İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Site Tanıtımları
  3. Roma’nın Arenası: Kolezyum

Roma’nın Arenası: Kolezyum

Kolezyum
4

Roma‘da yer alan en önemli tarihi ve turistik eserlerden birisi de oldukça büyük yapısıyla Kolezyum’dur. Neredeyse 2 bin yaşında olan Kolezyum dünyanın en eski ve gözde yapılarından birisidir. Bu özellik nedeniyle de her yıl binlerce turist Roma’daki devasa Kolezyum’u görmek için gelir. Fakat yapının bazı bölümleri yıkılmış durumdadır.

Devasa Kolezyum halen ilk günkü ihtişamını da korumaktadır. Geçmiş dönemin hissini yaşamak isteyenler buraya gelerek eski dönemlerdeki gladyatör dövüşlerini gözlerinde canlandırabilirler. Bu dev Kolezyum Arenası sadece gladyatör dövüşlerini izleyicilerine göstermiyordu. Aynı zamanda Roma’nın önemli idamları, tiyatro oyunları ve çeşitli imparatorluk gösterileri de bu arenada yapılıyordu.

Önemli turistik mekanlardan biri olan dev arena günümüzde bu şekilde.

Kolezyum Tarihi

Geniş yapılı bir elips formunda dizayn edilen Kolezyum, toplamda 55 bin kapasiteli bir arenadır. 80 kemerli giriş kapısında, yapının genel yüksekliği 49 metredir. Kolezyum M.S. 72 tarihinde Flavius Hanedanlığı‘nın ilk krallarından olan İmparator Vespasian tarafından yaptırılmıştır.

İlk olarak inşa edildiğinde bu yapı İmparator Neron’un halktan büyük tepkiler aldığı konutunun yerine yaptırılmıştır. Bu yapısının toplam inşa süresi 8 yıl sürmüş ve ardından arenanın açılışı Vespasian’ın oğlu Titus döneminde yapılmıştır. Kolezyum bir amfitiyatro olarak da kullanılmıştır. İlk açıldığı dönemlerde en ihtişamlı zamanlarını yaşayan arenada zamanla geniş kutlamalar, idamlar ve vahşi hayvan kavgaları yapılmaya başlanmıştır.

Kolezyum arena yapısı ve yeraltı yolları günümüzde bu şekilde görünüyor.

5. YY’da Roma’da gladyatör dövüşleri yasaklanmıştır. Bu tarihten sonra aslında Roma halkının sosyal hayatında heyecanı bitmiş oldu. Bu tarihten sonra ise Kolezyum eski ihtişamını yitirmiştir. 13. YY’da kale olarak kullanılan Kolezyum daha sonraları önemli bir olaya tanıklık etmemiştir. Sürekli deformasyona uğrayan yapı 1900’lü yıllarda arkeolojik kazılarda ortaya çıkartılmıştır.

Oldukça eski bir tarihe sahip olan Kolezyum, şuan için harabe bir yapıda olsa da turistlere sunulan geniş turistik ve değerli alanlar vardır. Bu yapıların her biri tek tek görülmeli ve o dönemki işlevleri gözden geçirilmelidir. İlk olarak devasa arenaya gelindiğinde Kolezyum’un dış duvarları dikkat çekmektedir.

Her ne kadar yapının Güney kısmında yer alan kanadı tamamen yok olsa da dış duvarların belli kısımları halen ayakta durmaktadır. Özellikle yıkılan duvarlar eski dönemlerde San Pietro Bazilikası’nın yapım aşamasında kullanılmıştır. Kuzey kısımda bulunan duvarlar halen dört katlı kemer halinde sergilenmektedir. Devasa arenanın yapımında her kat aslında farklı malzemeden meydana gelmiş. Bu nedenle 2 bin yıllık eser günümüze ulaşabilmiştir.

Kolezyum havadan görünümü günümüz. Gerçekten çok heybetli.

Arena Bölümü

Kolezyum’un içerisinde en çok dikkat çeken bölüm ise arenadır. Bu arenada zamanında vahşi hayvan dövüşleri ile gladyatör dövüşleri yapılıyordu. Şu anda da numaraları bulunan arenaya eski dönemlerde numaralı koltuklar biletler ile satılıyormuş. Arena içerisinde İmparator Podyumu alanı bulunuyor. Bu alanda eski dönemde İmparator ve şehrin seçkin Roma ailelerinin üyeleri bulunuyormuş. Iç kısım tamamen duvar olan arenada, yerler kumla kaplıdır. Özellikle vahşi hayvanları arenaya çıkartmak için bazı düzenekler de yapılmış. Fakat günümüzde deformasyon nedeniyle bu düzenekleri görmek imkansız.

Tüm sistemin düşünüldüğü arenada yer altı yapısı da oldukça farklıdır. Bu yapı belli bir mekanizmayla çalışan sisteme dayanır. İçerisinde gladyatör alanları, vahşi hayvanlar için kafesler ve suçluların tutulduğu yerler bulunuyor. Constantinus Kemeri ise yapının hemen girişinde bulunuyor. M.S. 312 yılında yaptırılan bu yapı 21 metre uzunluğundadır.

Kuş bakışı Kolezyum

 Kolezyum’a Ulaşım

Roma’nın merkezinde bulunan arenanın adresi Piazza del Colosseo, 1, 00184 Roma şeklindedir. Piazza Navona ya da Pantheon etrafından gidecekseniz arenaya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Termini Tren İstasyonu üzerinden ise yürüyerek 10 dakikada bu devasa arenaya ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma için Metro B hattında binip, Colesseo İstasyonu’nda inmelisiniz.

Kolezyum Giriş Ücreti ve Bileti

Kolezyum’a 18 yaş altı ve 65 yaş üstü kişiler ücretsiz olarak girebilir. Diğer yaş grupları ise 18 Euro ödeyerek giriş yapabilirler. Kolezyum biletleri yapının bölümleri için ayrı ayrı satılmaktadır. Örneğin sadece Kolezyum’a girecekseniz farklı bilet, Kolezyum’un arenasına gireceksiniz ayrı bir bilet almanız gerekmektedir. Ayrıca Kolezyum’un yeraltı yapısına sadece rehber eşliğinde girilmesine müsaade edilmektedir.

Kolezyum bilet türleri ve tur çeşitleri için Ferhat Gökçe Blog’ta yer alan Kolezyum Bilet türleri rehberini okumanızı öneririz.

—————————————————————————————

NOT: Sitemde bulunan site tanıtımları kategorisindeki yazı ve içerikler (bu yazıda olduğu gibi) www.hknkr.com sitesi tarafından hazırlanmış içerik değildir. Tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmuş, reklam ve/veya tanıtım amaçlı yazılardır.

Yorum Yap