanya milli takımına transfer oldu vs. vs. vs. vs… daha bir çoku daha. :) Ama en çok konu sanırım bizim ülkemizde oldu, yine tarihimize kayıtsız kaldık.

Resimler:

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle