İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kadınca

İlişkiyi bitirmek için ayrılık konuşması nasıl yapılır?


0

Ayrılmak gerçekten zor bir süreç; bunu atlatmak herkese nasip olmaz.. Genellikle büyük bir nefret birikir insanın içinde; ama yapılması gereken daha önemli bir şey de vardır: iyi bir şekilde ayrılmak! Yoksa, nefretle başlayan bir ayrılık iki tarafa da acı verir ve sonrasında arkalarından konuşabilirler. :) Ve siz, siz olun; ayrılırken sakın karşı tarafa hakaret derecesinde sözler söylemeyin: sonra duymak istemeyeceğiniz ve karşı tarafı da pişman eden fakat hakettiğiniz ( tabii haketmediğini düşünür o kişi çünkü empati kurmaktan o an acizdir ) sözler duyabilirsiniz. :)

Google reader vasıtasıyla bulduğum bu yazıyı, sizlerle paylaşmak istiyorum:


Ayrılık sürecini en az acılı şekilde yaşamak ve ilişkinizi sağlıklı bir şekilde bitirmek istiyorsanız önerilerimizi mutlaka okuyun.

Bazen bir evliliği veya ilişkiyi bitirmek istesek de bunu gerçekleştirmek kolay olmaz. Belki duygularımızdan emin olamıyoruz belki nihai kararı vermekte güçlük çekiyoruz ve genellikle de nasıl söyleyeceğimizi bilemiyoruz.

Oysa bu işi ne zaman nerede ve nasıl yapacağımızı önceden planlayarak ayrılma sürecini daha az acılı atlatabiliriz. İlişkiyi bitirmek için adım adım takip edilecek yollar pudra.com’da…


Karar verin

İlişkinizi bitirmeden önce bunu gerçekten isteyip istemediğinizden emin olun. Neden bitirmek istiyorsunuz? İlişkinizin sizin için artı’larını ve eksi’lerini tartın. Ona karşı olan duygularınız değişmiş olabilir bunu netleştirin. Kendinize şu soruyu sorun: Onu gerçekten artık sevmiyor muyum? Bu sorunun cevabına göre bazı insanlar ilişkilerine sadece ara verme kararı alırken bazıları da sevgililerine ya da eşlerine geri dönmek isteyebiliyorlar. Ama unutmayın ilişkide bir şeyler o zamana dek kırılmışsa eskiye dönmek öyle sandığımız kadar kolay olmuyor.

Yeri ve zamanı seçin

Ayrılık kararınızı açıklamak için seçeceğiniz yer çok önemli. Kalabalık bir alışveriş merkezi ya da bir kafede olmak belki sizin için sorun olmaz ama bir de karşınızdaki açısından düşünün. Onun da kendini rahat hissedeceği bir yer seçmelisiniz.

Zamanlamayı da iyi yapmalısınız. Dar zamanlara sığdırılacak bir mesele değil bu. Bir öğle arası tatili ya da hemen aceleyle bir yere yetişmeniz gereken bir günde değil hem sizin hem de sevgilinizin bu konuşmaya yeterli zaman ayıracağı bir günü seçmelisiniz

Konuşun

Her şeyi kafanızda yaşıyor diyalogları kendi içinizden tekrarlıyorsanız sizin için hayat çok zor demektir. Uzun sessizlikler yaşamak asla işinizi kolaylaştırmaz. Aklınızdakileri söyleyin karşınızdaki kişi de bulmacayı çözmek zorunda kalmasın.

Aklınızdan geçenleri ona karşı olan hislerinizi ilişkinizdeki terslikleri onu kırmadan ifade edin. Elbette onun konuşmasına da fırsat verin. Diyaloğun kavgaya dönüşmesine izin vermeyin.

Net olun

Lafı dolandırmak emin değilmişsiniz gibi konuşmak geri dönme ihtimaliniz olacağı izlenimi yaratacağından net olmak önemlidir. Ne de olsa bir şeye karar verdiniz ve artık uygulama aşamasındasınız. Sizin için bu ilişkinin bundan böyle süremeyeceğine ikna olduğunuza göre karşınızdakini de buna ikna etmelisiniz. “Sanırım”la başlayan cümleler kurmaktan kaçının.

Dürüst olun

Dürüstlük her zaman en iyi politikadır. İlişkinizi sonlandırma nedenlerinizi açıkça ifade edin. Hiçbir şeyi saklamayın. Ancak dürüst olacağım derken kinci bir ifadeye de bürünmeyin.

Partnerinizin elbette pek çok sorusu olacaktır. Onları yanıtlarken kızgın bir tavır takınmayın. Onu suçlayıp kendinizi temize çıkarmak yerine dürüstçe ayrılığın sebebinin kendiniz olduğunu söyleyebilirsiniz. Bu sizi vicdan azabından da kurtaracaktır.

Ayrılığın nedenini açıklayın

Hiçbir ayrılık nedensiz olmaz. “Ayrılıyoruz çünkü ben öyle istiyorum” mantıklı bir neden değildir. Böyle bir açıklamaya siz nasıl ikna olmazsanız karşınızdakinin de sadece bu açıklamayla yetinemeyeceğini anlamalısınız. Siz hiçbir neden açıklamadan sürekli geçiştirirseniz o da sorgulamaya ve bu süreci daha sancılı hale getirmeye devam edecektir.

“İlişkiyi bitirmek istiyorum çünkü…” cümlesini sizden ya da karşınızdaki kişiden kaynaklanan sorunları gerekçe göstererek sürdürürseniz her şey netleşecek ve size karşı ısrarcı olmayacaktır.

Ayrılık sonrasına hazırlıklı olun

İlişkiyi bitirip bağlarınızı tamamen kopardığınızda aslında tam olarak her şey bitmiş sayılmıyor. Erkekler ikinci şans aramaktan kendilerini alıkoyamayabilirler. Yeniden görüşme isteğine kapalı olduğunuzu kesin bir ifadeyle belirtin.

Elbette yeni hayatınız sizin için de çok kolay olmayacak. Ne de olsa ağlamadan ayrılık olmaz! Üzüleceğiniz belki eski alışkanlıklarınızı arayacağınız onu özleyeceğiniz zamanlar olacak. Ama güçlü olun ve bunların geçici olduğunu aklınızda çıkarmayın.

Belki eski sevgiliniz onu bıraktığınız için size misilleme yapmak isteyecektir ama siz bunları görmezden gelin. Arkadaşlarınızla daha çok zaman geçirip yeni hayatınıza adapte olmaya çalışın.

Kaynak: pudra.com / http://elifce-karalamalar.blogspot.com

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle