İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Taşıt kredisi ödenmezse ne olur?

Taşıt kredisi ödenmezse ne olur?

Taşıt kredisi Araç Kredisi
3

Taşıt kredisi kullanıp daha sonradan ödeyemeyen veya ödemede zorluk çeken kişiler bir hayli fazladır. Hele hele son dönemde kredi oranlarında artış, dolar kurundaki dalgalanma ve dünyayı kasıp kavuran ekonomik durum neticesinde, bu durum baya artış göstermiş olabilir. Ama millette para var abi, almak isteyince alıyor bir şekilde. Nasıl mı? Taşıt kredisi çekerek… Ödeme zorluğu da peşi sıra geliyor tabi. Bu gibi durumlarda bankalar belirli prosedürleri uygulamak zorunda kalırlar ve bu kişiler bu durumlardan (ailesi de dahil olmak üzere) olumsuz bir şekilde etkilenir. Kredi ödenmemesi gibi durumlarda kredi notu otomatik olarak düşmektedir. Bu da kişinin ileriki zamanlarda bankalar ile olan ilişkisini zedelemekte ve kredi konusunda sorun yaşaması anlamına gelmektedir. Taşıt kredisi tıpkı ev kredisi gibi belirli oranlarda faiz ve vade ile verilmektedir. Çekilen miktara göre faiz oranı ve vade oranları artış gösterebildiği gibi düşüşte gösterebilmektedir. Vade uzadıkça, geri ödeme miktarı da artar. Bunlar zaten klişe olarak bildiklerimiz…

Araç kredisi çektikten sonraki sıkıntılar değer mi?
Araç kredisi çektikten sonraki sıkıntılar değer mi?

Kısa özet: Taşıt kredisi ister sıfır km ister ikinci el araç olsun, kullanabileceğiniz bir tüketici kredisidir. Neredeyse tüm bankalar bu krediyi vermektedir. Bankaların kredi faiz oranları da değişmektedir. Vade artıkça ödenecek miktar da doğal olarak artmaktadır.

Araç kredisi borcu ödenmezse ne olur?

Araç kredisi için başvuruda bulunan ve bu şekilde araba sahibi olan binlerce insan bulunmaktadır. Bu kişilerin bazıları rahatlıkla kredilerini ödeyebilirken, bazıları ise ödemekte sıkıntı çekebilmektedir. İşten ayrılma, gelir düzensizliği veya harcamalarda aşırıya kaçarak kredilerde zorluk çekilmesi olası durumların başında gelmektedir. Ancak bu gibi kötü durumlar, kredi kullanan kişi için oldukça sıkıcı vaziyetlere neden olabilmektedir.

“Uzun lafı kes, olaya gel” dediğinizi duyar gibiyim. Taşıt kredisi almanın ne kadar zor olduğunu anlatmak için yukarıdakileri yazdım, ayrıntıyı da seviyorum. Devam edelim…

Taşıt kredisi ödenmediği hallerde sıkıntılı bir süreç sizi bekliyor.
Taşıt kredisi ödenmediği hallerde sıkıntılı bir süreç sizi bekliyor.

Taşıt kredisi ödenmezse ne olur? Ayvayı yedik mi!?

Her bankada araç kredisi prosedürleri aynı şekilde işlemektedir. Araç için belirli düzeylerde kredi verilir. Ancak tıpkı ev kredisinde olduğu gibi alınan araç banka tarafından ipotek alınır. Buda ilerde kişinin borcunu ödeyememesi durumunda arabanın banka tarafından borca karşılık alınmasına neden olur. Araç kredisi için ilk zamanlarda ödenemeyen borçlar pek sorun yapılmaz. Ancak uzun bir zaman boyunca ödenmeyen borçlar ve bankanın uyarılarına rağmen ödenmemesi durumunda, kişinin aldığı araç banka tarafından alınır. Ayrıca buna ek olarak kişinin kredi sicili zedelenir ve kredi puanı düşer. Buda belli bir süre boyunca bankalar ile hiçbir şekilde kredi alışverişi yapmayacağı anlamına gelir. Birçok kişi bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalmıştır.

Araç kredisini ödeyemeyenler ne yapmalıdır?

Araç kredisini ödeyemeyen kişiler bu konu ile alakalı olarak bazı önlemler alabilir ve bankaların iyi niyetinden yararlanabilir. Bunun için vade sayısı arttırılarak her ay ödemesi gereken tutar düşürülebilir ve kişinin bu şekilde rahatlaması sağlanabilir. Buna ek olarak bazı bankalar, birkaç ay düşük faizler ile taksit erteleme için kişilere imkân sağlamaktadır. Kredinin ödenemediği zor zamanlarda bu şekilde borç yükünü hafifletmek için bankalar ile iletişime geçilmelidir. (Yani bankanız ne kadar iyiyse, müşteri odaklıysa; o kadar şanslısınız. Ama bankalardan bahsediyoruz değil mi?)

Kişiler yukarıda yazılanlara ek olarak, evindeki harcama ve gelirlerini belirli düzene sokarak araç kredisini daha düzenli ve rahat bir şekilde ödeyebilir. Gereksiz yere yapılan harcamalar, tatiller ve gezilerden kısılarak araç kredisi daha rahat bir şekilde ödenebilir. Bu şekilde bir düzenleme kişinin hem ailevi hayatını hem de borçlarını düzene sokarak, üzerlerindeki yükü oldukça hafifletecektir.

Taşıt kredisi ödemede gecikme olursa?

Bazı durumlarda araç kredisi için daha düşük faizler bankalarda çıkmaktadır. Bazı bankalar bu gibi durumlarda kişinin borcunu yapılandırmaya giderek daha uygun vade oranları ve tutarları ile ödeme yapmasını sağlamaktadır. Bu durum çoğunlukla ev kredileri için geçerli olmaktadır ancak araç kredileri içinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

ÖZETİ VERİYORUM:

Taşıt kredisini ödeyemediniz – ki umarım böyle bir durumla karşılaşmazsınız – önce size banka tarafından bilgilendirme mesajları gelmeye başlar. Sonra bazı bankalarda müşteri hizmetleri sizi arayabilir, uyarabilir. Kredi notunuz düştüğü için yeni kredi de çekmeniz zorlaşır hatta imkansız olabilir. Banka yine de size yardımcı olmak isteyip borcunuzu yeniden yapılandırabilir. (tabi faiz oranları değişeceği için yine kazanan banka olacak) Sonrasında aracınıza ipotek koyarak aracınıza el koyabilirler ama bankalar genelde araca el koymak istemezler çünkü krediyi geri alsalar daha karlı onlar için. Bu durumda sizinle yeniden anlaşma yoluna gidebilirler. Yine de olmadı, ödeyemezseniz banka site noter aracılığıyla ihtarda bulunur. Sonrasında kredi dosyanızı avukata verir. (bir de avukat gideri oluşur sizin için) bu aşamadan sonra el koyulan araç hakkında tasarruf artık avukattadır. Aracınızı satabilir. Satış gerçekleştiğinde avukat kendi hakkını alır, gerisini bankaya verir. Daha borcunuz kalmışsa hakkınızda icra işlemleri bile başlatılabilir.

Araç kredinizi ödemediğinizde en sıkıcı dönem, kredi dosyanızın avukata gittiği dönemdir. Bu da genelde 3 taksit ödenmediğinden sonra oluşur. (Genelde 90 güne kadar süre tanınır) Kimse bu duruma düşmez umarım. Bu yüzden hesaplamalarınızı planlı bir şekilde yapmanızı tavsiye ediyorum.

Bu konuda kısa bir video da sizinle paylaşabilirim, Taşıt kredisi ödenmezse ne olur? İşte cevabı.

Konu hakkında merak ettiğiniz sorular var ise sorabilirsiniz. Taşıt kredisi geri ödenmediğinde para bulunur, sorun değil ama bu sıkıntı çekilmez diyorum ve bu yüzden mutlaka ayağınızı yorganınıza göre uzatın diye de ekliyorum. Borç yiğidin kamçısıdır derler ama gerek yok kamçıya. : )

Burada anlattığım sonuçların bankadan bankaya, avukattan avukata da değişiklik gösterebilecek karşı ataklarla karşılaşabileceğinizi de hatırlatayım.

Ha bir de sizlere HER GÜN HESABINIZA SEVAP YÜKLEYEN BANKA yazımı da okumanızı tavsiye ediyorum. : )

Geçmiş olsun.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. icon_avatar

    araç için kredi çekmeyi düşünüyorduk kafamızdaki soru işaretleri kalkmış oldu. Kredi hesaplatmak bile bankalarda zor oluyor. yükselen faiz oranları değerinin üstünde alınan araçlar. Çoğu zaman bütcemizi aşıyor bu tarz durumlar. Sanırım en sonunda krediyi ödeyemedigimiz zamanda banka araç sahibi oluyor. Hesap kitap yapmadan girmemek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir