İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kişisel Yazılarım
 3. Ktü ana kampüse öğrenciler araçlarıyla neden giremiyor biliyor musunuz?

Ktü ana kampüse öğrenciler araçlarıyla neden giremiyor biliyor musunuz?


ktü a kapısıÖğrenci iken yapabileceğim en lüks hareketlerden biri de kendi arabamla üniversiteye giriş yapıp, havalı bir şekilde fakültemin önüne park etmek olsa gerek. Hayali bile insanı gülümsetiyor ama tabii ki yapmazdım herhalde yine de; tofaş arabalarına yaptıkları modifiyelerden sonra son ses, eller direksiyona kilitlenmiş, kafa camdan dışarı şekilde, ağızda sigara bir halde okula girmeye çalışan öğrencileri hatırlayınca/görünce kendi hayalimden vazgeçerim tabii!!…

Konuya geleyim.
Biliyorsunuz, üniversitemizin ana kampüsü olan kanuni kampüsüne öğrencilerin araçlarla girmesi uzun bir süredir yasak. İlk başta ‘üniversite içerisinde öğrencilerin arabalarıyla girmelerinin oluşturduğu istanbul trafiğini andıran durum’ nedeniyle yasak anlamlı bir hale bürünüyor gibi gözüküyor ama öğrencilerin gözünden kaçmayan bir durum daha var, o da şu: yasağa rağmen bazı öğrencilerin yine de arabalarıyla kampüse girişlerine izin verilmesi! Bir ayrımcılık veya torpil söz konusu gibi…

Ben uzun süre bunun sebebini araştırdım; genellikle iş üniversite kapılarında bekleyen görevlilerin kontrolündeymiş gibi gözüktü. Orada adamı olan veya oradaki güvenlik görevlilerine bir şekilde daha üstten, üniversite kademesinden torpil ile adını kaydettirenler veya orada bir tanıdığı olanlar içeri araçlarıyla girmeyi başardılar. Ben iyi hatırlıyorum: bir gün, arabamda üniversitenin iki güzel ve etkin öğrenci kulüp başkanları ve kulüp etkinliği için gerekli malzemeler olmasına rağmen içeriye giriş yapmak için yarım saat kapıdaki güvenliğe dil döktük, hatta neredeyse tehdit bile aldık. Bu beni çok üzmüştü ve kendi üniversiteme ihtiyacım olmasına rağmen arabayla girememiştim. Bu da üniversite içerisinde haksız bir ortamın oluştuğunu ve bazılarına tölerans gösterilerek ayrımcılık yapıldığı düşüncemi kanıtlamıştı. Şikayetlerimiz bile değerlendirmeye alınmadı. Gerçi kimi kime şikayet ediyorduk ki?

Ama olay sadece bununla bitmiyormuş: aldığım bir duyuma göre – duyum demeyeyim, bir sohbette duyduklarım ki duyduklarım bu olayların baş aktörleri sayılabilecek kişiler – kampüs içerisinde kantin işletenler, rektörlükten araç girişlerinin yasaklanmasını bizzat istemişler! Böylelikle öğrencilerin ders arasında forum trabzon, varlıbaş gibi daha elit yerlere gitmek yerine kampüs içerisinde kalmaları ve paralarını kampüs içerisinde harcamaları sağlanacak ve büyük paraların dönerek alınan kantinlere gelir sağlanacaktı!

Biraz da hak verdim;
Hak verdim çünkü: Forum trabzon önce meydan esnafını, sonrasında da kampüs içerisindeki ve çevresindeki ekonomiyi olumsuz yönde etkiledi. Öğrenci sayısının artmasıyla belkide fazla bir etki yapmadı ama derinlemesine inceleme yapılırsa forum trabzon çok büyük bir geliri kendine çekti. İlk açıldığında üniversite kulüpleriyle ortak projeler yapmak için can atan forum trabzon, zamanla tanınırlığını artırdıktan ve doyum noktasına ulaştıktan sonra artık İEK gibi kulüplerle çalışmaya başladı ve hatta sponsor olduğu ktü‘nün enleri organizasyonunda parayı basıp – evet yanlış okumadınız parayla – 1. lik ödülünü de aldı! ( İspat edilebilir. ) Hatta İEK’nın Kahve Değirmeni’ne de benzer bir ödül için ücret istediğini duyduğumda bu parasal çıkarlar ile rantın esnaftan ve rektörlükten kopup gönüllü bir hizmet olması gereken öğrenci kulüplerine kadar ulaşmasını hayretler içerisinde öğrenmiştim. ( İspat edilebilir. ) Yani para her türlü kararın alınmasına en büyük etki eden şeydi.

Hak vermiyorum çünkü: Öğrenciler üzerinden elde edilen gelirin haddi hesabı yok. Öğrencilerin Trabzon ekonomisine katkısı ise büyük meblağlarla ifade edilebilecek düzeyde. Yani hafife alınamaz!. Bu durumda, yine öğrencilere katkı sağlayacak bir şeyler yapılması gerekirken öğrencinin cebinden nasıl daha fazla para alırım düşüncesiyle hareket edilmesi gerçekten yanlış bir tutum. Aslında kampüse araç girişi yasaklanarak Forum Trabzon ve Meydan Ekonomisi ile Kampüs ve çevresinin ekonomisi arasında kalan öğrenciler Rant aracı olarak sömürülerek bu şekilde bir çıkar yol bulunmuş ve uygulamaya konulmuş diyebiliriz. Bir orta yol olarak mı bu karar alınmış? Kişiye göre değişen bir durum olabilir. Ben tasvip etmiyorum ama ekonomi bu, biz de ceplerinde harcanmak için can atan paraları olan öğrenciler! Demek ki bizi bu şekilde yönlendirmişler, biz fark etmeden…

Ben bir duyumdan ve ispatlanabilecek gerçeklerden bahsettim; kimseyi suçlamaya da gerek yok aslında. Her şey ortada: kampüs içerisine öğrenciler olarak araçla giremiyoruz ve bunun bir sebebi olmalı! Biliyor muyuz? Hayır. Artık önemli mi? Bence değil. Çünkü üniversite içerisinde yep yeni bir otopark yapıldı ve muhtemelen önümüzdeki dönemde açılacak. Bu otopark öğrencilere açılacak mı, artık girişler serbest olacak mı, A kapısının tam zıttı yerde açılan bir otoparkın kampüs trafiği için katkısı ne olacak gibi bir çok sorunun cevabını ileri ki zamanlarda öğreneceğiz. Bir sorunun cevabını daha öğreneceğiz aslında: Otoparkta yapılması düşünülen cafe ve oluşturacağı rantın başka ne tür haberimiz olmayacak kararlar aldıracağı gerçeği…

Bunu da zaman gösterecek…

Öğrenciler olarak çok büyük bir güce sahibiz aslında; bunun farkında olmamız ve bu tür gerçekleri paylaşıp, bilgilenmek en doğrusu. Ve daha da güzeli: gizli, saklı ve rant kokan işlerin üniversite gibi bir ortamda yapılmamasıdır…

Öğrencilerin yarattığı ekonomi ile bu ekonomiyi yönlendiren gizli ellerin neler olduğunu ve daha fazlasını İİBF öğrencilerinin araştırmasını isterdim.

Tatilinizin keyfini çıkarın. 🙂
Okuduğunuz için teşekkürler.

 

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. icon_avatar
  7 sene önce

  sizi tebrik ediyorum yüreğinize sağlık,önemli bir konuya değindiniz dikkatle okumama vesile oldunuz..bu konuyu yıllarca düşünüyordum bu sebeple araçların içeri alınmadığını öğrenince bende çok şaşırdım..

 2. icon_avatar
  7 sene önce

  Tek nedeni bu da değil. Ben de bugün aynı sıkıntıdan dolayı arabamla giremedim ve dışarıya park edip yürüyerek girdim kampüse. Sonrasında rektörlüğe gittim, danışmaya mevzuyu sorunca merkez güvenlik büroya yönlendirdir. Güvenlik bürodakilerle görüştüm.

  Neden arabayla giremiyoruz dedim. Rektörün bizzat kendisinin talimatı var dedi. Bu talimatın dayanağı nedir diye sordum. Onlar da İktisat Fakültesinin alt tarafına otopark yapılacağını o tarihe kadar öğrenci girişlerinin kapatıldığını söylediler.
  Buradan şunu anlıyorum.
  Harç paralarının hükümet tarafından kaldırılmasından sonra bütçesinde sıkıntı yaşayan üniversiteler başka yollardan öğrenciden para almanın yollarını arıyorlar.
  O otopark ücretli olacak ve hatta büyük bir ihtimalle ihale ile bir şirkete satılacak.
  Aynen tıp fakültesinde olduğu gibi.
  Zaten rektör de tıp fak.tan gelme. Bu işleri gayet iyi biliyor.

  Olan bize oluyor.

  Kampüse girişte yalan söyleyerek çok rahatlıkla giriş yapılabilirken doğruyu söyleyen ve derse gideceğini söyleyen lisans, yüksek lisans, doktora vs tüm öğrenciler içeriye alınmıyor. Böyle yasakçı bir zihniyeti benim de aklım almıyor. Hukuki yollara başvurmayı düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.