İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Telefon
  3. WhatsApp Çıkartma nasıl yapılır?

WhatsApp Çıkartma nasıl yapılır?

WhatsApp çıkartma nasıl yapılır?

WhatsApp yeni sürümleriyle birlikte kullanıcılara çıkartmalar (sticker) özelliğini kullanıma sundu. Kendi çıkartmalarını oluşturmak isteyen Android veya iOS mobil işletim sistemi kullanıcıları, WhatsApp üzerinde bunu artık yapabilecekler: tabii ki üçüncü parti uygulamalar yardımıyla. WhatsApp uygulaması üzerinde kendi çıkartmalarınızı yapamıyorsunuz ancak WhatsApp’ın da desteklediği bazı uygulamalar ve API destekleri ile bunu yapmak mümkün. Bu çıkartma yapmak için gerekli uygulamalar Android için Google Play Store üzerinde, iOS içinse Apple App Store’da yer alıyor. Bu uygulamaları indirip yükledikten sonra çıkartmaları WhatsApp üzerinde hemen göndermeye başlayabileceksiniz. 

WhatsApp Sticker nasıl yapılır?

WhatsApp üzerinde herhangi bir geliştirme veya kodlama yapmadan kolay bir şekilde kendi çıkartmalarınızı yapıp, arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. Bunun için uygulama geliştiricilerin yapmış olduğu uygulamaları market üzerinden indirip kurmanız, sonrasında gerekli adımları takip etmeniz gerekiyor. Bu çıkartma yani sticker uygulamaları, WhatsApp’ın da desteklediği API ve arabirim hizmetlerini kullanarak çıkartmaları veya stickerleri oluştuyor ve WhatsApp hesabınıza aktarıyor. Sonrasında sizde kendi çıkartmanızı hazırlayıp, tasarladıktan sonra küçük bir dokunuşla WhatsApp üzerinden arkadaşlarınıza gönderebiliyorsunuz.

WhatsApp Çıkartma nasıl kullanılır?

Herhangi bir sohbet sayfasında metin kısmında bulunan Emoji > Çıkartma simgesine dokunduğunuzda, çıkartma paketleri kısmını ve yeni çıkartmalar eklemek için Ekle seçeneğini göreceksiniz. Bu kısımda WhatsApp’ında kabul ettiği, herkese açık olan stickerler yer alıyor. İndir seçeneğine dokunduğunuzda, sticker indirilmeye başlanır ve bittiğinde yeşil onay işareti gözükür.

Android için WhatsApp çıkartma yapmak

WhatsApp üzerinde kendi çıkartma paketlerinizi oluşturmak için önereceğim uygulamanın ismi ise: Sticker Maker . Uygulamayı Google Play Market üzerinden indirdikten sonra açın, en az 4 tane fotoğraf ile sticker oluşturmanız gerekiyor, herhangi bir fotoğrafı veya çıkartma yapmak istediğiniz fotoğrafı bulun ve seçin. İsterseniz düzenleme ekranında makas ile fotoğrafı kesip düzeltebilirsiniz. 4 adet çıkartma seçtikten sonra paketinize bir isim verin ve yayınla seçeneğine tıklayın. (Türkçe dil desteği şimdilik yok.)

WhatsApp üzerinde Sticker Maker uygulaması ile kendi çıkartmalarınızı yapabilirsiniz.

Bu işlemler sonrası WhatsApp uygulamasını açıp, sohbet ekranında çıkartma gönderme kısmına girdiğinizde oluşturduğunuz çıkartmaları göreceksiniz. Burada şunu da belirteyim tekrar: WhatsApp uygulamanız en son sürüm olması gerekiyor, bunu unutmayın…

Sticker maker üzerinde kendi çıkartmalarınızı yukarıdaki gibi adımları geçerek yayınlayabilirsiniz.
Sticker maker üzerinde çıkartma yapmak istediğiniz fotoğrafı makas yardımıyla kesebilirsiniz.

Kullanımı İngilizce olan Sticker Maker uygulamasını şu sayfadan indirebilirsiniz:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.marsvard.stickermakerforwhatsapp&hl=tr

Android konusunda whatsapp sticker tasarlama olayını daha fazla merak ediyorsanız şu sayfaya bakabilirsiniz:

https://github.com/WhatsApp/stickers

iOS içinde benzer uygulamaları Apple market üzerinden indirebilirsiniz.

Yorum Ekle