1. Ana Sayfa
  2. Kadınca

Nibulen Tırnak Cilası nasıl kullanılır?

Nibulen Tırnak Cilası nasıl kullanılır?
Nibulen Tırnak Cilası Nasıl Kullanılır?
5
2

Sağlık çok önemli. Sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Bu konuda bazen ketum davranabiliyoruz. Pandemi süreci nedeniyle uzun süredir tırnakta meydana gelen sarımtırak – kahverengi renk değişikliği (katı) bütün parmağımın yarısını kaplamaya başlamıştı ve hiç bir yerde cildiye uzmanı bulamıyordum (Hastanelerin çoğu pandemi süreci nedeniyle bu polinikliği kapatmış veya doktorlar izne çıkmıştı) Bir kaç ay bu yüzden doktora gidemedim ve durum gitgide kötü olmaya başlamış, tırnağın şekli değişerek doğal şeklini kaybetmeye başlamıştı. Bu durumda doktora gittim ve bana tırnak cilası verdi, peki bu Nibulen tırnak cilası nasıl kullanılır? Bunun cevabını buldum, sizlerle paylaşmak istedim.

Tırnak sert bir tabakaya sahip olduğundan cilt üzerine uygulanan krem veya merhemler sert dokuya etki etmekte yetersiz kalıyor; ayrıca tırnakta damar bulunmadığından ağızdan alınan haplar da tırnak mantarı gibi hastalıkların tedavisine etki etmiyor (Hatta hap tedavisi uzun süreçte karaciğeri yorarak yan etkilere neden olabilir).

Nibulen Tırnak Cilası Nedir?

Tırnakta mantar oluşması halinde (mantar enfeksiyonu) hastalara doktorlar tarafından önerilen ilaçlardan bir tanesi de Tırnak Cilası Seti’dir ve piyasada daha çok Sanofi Sağlık ÜrünleriLtd. Şti tarafından üretilen Nibulen isimli tırnak cilası seti satılmaktadır. Şekli bozulmuş, kalın ve sararmaya başlamış tırnaklar mantar hastalıklarının tüm vücuda yayılması için adeta depo görevi gördüğünden acil olarak tedavi edilmesi gerekebilir. Mantarların daha çok sıcak ve nemli ayarlar ile ellerde oluştuğunu, kaşınma ile daha da arttığını ve vücudun diğer yerlerine yayıldığını da ekleyerek mantar enfeksiyonu tedavisinin önemli olduğunun altını çizelim.

Nibulen Tırnak Cilası Seti içerisinden bunlar çıkıyor.
Nibulen Tırnak Cilası Seti içerisinden bunlar çıkıyor.

Tırnak mantarlarının tedavisinde kullanılan Nibulen tırnak cilası 80mg/g siklopiroks etken maddesine sahip düzenli ve doktor tavsiyesi üzerine doğru bir şekilde kullanıldığında etkisini gösteren, tırnak tamamen yenilenene ve tırnak yüzeyi tamamen iyileşene kadar kesintisiz kullanılması gereken bir ilaçtır.

Nibulen adlı ilacı doğru ve sabırlı bir şekilde kullandığınızda, sağlıklı tırnağınıza yeniden kavuşmanız mümkün. El parmağındaki tırnaklar 8-10 ay kadar sürede yenilenirken ayak parmağındaki tırnakların yenilenmesi 18 ayı bulabilir. Başta dediğimiz gibi; uzun süreli bir kullanım ve sabrı gerektiren bir tedavi sürecine sahiptir (Tedavi süresi enfeksiyonun geldiği düzeye, enfeksiyonun olduğu bölgeye ve tırnağın büyüme hızına göre el tırnakları için 6 ay ve ayak tırnakları için 9 aydır).

Nibulen Tırnak Cilası Nasıl Kullanılmalıdır?

Bu kısımda biraz da ilaçla ilgili tecrübemi sizlerle paylaşmak istiyorum: Bu ilacı mutlaka ama mutlaka Cildiye uzmanına sormadan kullanmayın. Biz doktor bulamadığımızdan herhangi bir Aile Hekimine gittik ve bize “her gün kullan” deyip, gönderdi. Tecrübeli eczacımız olmasa bu şekilde kullanacaktık. Eczacımız bizi uyardı ve aşağıda yazacağımız şekilde kullanmamızı önerdi. Tabii bu durum bizde soru işaretleri uyandırınca birkaç gün sonra tesadüf sıra bulunca cildiye uzmanına göründük ve ona sorduk, o da aşağıdaki gibi kullanmamızı önerdi, bunun dışında kullanımlar sıkıntı yaratabilir. Yine eklemekte fayda var; cildiye uzmanı ne derse, ona göre uygulayın buraya bile bakmayın.

Gelelim Tırnak Cilası nasıl kullanılır sorusunun cevabını vermeye:

Nibulen Tırnak Cilası nasıl kullanılır? kendi deneyimimden bir kare...
Nibulen Tırnak Cilası nasıl kullanılır? kendi deneyimimden bir kare…

1- İlk bir ay: Kullanıma başlamadan önce hastalık nedeniyle şekil değişikliği olan tırnak bir tırnak makası veya pensi ile gerektiği kadar kısa kesilerek tedaviye başlıyoruz. Cilalama işleminden önce tırnak törpü ile birlikte sağlam bölgeye kadar törpülenere hastalıklı tırnak tabakası mümkün olduğu kadar inceltilir. Törpüleme işlemi aşağıdan yukarı doğru yapılır. Gün aşırı cilalama ile toplam 15 kez cilalanacak (Tırnak cilası bir gün kullanılıcak ertesi gün kullanılmayacak). Yani 2 günde bir cilalama işlemi yapacağız. Haftada 1 kez alkollü mendil ile temizlenip tırnak törpülenecek. Böylelikle toplamda bu süreçte 15 kez cilalama ve 4 kez alkollü mendil ile temizleyip, törpüleme yapılmış olacak. Alkollü mendil ile temizledikten sonra tekrar tırnağınızı törpülemeyi unutmayın!

2- İkinci bir ay: Bu sefer biraz yavaşlıyoruz. Haftada 2 kez cilalama ile toplam 8 kez cilalama işlemi yapılacaktır. Haftada 1 kez alkollü mendil ile temizlenip törpülenecek. Toplamda bu şekilde 8 kez cilalama 4 kez alkollü mendil ile temizleyip, törpüleme yapılmış olacaktır.

3- Üçüncü ay ve sonrasında: Tedavi sürecini biraz daha yavaşlatacağız. Haftada 1 kez cilalanacak, toplamda 4 kez cilalanacak ve toplam 4 kez alkollü mendil ile temizlenip törpüleme işlemi yapılmış olacak.

Sağlık her şeyden önemlidir

Yukarıdaki süreler normal sürelerdir ancak dediğim gibi tırnaktaki sorunun büyüklüğüne göre bu süre daha da artabilir, mutlaka doktorunuza bu süreleri sorun, ilaç bittiğinde yine doktora gidip yeni ilaç yazdırın ve süreci yine sormayı unutmayın. Uzun bir süreç olduğundan doktorla iletişimin etkili olduğunu da belirteyim.

Önemli iki not: Cilalama işlemlerini törpüleme işleminden sonra yapacaksınız, bunu unutmayınız. Tedavi süresince kalın bir cilalama işlemi yerine düzgün ve tırnağın tüm yüzeyine yayılan cilalama işlemi yapmak daha önemlidir. Tedavi sırasında cila tabakası bozulursa sadece cilanın açıldığı bölgelere fırça ile tırnak cilası sürmek yeterlidir.

İlacın kullanımı esnasında kısa bir video çekmiştim, sonra bunu Youtube üzerinde de yayınlamak istedim, maksat içerik olsun ve başka kullanıcılarda nasıl yapılacağını merak eder, bakar, amatör bir çekim ama fikir verme açısından yeterli bence:

Nibulen Tırnak Cilasısını kullanmakla ilgili kısa bir video.

Umarım faydalı olmuştur. Şunu söylemeden geçemeyeceğim; bu ilacı almadan önce tereddüt vardı bizde ancak parmağımızda kötü gözükmeye başlamıştı. Doktorun burada önemini yine çok iyi anladım. İyi bir cildiye uzmanına gözükmenizi, elinizi fazla nemli tutmamanızı ve ilacı düzgün bir şekilde kullanmanızı öneriyorum sizlere… Sorunuz varsa yorum yazabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (2)

  1. 1 sene önce

    İlacı sürdükten sonra ne kadar süre sonra su ile temas edilecek. Bir de cilalı tırnak yiyecek le temas ederse ne olur.
    Şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.