Akbank Hesap işletim ücreti rezaleti
 1. Ana Sayfa
 2. Kategorisi Yok

Akbank Hesap işletim ücreti rezaleti

0

akbankDünyadaki ekonomik buhran, yaşanan sıkıntılar herhalde bir tek bizim bankalarımızı es geçmiştir! Son zamanlarda açıkladıklarını ekonomik durumlarını da takip ediyoruz: iyi durumdalar, daha iyi olmalarını da isterim açıkçası. Fakat milleti soyarak değil, bankacılık işlemlerini yapmanın yanında gereksiz harcama kalemleri oluşturarak haksız ve alakasız bir şekilde müşterilerden yok yere para toplayarak değil… Bir değil, iki değil. Hep aynı sorunlar var ve müşteri olarak da hakkımızı aramak istediğimizde 40 türlü işlem çıkıyor karşınıza, muhatap olarak müşteri hizmetlerini aradığınızda bile dakikalarca beklemek zorunda kalıyorsunuz ve hakkınızı geri almak için sizi hep dolambaçlı yollarak sokarak bıkmanızı ve vazgeçmenizi istiyorlar ki hepsi bir arada düşünüldüğünde ne kadar iğrenç bir durum olduğunu görmek mümkün. Bankaların reklamlarına bakmayın ve kanmayın: sizi düşünüyoruz, sizin için varız lafları göz boyama sadece. Akbank hesap işletim ücreti iade ve diğer işlemler için bu yazıyı yazıyorum.

Aslında sorunun temeline inersek her önünüze gelen bankadan kart almamanız gerekmekte. Özellikle katılım bankaları olmak üzere bir çok banka kartından hesap işletim ücreti kesmiyor. Fakat bunu müşteri bilmiyor genellikle ve reklamlar ile halkın gözünü boyayan büyük bankalar kartlarını müşterilere verip hesap işletim ücreti keserek yok yere para kazanıyorlar! Eğer banka kartınızdan hesap işletim ücreti kesiliyorsa iadeyi aldıktan sonra hemen o banka kartınızı iptal edin ve bir adet hesap işletim ücreti kesmeyen bankalar dan kart alıp kullanmaya başlayın. Günümüzde bir çok kartın özellikleri neredeyse aynı. Verdiği bazı ek özellikler için kendinizi bu kadar iğrenç durumlara sokmanıza gerek yok. Paranız olsa bile bunu yapmayın. Kendi paranızla banka başkalarını da sömürmeye devam ediyor ve ses çıkmadıkça bunu yapmaya devam edecekler.

Bir banka bunları yapmamalı. Hele ki ülkenin en büyük bankaları bunu yapmamalı. Bu yapılan bir nevi sebepsiz zenginleşme değil midir? Ceza-i müeyyidesi olması gerekir diye düşünenlerdenim. Zaten yapılan her işlemden ücret kesiyor bankalar. Banka içi işlemlerde müşteriye kolaylık sağla, ücretsiz olsun fakat diğer bankalarla yapılacak işlemlerde ücretini al. Daha neden hesap işletim ücreti kesersin ki? Buna bir düzen getirilmeli fakat bankalar hep kurnazlık peşinde. Yeni yeni zorunluluklar getiriyorlar ve müşterinin hiç okumadan imzaladığı antlaşmaların altına küçük puntolarla yazdığı ” Banka istediği zaman istediği değişiklikleri yapma hakkını saklı tutar. ” benzeri cümleler ile kendini savunuyor. Ne güzel memleket! Demek ki böyle zengin olunuyormuş! İşin kolayını buldular resmen… Haksızlık bu.

Gelelim Akbank hesap işletim ücreti sorununa…

Akbank kartını ben mecburen (Çay cüzdanının kayıtlı olduğu fabrika akbankla çalışıyordu) kullanmaya başladım, bankayı çok sevdiğimden değil yani! Şuan zaten nefret bile edemiyorum bankadan. Kart için yılda iki kez sizlerden hesap işletim ücreti kesecekler. Bunu genellikle aralık ayı ile haziran ayında yapıyorlar ama eğer bu dönemlerde hesabınızda para olmazsa, hesabınıza ilk para girişi olduğunda hemen bu ücreti sizden kesiyorlar. Acıma yok!

Akbank hesap işletim ücreti kesilmesini istemiyorsanız şuan için bunları yapmak ZORUNDASINIZ:

Hesap işletim ücreti aşağıdaki hesaplardan alınmamaktadır;

 • Vadesiz mevduat hesabından veya neo karttan verilmiş en az 2 adet açık otomatik fatura talimatı tanımlı olan ve son iki ay içerisinde en az bir kez fatura ödemesi gerçekleşmiş hesaplardan,
 • En az bir hesabi fatura istisnasina ugramis müsterilerimizin yabanci para vadesiz hesaplarindan,
 • Neo ek kart ile özel okul ve sigorta ödemeleri için açilan hesaplardan,
 • Fon alim talimati olan Akbank Fon Birikim Hesaplarindan,
 • Hesap işletim ücreti tahsilat döneminde son 3 ay içerisinde en az bir ödemesi gerçekleşmiş Mevduat Birikim Hesaplarının bağlı olduğu vadesiz hesaplardan, – Vadesiz Altın Mevduat Hesaplarından,
 • Maaş ödemesini Bankamız aracılığı ile yapan anlaşmalı kurumların maaş hesaplarından,
 • Resmi Kurumlar ve Diger Kurum hesabi niteligindeki vadesiz hesaplardan.

Bu bilgi ve daha fazlası http://www.akbank.com/tr-tr/genel/Sayfalar/Urun-ve-Hizmet-Ucretleri.aspx adresinde yer alıyor. Utanmadan bir de oraya küçük puntolarla yazmışlar! Twitter sayfasından yazdığımda ise direk yukarıdaki linkten ayrıntıları bakabilirsiniz dediler canını sevdiklerim!

Eğer yukarıdaki şartlara uymuyorsanız banka kartınızdan çatır çatır hesap işletim ücreti altında para çekiyorlar. Acıma yok! Benim gibi hesabı yılda bir kaç kez kullanan biriyseniz durum daha da vahim hal alıyor. Başıma gelen olayı özetlemek gerekirse:

Hesap işletim ücreti kesildi. Bankaya gittim. İade istedim. O dönemde mecliste bu konuda yasal işlemler olduğu haberlerini de zaten okuyorduk. 2 tane otomatik fatura talimatı vermem yeterli dendi. Paramı hemen geri iade ettiler müşteri hizmetlerini aradıktan sonra. Aradan bir süre daha geçtikten sonra yine hesap işletim ücreti altında hesabımdan parayı benden habersiz çektiler. Bankaya gittim. Otomatik fatura talimatı vermeniz gerek dendi. Ve bunu müşteri hizmetleri üzerinden yapmam istendi. Aradım. Yarım saate yakın bir süre bağlanmak için bekledim. 2 tane otomatik fatura talimatı verdim. Fakat bu sefer ek olarak bu otomatik fatura tahsilatlarının birer kez başarılı olması gerek ki parayı yatıralım dediler. Tamam dedim mecbur. Gittim hesaba para yatırdım o ay iki otomatik fatura tahsilatı başarılı oldu. Tekrar aradım. Yine uzunca bir süre beklettiler. Durumu söyledim ve kontrol ettiler. Parayı yine hesabıma yatırdılar. Aradan bir süre daha geçti. Bu sürede tabii ki kartı fazla kullanmadığım için otomatik fatura tahsilatı yyine hiç olmadı ve tekrar hesap işletim ücreti kesildi. Bankaya gittim. Müşteri hizmetlerini aramam söylendi. Yine aradım. Aldığım cevap ise komik: otomatik fatura tahsilatı hiç başarılı olmadığı için hesap işletim ücreti tekrar alınmış. Haydaaa! Hesapta zorla para tutmam gerekiyor yani! Bu nedir ya? Böyle bankacılık mı olur? Zorla değil ya. 3 kez başarılı olmayınca direk kesmişler demek. Ne yapacağız dedim. Yine aynı cevap: otomatik fatura talimatı vermek zorundasınız. E var hali hazırda diyorum. Bunlar olmaz diyor ve ekliyor: şuan var olan 2 otomatik talimatınız başarılı olsa bile yine paranızı iade alamazsınız diyor. Komedi resmen! Bu 2 otomatik fatura talimatını silip, yenilerini sisteme tanıtmam gerekiyormuş. Yani yine banka yolu gözüktü!

Uzun lafın kısası…

Kabul: Akbank Direkt Bankacılık hizmeti yani internet bankacılığı hizmeti çok çok iyi. Fakat müşteriyi bu şekilde kartı cebine koyup parasını almak soygunculuktan başka bir şey değil. Lütfen.

Çözüm önerilerimi de yazayım:

 • Zengin olsanız bile üç kuruşunuzu bu sömürü düzeninin kasasında bırakmayın.
 • Katılım bankaları gibi diğer bankalardan kartlar alın. Emin olun tıpkısının aynısı! Yok mazota şu indirim yok buna indirim! Geçin bu işleri. Hep göz boyama bunlar!
 • Tüketini heyetine başvurmak vs. bunlar hep haktır fakat bürokratik engellerdir aynı zamanda. Aylarca uğraşabilirsiniz. Kaymakamlığa dilekçe yaz diyen var, bankaya dilekçe yazın diyen var. İnternette bu konuda çok yazı var ama hepsi zaman kaybı ve gereksiz sinir artırıcı işlemler. Gidin tıpış tıpış 2 otomatik talimat verin, başarılı olsun ilk ayda ödemeler. Sonra iadenizi isteyin. Paranızı alın. Ve peşi sıra hesabınızı kapatın. Gidin bu tip ücret kesmeyen bankadan banka kartınızı alın. Siz rahat kafa rahat. Bu sömürücülerde çatlasın işte!

Geçmiş olsun!

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle