İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler

Sinekritik: Son Of Batman ( Batman’ın Oğlu )


0

Filmleri izlerken bazen araya çerez niyetine animeleri de eklemeye çalışıyorum; ayrı bir izleyiş keyfi veriyor bana. Batman serisinin devamı konusunda her gün farklı haberler ortaya çıka dursun; çizgi roman serisinin devamı niteliğinde olup olmadığını tam olarak bilmediğim ama resmi olarak yayınlanan çizgi filmler ortaya çıkmaya devam ediyor. İşte bunlardan biri de son of batman yani muhtemelen ülkemizde Batman’ın oğlu diye yayınlanacak animasyon film.

Konusu özgün ve bildiğimiz Batman filmlerinden farklı: aslında iki soruya cevap verecek türde bir yapım olmuş. Batman serisini izleyen bilir; Batman’ın neredeyse her filminde bir ‘aşkı’ olmuştur: catwoman, poison ivy, talia, vicki vale, shondra kinsolving gibi karakterleri hayatına giriş sırasıyla yazmak mümkün. İşte senaristler sanırım bu aşkların tohumundan özgün bir hikaye ortaya çıkartmak istemişler ve bu tohumu Batman ilk çıktığından beri ” Acaba Robin kim? ” sorusuna cevap olması açısından ana konuyla birleştirmişler. Bence güzel bir düşünce. Aksiyonu yüksek bir animasyon olduğunu da söylemek gerek.

Filmin konusuna gelince; Yarasa Adam, oğlunun Suikastçılar Birliği tarafından gizlice büyütüldüğünü öğrenir. Oğlu, eğitildiği gibi bir insan olmuştur fakat Batman bu duruma sevinemez: dedesinin intikamını almak isteyen oğluna yardım etmek zorunda kalır ve sevgilisi Talia’yı da bu sorundan kurtarmak istemektedir. Ras al ghul (Batman Dönüyor filminden bu karakteri hatırlayabilirsiniz; Batman’a da büyük katkısı olan anti terörist kahramandan bahsediyorum) tarafından zeki ve dövüş sanatına hakim bir şekilde büyütülen küçük batman dedesinin suikasta uğraması sebebiyle annesi tarafından babasının yanına getirilir ve dedesinin intikamını almaya çalışır. Batman’ le geçirdiği zamanlarda da değer yargılarına sorgular. 

70 dk’lık film; diğer batman animasyonlarının seviyesinde olmasa da yine de çizgi roman hayranlarının kaçırmayacağını düşündüğüm izlenesi bir seviyede film olarak karşımıza çıkıyor. Senarist kadrosunun çok kalabalık olmasına rağmen yine de farklı bir bakış açısıyla özgün bir kurgu karşımıza çıkmış diyebilirim: kendi içerisinde de bir çok sürprizi barındırması güzel. Devamı gelir mi? Zamanla göreceğiz. 6 Mayıs 2014 te ABD’de yayınlanan filmin İMDB puanı ise 6,5 seviyesinde ve benim puanımda aynı oranda…

İyi seyirler.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle