İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Twelve Monkeys ( 12 Maymun )

Sinekritik: Twelve Monkeys ( 12 Maymun )


Brad Pitt ile Bruce Wills’i aynı filmde daha önce izlemişmiydim diye düşündüğümde; hayır cevabını verebilirim. İzlemek için film seçtiğimde oyuncu kadrosuna bakarım çoğunlukla; bu ikiliyi gördükten sonra önümdeki bir sürü film arasından seçmeme gerek kalmadığını anladım: izlemeye başladım…

Film İMDB listesinde ilk 250 arasında ve bilim kurgu/dram filmi; özellikle Bruce Wills’i bu tür filmlerde görmeye alışığız; fakat Brad Pitt’i ilk defa bu tip bir rolde izledim: deli!

İlk cümle filmde aklımda kaldı; aynen paylaşıyorum: ” 5 Milyar insan bir virüs yüzünden ölecek, dünyayı sağ kalanlar terkedecek, yer küreyi tekrar hayvanlar yönetecek. ” İlginç bir cümle değil mi; sadece bu cümle üzerinden onlarca sayfa yazı yazabilecek kişiler olacaktır.

95 yılı yapımı olduğundan; filmden bilimkurgu konusunda fazla bir beklentiye girmemeye çalıştım; zaten bu konuda filmi izlemeye başladıktan sonra haklı olduğumu gördüm: çünkü gerçekten her hangi bir efekt yoktu diyebilirim. Bir kaç yerde aslanları bina tepelerinde göstermek dışında.. Bir de filmde ilginç mantık hataları vardı; tarihini tam olarak bilmediğimiz ( ki ben filmde görmedim ama netteki açıklamalarda 2035 yılı diyor ) bir tarihte yaşayan kahramanımız James Cole ( Bruce Wills ) ilk görevi için dünya topraklarına ayak bastığında elindeki o fener ne kadar da büyüktü! Abartılı idi yani : )

Köstümlerde bence başarısızdı; yani kendi zamanlarında geçen kısımlarındaki kostümlere tamam ama gelecekteki sahnelerde kostümlerde benzerlik teşkil edince; moda hep aynı mı kaldı diyor insan!. Bir yerde kostümler aşırı dikkatimi çekti, o da wills’in kılık değiştirdiği sahne: sarı peruk ve bıyıkla gördüğüm an aklıma direk losttaki sawyer geldi; bir an iki oyuncuyu karşılaştırdığımda bruce wills’in yerini doldurabilecek yetenekte bir Josh Holloway ( sawyer ) var diye düşündüm. Gerçekten o sahnelerde birbirlerine çok benzediler; kostümlerde çok süperdi: tatile giden birileri gibi – ki tatile gidiyorlardı :D –

Filmde bazen uzun süre diyaloglar olmadı ve kurgular arasındaki geçişler kötü gibi geldi: çünkü bazen ne olduğunu anlamıyorsun. Sonu süpriz gibi geldi belki ama sonunu neden öyle bitirdiklerini anlamadım. Kurgusal açıdan mantık hataları da vardı; bu yüzden izleyeceklere önerim izlerken filmden kopmamaları: çünkü bir yerden sonra eğer koparsanız filmi anlamayabilirsiniz. Bir de filmdeki atmosfer çok kötüydü, insan biraz manzara felan gösterir değil mi : ) Hep karanlık, nahoş ortamlar… Bruce Wills’i bile 2 kez çıplak görmek zorunda kaldık : ) Ayrıca filmde yukarda da dedim, bilimkurgu adına pek bir şey yok, laboratuvar sahneleri olsun ya da teknolojik makinelerin tasarımları olsun çok kötüydü. Adını sıkça duyduğumuz zaman makinasını bir türlü tam olarak göremedik; bir de yeni oluşan yer altı dünyasının yöneticilerinin james cole ile konuşurken top şeklinde bir sürü tv nin bulunduğu bir araçla konuşmaları aklıma simpsonlar çizgi filmini getirdi : )

Film, kült bir film: zaten yüksek bir oy oranına sahip. Fakat ben neye karşı geldiklerini ya da ne amaçladıklarını pek anlamadım. Bir kaç kez filmi geri sarıp tekrar izlemeye çalıştım; film hakkında bir kaç makale okumak içinde googlede araştırma yaptım ama elde var sıfır : ) Aklımda Brad Pitt’in o inanılmaz oyunculuğu dışında pek bir şey kalmadı diyebilirim.

Ünlü yönetmen Terry Gilliam neler yapmaya çalıştı kendi farkında mı bilmiyorum ama yani imdb listesinde olabilecek kadar başarılı bir film olarak görmüyorum… Dışarıya verebileceği tek mesaj: virüslerle uğraşmayın ya da daha iyi koruyun! gibi bir şey mi acaba?. Filmdeki bir replik de dikkat çekti benim için: ” Geleceğin bilinmemesini istiyorum. ” Her halde olmayan bir zaman makinesine karşılar, bu konuda çalışma yapılmasını istemiyorlar ve kadere inanıyorlar. iyi birşey bunlar sanırım : )

Ben sıkılarak izledim fakat bitirmeyi başardım; oyunculuklar yüzünden filme 7 puan verdim: tabii bir de Madeleine Stowe faktörü var. kadında çok değişik bir cazibe var; öyle çok güzel bir kadın olmayabilir ama ne bileyim: hayran bıraktırıyor kendini; rollerindeki hareketlerde yapmacık değil…

Brad Pitt, Madeleine Stowe ve Bruce Wills’in oyunculukları için izlenebilecek, İMDB ilk 250 içerisinde yer alan değişik bulduğum bir bilim kurgu filmi… Arşivlik bir film olduğu kesin ama kesinlikle izlenilmeli mi? bence hayır..

iyi seyirler.

Yorum Ekle