İlginizi Çekebilir
Eğer
  1. Ana Sayfa
  2. Paylaşacağım Yazılar
  3. WHM / cPanel HTTP2 nasıl etkinleştirilir?

WHM / cPanel HTTP2 nasıl etkinleştirilir?

HTTP2 Etkinleştirme

Bu yazımda sizlere, WHM / cPanel ve EasyApache 4 yüklü bir sunucuda HTTP2’nin nasıl etkinleştirileceği yani WHM / Cpanel HTTP2 etkinleştirme işlemini (HTTP2 nasıl etkinleştirilir) nasıl yapacağınızı adım adım sizlere anlatmaya çalışacağım. HTTP2, HTTP ağ protokolünün önemli bir revizyonudur ve amacı, tek bir TCP bağlantısı üzerinden web tarayıcısı ve sunucu arasında birden fazla eşzamanlı istek sağlayarak gecikmeyi azaltmak ve web uygulamalarının veya web sitesinin daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlamak şeklindedir. Yani bir nevi HTTP ağ protokolünün ikinci ana sürümüdür. (Daha gelişmişi demek istiyor yazar burada) Sunucunuz Türkçe ise anlatımım Türkçe olacaktır, o yüzden zorluk çekeceğinizi düşünmüyorum.

Öncelikle WHM Panelimize giriş yapalım

HTTP2 siteler HTTP sitelere nazaran daha hızlı açılır.
HTTP2 siteler HTTP sitelere nazaran daha hızlı açılır.

WHM Panelimize http://siteadi.com:2087 veya whm panel giriş linkini kullanarak WHM panelinizde oturum açın. WHM panele giriş yaptıktan sonra Ana Sayfa >> Yazılım >> EasyApache 4 >> Özelleştir >> PHP sürümlerini yükleyin sıralamasını takip edin ve php 7.x + sürümünü (php 7.0, php 7.1 veya php 7.2 sürümlerinden herhangi birini veya en son güncel olanı) yükleyin. Ayrıca, aşağıdaki PHP modül/uzantılarını da yüklememenizi öneririm:

php7x-php-bz2
php7x-php kıvrılma
php7x-php-gd
php7x-php-Mbstring
php7x-php-mcrypt
php7x-php-mysqlnd
php7x-php-posta

İleri seçeneğine tıklayın ve değişiklikleri gözden geçirin seçeneğini seçin ve tamam a tıklayın. Ardından anasayfada bulunan arama kısmına MultiPHP yazıp, MultiPHP Yöneticisi‘ne gidin ve web siteleriniz için PHP 7’yi varsayılan PHP sürümü olarak ayarlayın. Yani HTTP2 kullanmak istiyorsanız sunucu PHP sürümünüzün PHP 7 ve üzeri olması gerekiyor, bu ayrıntıya dikkat edin. Kontrol ettikten sonra sonraki aşamaya geçiş yapabiliriz.

WHM / cPanel üzerinde HTTP2’yi etkinleştirmek

WHM’de oturum açın ve Ana Sayfa >> Yazılım >> EasyApache 4 >> Özelleştir >> Apache modüllerine gidin, eğer mod_mpm_prefork etkin ise bunu devre dışı bırakın, değişiklikleri incelemek için ‘incele‘ düğmesine tıklayın ve ‘Provizyon‘ düğmesine tıklayın. Ardından, Ana Sayfa >> Yazılım >> EasyApache 4 >> Özelleştir >> Apache modüllerine gidin, ‘mod_http2‘ modülünü arayın ve etkinleştirin:

Bu seçime devam etmek istiyor musunuz? Evet

Mod_http2 yani HTTP2 modülünü Apache üzerinde kurmak ve etkinleştirmek için ‘İleri’ye tıklayın. İşlem tamamdır.

HTTP2 modülünü Apache Modülleri içerisinde aktif hale getirmeniz gerekiyor. HTTP2 nasıl etkinleştirilir cevabı bu şekilde olacak.
HTTP2 modülünü Apache Modülleri içerisinde aktif hale getirmeniz gerekiyor. HTTP2 nasıl etkinleştirilir? cevabı bu şekilde olacak.

Günümüzde kullanılan bir çok tarayıcının yalnızca şifrelenmiş (https) bağlantılar aracılığıyla HTTP / 2’yi desteklediğini unutmayın, bu nedenle HTTP2 protokolünün avantajlarını görmek ve faydalanmak için web sitenizde geçerli bir SSL sertifikası olması gerektiğini unutmayın. Eğer yoksa bu işlemleri yapmanıza gerek yok.

Eğer sistem konusunda kendinizi uzman olarak görüyorsanız tabii komut satırı yöntemiyle SSH üzerinden de HTTP2 aktif edebilirsiniz ama WHM panel varken buna gerek yok zaten, o yüzden teknik / kod kısmına girmiyorum. Ancak ben hiç bir şeyden anlamam ama HTTP2 de kullanmak istiyorum derseniz yapmanız gereken sunucunuzu size sağlayan şirkete bu konuyu destek kısmından yazmak. Kendilerinin de fazla vaktini almayacaktır.

HTTP2 nasıl etkinleştirilir ? cevabı bu şekilde

Yazılarımı beğendiyseniz ve faydalı olmuşsa, WHM / cPanel’de HTTP2’yi EasyApache 4 ile nasıl etkinleştireceğinize ilişkin olarak, bu yayını aşağıdaki kısayolları kullanarak sosyal ağlarda paylaşabilir veya paylaşım kısayollarının altına bir yorum gönderebilirsiniz. Teşekkürler.

Yorum Ekle