İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sine Kritikler
 3. Awakenings – Uyanışlar – Sinekritik

Awakenings – Uyanışlar – Sinekritik


robert de niro filmi izlemeyeli uzun olmuştu açıkcası ve gerçek bir hikayeye dayanan – muhteşem oyunculuk sergilenen filmleri özler oldum bir süredir; çünkü komek, aşırı sulu, gereksiz bir çok filmi şu son zamanlarda izlemiştim açıkcası.. Bir çoğu hakkında yazı bile yazmadım siteye diyebilirim. İşte böyle bir günde, bu film çıktı arşivimden ve izlemek istedim: tabii ki konusunu araştırdıktan sonra..

 

Filmde bu sahne var ama buşekilde değil..
 

 

 
İşte bu şekilde başladığım filmde, her ne kadar sinema sitelerinde yazan yorumların aksine ben robin williams’ın rolünü beğendim; de niro bu filmindeki oyunuyla diğer filmleriyle karşılaştırılmaya çalışılmış ama bence gerek yok. Bu film çünkü farkl ve bu filmdeki rolü o kadar da uzun değil, herşey robin williams’ın etrafında dönüyor – çekiliyor. tüm emeği o harcıyor; tabii ki şu da var: o hasta rolünü bende olsam yapamazdım..Yani o rolünüiyi oynadı ama bence robin williams’a haksızlık ediliyorgibime geldi tüm yorumları okuduktan sonra.. bunu özellikle belirtmek istiyorum burada..

Filmin konusuna gelince; Dr. Malcolm Sayer, insan ilişkileri çok zayıf olan ve hayatı boyunca labaratuvarlarda bilimsel araştırmalar yapan bir doktordur. Personel yetersizliği yaşayan bir hastane, başka başvuru olmadığı için Sayer’ı işe almak zorunda kalır. Dr. Sayer, tamamı çok uzun yıllardır bilincini kaybetmiş ve hareketsiz görünen hastaları tedavi etmek ister.Bir konferansta başka bir hastalık için geliştirilen L-Dopa adlı ilacın kendi hastalarına da derman olabileceğini düşünen Sayer, şansını denemek ister. İlacı Leonard Lowe üzerinde denemek için izin alan doktor, ilk başta başarılı olur ancak zamanla ilacın yan etkileri ortaya çıkmaya başlar.

Film de yönetmen başlangıç – gelişme ve sonuç kısımlarını çok güzel işlemiş; de niro niye hastaneye gelmiş, niye hastalanmış, hastaların durumları ve sonrasında iyileştikleri bölüm ve sonuç: trajik bitiyor doğrusu…

Gerçek bir hikayeden alındığını tekrar belirtmekte fayda var, bu yüden bunu hesaba katarak izlemenizi ve büyük ustaların büyük oyunculukları ile nasıl filmde oynadıklarını görmenizi isterdim doğrusu.

iyi büyük usta için izlenebilecek bu filmi, umarım beğeneceksiniz.

İmdb puanı  7.5 olan bu filme bende 7 puan verdim.

iyi seyirler.

 

 

Yorum Ekle

Yorumlar (4)

 1. icon_avatar

  nerde film izleme yokmu?

 2. icon_avatar

  nerde film izleme yokmu?

 3. icon_avatar

  blog sayfamda film videoları izlemek yok ama videolarım bölümünde yüklediğim videoları izleyebilirsin 😀

 4. icon_avatar

  blog sayfamda film videoları izlemek yok ama videolarım bölümünde yüklediğim videoları izleyebilirsin 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir