İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Uçaklar ( Planes )

Sinekritik: Uçaklar ( Planes )


uçaklar film afişiDisney stüdyoları ‘ Arabalar ‘ serisi ile yakaladığı başarıyı ve tabii ki maddi kazancı devam ettirmek adına Uçaklar adlı 3D seçeneği de olan animasyon film ile karşımıza çıkıyor bu sefer. Arabaların konuşmasına ve insansız bir filme öyle alışmıştık ki: şimdi sıra uçaklar ile ilgili bir filme gelmişti. Herhalde bundan sonrası gemiler olacaktır! 🙂 Zaten Planes yani uçaklar filmi, direkt olarak DVD yoluyla izleyicisiyle buluşması planlanan bir projeymiş; Cars ( arabalar ) serisinin büyük ilgiyle karşılanmasının ardından bir vizyon filmi olmasına karar verilerek sinemaseverlerin beğenisine sunulmuş.

Uçaklar adlı yapım arabalar filminin uçak versiyonu adeta: belki biraz daha acıtasyon ile bir kaç farklı karakterin katılımıyla aşk katılarak aksiyon dolu sahneler azaltılmış ve ortaya bu film çıkmış. Aslına bakarsanız arabalar filmi bu filmin temelini oluşturuyor, her şey arabalar filminin üzerine kurulmuş diyebiliriz. Arabaların dünyasındayız çünkü; seyirciler araba, spikerler araba ve tabii ki aşkı ve heyecanı yaşayan herkes araba! Çok eski bir uçağı alıp filmin baş rolüne oturtmak maziyi canlandırmak adına mı yapıldı bilinmez ama ne aksiyon açısından ne de geçmişi hatırlatmak adına istediği sonucu alamıyor: seyirciyi heyecanlandırmak şöyle dursun, etkilemiyor bile diyebiliriz. Çocuklar için atıştırmalık bir film olmaktan öteye gidemiyor.

Tarım uçağı olan Dusty ( sıfırdan birini alıp, en tepeye çıkartmak her zaman ilgi çekmiştir. Tıpkı Türk filmlerinde köyden gelen insanların büyük şarkıcılar olması gibi. ) uçakların gövde gösterisi olan Dünya Uçak yarışmasına katılmak için elemelere girmek istemektedir ve bu hayali her gün kurar: içinde de yaşar. Daha iyi olmak için elindeki tüm imkanları kullanması ona yetmez. Ama bir gün hayaline yaklaşır ve şans eseri bu yarışmaya katılma hakkı elde eder. Bu yarışmada başına gelenler onun yepyeni bir kimliğe bürünmesine neden olur.

Filmi izlerken, sonunu tahmin etmek özellikle yetişkin izleyiciler açısından sıkıcı gelebilir: araya sıkıştırılamayan aksiyon sahneleri ile bir de basit bir senaryo olunca hele izlemek çok zordur. Eğer yanınızda ufak bir velet yoksa: bu film yetişkinler için tamamen hayal kırıklığı olabilir. Tamam; bir kaç yerinde çok güzel espriler var, vermek istediği mesaj da gayet açık ve olumlu ama yeterli olmuyor. Bu arada belirtmekte fayda var: filmin Türkçe seslendirme kadrosunda ünlü şarkıcı Mustafa Sandal‘da yer alıyor. Filmin hikayesini yazan John Lasseter animasyon severler için hiç de yabancı bir isim değil. Lasseter animasyon türünün en önemli örneklerinden olan Toy Story, A Bug’s Life, The Incredibles ve Finding Nemo gibi filmlere yapımcı ya da yaratıcı ve yönetmen olarak imzasını atmıştı.

Evde çocuğunuzla veya kardeşinizle veya küçük bir yaramazla beraber; onun eğlenmesini izlerken siz de vakit öldürmek istiyorsanız: izleyebilirsiniz. Film her ne kadar göklerde geçse de çıta olarak yerlerde geziyor.

İyi seyirler.

Yorum Yap