İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kişisel Yazılarım
 3. Kitap yorum: Kayıp Sembol

Kitap yorum: Kayıp Sembol


Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, daha önce hiç bir kitabı bu kadar çok beklememiştim =) Sipariş verdikten tam 12 gün sonra elime ulaşan kitabı deyim yerindeyse ” saniyesinde ” okuyup bitirdim. Yazısını hazırlamak, okumaktan daha uzun sürdü diyebilirim =)

Dan Brown… Da vinci kitabı ile dünya kitap piyasasını alt-üst eden, 50 milyondan fazla kopya satan, kitapları filme çevrildikten sonra belki de milyonlarca dolar kazanan yazar; gerçekten işini ” büyük bir ciddiyetle ” yaptığını bir kez daha bu kitapla bizlere gösterdi… İnanılmaz bir araştırmacılık, inanılmaz bir yerindelik… Hikayeyi o kadar güzel oturtmuş ki kitabı okurken sanki karakterlerin hemen yanıbaşındasınız…

Ya mekan tasvirleri?. Görmedim ama bugün size ben başkanlık sarayı ve çevresini oraya gidip gören bir insan kadar ( hatta fazlasını bile! ) anlatabilirim.

Kitap hakkında daha fazla yazmadan önce, kitabın fiyatı konusunda konuşmak istiyorum. Bu kitapa türkiye’de 30 lira veren ender kişilerden biriyim herhalde =) [ internetten aldım 24 tl ye ucuzken, ön siparişle ] Sanırım çoğu insan da bu fiyatı vermeyecektir; ya korsana yönelecektir ya da okunmuş kitapları alacaktır. Fakat internette ufak bir araştırma yaptığımda TR fiyatlarının çok fazla olduğunu öğrendim.

Kitapevi fiyatı: 30 TL
İnternet fiyatı: 24 TL

Amazon.com fiyatı: 12 $

inanabiliyormusunuz? Bu kitap çok satan bir kitap olmasına rağmen ve sürümden kazanılabileceğine rağmen ülkemizde yine nerdeyse iki fiyatına satılıyor… Yazık değil mi? Hem de bu krizde! Sanırım istanbuldaki korsan kitap basan matbaalar sabah akşam çalışmışlardır! Çünkü en azından onun maliyeti 3-5 tl dir , millete de 15 tl den satarlar kitapçılar böylece daha fazla kâr ederler! Kim sallar ki bu durumda timaş yayınlarını?

Bu korsan olayı konusunda hep dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz: fiyatların pahalı olması yüzünden insanlar korsana yöneliyor… Bakıyoruz ki satış yapan firmalar hep korsandan dem vuruyorlar ama maliyeti ve fiyatı aşağı çekip insanları korsan kitaba yöneltmemek için çalışmıyorlar. Kendi suçları!

Satış pazarlama alanında çalışan görevlilerine ders vermek isterdim!. Size birşey söyleyeyim mi? Eminim telefon firlandiyada daha pahalıdır! Ülkemizde neden ucuz oluyor o zaman? Cevap: satış – pazarlama taktiği! Çünkü neden? Adamlar her ülkenin refah gücüne göre hesaplar yapıp ona göre satış yapıyorlar; bir telefona refah düzeyi yüksek olan firlandiya bin dolar verebilir ama aynı parayı ülkemizde veren olmaz; o yüzden de yarı fiyatına ülkemizde satılır. Bir taraftan kâr ederken bu kâr vasıtasıyla diğer taraftaki pazar payı korunmuş olur. Kitapevlerine duyrulur: beni satış pazarlama uzmanınız yapın!

Kitaba gelince, tekrar ediyorum: derin bir araştırmanın sonucunda yazılmış olduğu belli. Gerçi kitap yazarı dan brown, bu konulara son kitaplarından da bildiğimiz kadarıyla aşina =) O yüzden pek zorlanmış olamaz ama hristiyanlık – yahudilik dünyası konusundaki belki de ” bilinen ” bir çok sır yardımıyla öyle bir kurgu oluşturuyor ki, artık uyuma yemek yeme gibi aktivitelerinizi unutup kitapla başbaşa kalıyorsunuz.

Kitabı ilk elime aldığımda 386 sayfayı soluksuz okudum. En çok rastladığım kelimeler ise yahudi, hristiyan, insan, tanrı, gizem, bilim gibi şuanda bir çok web sitesinin etiketleme sistemlerinde yer alan ve anlamlarını anlatmak için binlerce kelimelik kitaplar yazılan kelimeler idi. Okurken hiç sıkılmadım.

100 den fazla bölümden oluşan kitapta her bölümde genellikle farklı kişileri takip ettik; robert langdon’un yanına verilen karakterler bu kitapta eskiye nazaran daha fazla göründüler diyebilirim, hatta bir ara robert’i az daha kaybediyorduk =)

Kitapta islamiyet hakkında pek yazı yazılmadı, bunu da bizim dinimizin ” bozulmamış, temiz ” olmasına bağlıyorum; çünkü hristiyanlık ve yahudilik hakkında kitabında örnekler verilirken genellikle bilinen kutsal kitapları dışındaki yardımcı kitaplardan ve ünlü kişilerin ( franklin, newton vs. ) yazı ve mektuplarından cümlelere yer verildi. Ayrıca bu dinler bizim inancımıza göre bozuldu; kitapları değiştirildi ki bunun farkında belki de aramızda en çok dan brown ki buna uygun olarak kitapta açıklamalarda bulundu.

kitaptaki karakterlerin sayısı dediğim gibi oldukça fazla ve ünlü! ABD siyasetini, yargısını, bilimini yönlendiren kişileri gördük peşi sıra…

Dan Brown’un ailesinde hem bilim uzmanı ( matematikçi ) hem de dini konularla ilgili olanların olduğunu biliyoruz; fakat bu durumun kitaplarına yansıması gerçekten hoş bir durum… Da vinci şifresinden beri bilim ile din arasındaki savaşı ya da birleşme çalışmalarını anlatıyor aslında bizlere yazar. Bu kitabında da gerçek olduğunu söylediği bir çok bilimsel konu ile bunlara din açısından insanların bakışını vs. bizlere anlattı, hem de çok güzel bir şekilde…

Diğer kitaplarıyla karşılaştırıldığında ( robert langdon serisi ) bence en kötü olanı, bu kitap. Melekler ve şeytanlar seviyesine çıkamadı bile… Sonu da zaten çok ahım şahım bir son ile bitmedi. Basitti. Tahmin etmiştim açıkcası…

Fakat şunu belirtmeliyim ki bu kitap seri içerisinde film konseptine en uygun kitap… fazla mekan yok, fazla zaman da yok =) 12 saatlik bir kurguyu anlatan kitap, yine bir dan brown klasiği idi..

seriyi okuyan herkesin okuması gereken bir kitap, elinizden bırakamayacağınıza emin olabilirsiniz =)

iyi okumalar.

 

Yorum Ekle

Yorumlar (8)

 1. hakan ne ara okudun yuhh diorum bişi demiyorum kitap canavarı :lol:

 2. ya sorma = ) ön sipariş vermiştim piyasaya çıktıktan 2 gün sonra bana geldi ancak.. ilk gün sadece 386 sayfa okudum = ) ertesi günde bitirdim. süper kitap tavsiye ederim. ve bu kitabın filmi çok süper olacak = )

 3. 12 sene önce

  arkadaşlar siz doğru kitabı okuduğunuzdan emin misiniz? kitap 386 sayfa değil 527 sayfa… ayrıca gayet aksiyonluydu. biraz pisikopattı da diyebiliriz :roll:

 4. [quote]arkadaşlar siz doğru kitabı okuduğunuzdan emin misiniz? kitap 386 sayfa değil 527 sayfa… ayrıca gayet aksiyonluydu. biraz pisikopattı da diyebiliriz :roll:[/quote]

  selam =) yazımı iyi okumadın =) ben orada ilk aldığımda bir okumada 386 sayfa okuduğumu söyledim =) ve dediğin gibi 527 sayfa kitap. orjinalini alıyorum ben kitapların =)

 5. 11 sene önce

  arkadaşlar dan brownu yeni tanımaya başladım serilerini okumayı düşünüyorum
  davinci şifresi melekler ve şeytanlar şimdi de kayıp sembol
  nasıl bi seri tavsiye ediyomusunz :-?

 6. [quote]arkadaşlar dan brownu yeni tanımaya başladım serilerini okumayı düşünüyorum
  davinci şifresi melekler ve şeytanlar şimdi de kayıp sembol
  nasıl bi seri tavsiye ediyomusunz :-?[/quote]

  kesinlikle okuman gereken bir robert langdon ( baş kahramanımız ) serisi… da vinci ile başla bir çırpıda okursun zaten. =) iyi okumalar.

 7. arkadaşlar bana serili kitap söyleyin ama hiç jokumadığım olsun

 8. can, millennium serisini okuyabilirsin, ejderha dövmeli kız ile başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir