İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinektirik: Düğün Dernek 2 – Sünnet

Sinektirik: Düğün Dernek 2 – Sünnet

featured

Düğün Dernek filmi 2013 yılında sinemaseverlerin karşısına çıktığında büyük beğeni toplamış, Türk sinemasına Ahmet Kural ve Murat Cemcir gibi iki komedyeni kazandırmıştı. 2 ay içinde 6 milyon seyirci barajını aşan film, Fetih 1453’ün rekorunu da geçerek Türk sinema tarihinin en çok izlenen filmi olmuştu. Böyle bir yapımın devamı gelmezse olmazdı; Düğün Dernek 2 nin çekimlerine hemen başlandı: Yönetmen ve senaryo koltuğunda yine Selçuk Aydemir varken oyuncu kadrosunda ilk filmde de yer alan Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Devrim Yakut, Şinasi Yurtsever gibi isimler yer alıyor.Düğün Derneğin ilk filminde İsmail’in oğlunun düğünü için toplanan ekip devam filminde ise İsmail’in torunu olan Matias’ın sünnet töreni için bir araya geliyor ve bu sefer farklı bir amaç için kolları sıvıyorlar: Matias’ın sünneti! Fakat bu sefer büyük bir sorunları vardır: Matias’ın Letonyalı ailesi sünnete kesinlikle karşı çıkar. Buunun üzerine ekip bir plan yapar ve Matias’ı Sivas’a getirtip toplu sünnet töreni sırasında gizlice sünnet ettirmeye çalışırlar. Bu macera sırasında Tüpçü Fikret de fırsattan istifade Sivas Otel’de çalışan Leyla’ya olan aşkını ilan etmek için çabalayacaktır.

Düğün Dernek 2
Düğün Dernek 2

Düğün Dernek serisinin 2. filmi 4 Aralık 2015 tarihinde vizyona girdi ve ilk haftasında 2.2 milyon seyirci tarafından izlenildi; tabii ki bunda ilk filmin başarısının büyük etkisi var. Bu açıdan bakıldığında, ilk filmin ekmeğini yedi diyebiliriz. Bunun yanında kırdığı rekorları da göz ardı etmemek lazım: yine de düğün dernek filminin kazananının “Sivas” olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kaldı ki ilk filmde Sivas’ın nüfusu ve turizmi ile dalga geçilmişti; fakat film en çok Sivas turizmine katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum. Filmin çekildiği köyün güzel bir doğal yer olduğu gerçek. Olası devam filminde Sivas’ın diğer turizm mekanlarından daha fazla yer gösterilmesi Sivas adına yararlı bir çalışma olacaktır.

dugun-dernek-2-sunnet

Filmin en çok gülünen sahnelerinden birinin, benim en çok eleştirdiğim sahneler olması da ilginç geldi. Yabancılara islamı sözleri öğretmek, günümüz Türk insanının da eğlencelerinden biri. Bunun benzeri bir çok videosunu sosyal medyada izlemiştik: örneğin yabancılara tuttuğu takımın sloganını attırmak gibi… Fakat islami değerleri farklı bir anlam ifade ediyormuşcasına alay konusu yapmak, hele hele baldırı çıplak, sünnetsiz insanlara (her ne kadar sinema olsa da) yaptırmak bazılarının hoşuna gitmeyebilir. Yabancı birine “şampiyon fener” dedirtmek eğlenceli ve komik olabilir, hatta ben bile gülüyorum ama evrensel değerleri bu kadar kolay ayak altına almaya da gerek yoktu hani… Yani kendi değerlerimizi bu kadar kolay “madara” etmeyelim derim.

dugun-dernek-2-film

Filmde iki büyük isim de  var: Nükhet Duru ve Mustafa Keser. Fakat oynadıkları rol, bu iki isme ne kadar yakıştı tartışılır. Nükhet Duru’yu elinde saz, herkese vururken izlemeyi hiç hayal etmemiştim! Tamam, ikisi de çok iyi sanatçılar olabilir, katılıyorum buna ama oynadıkları roller üç kuruş için oynayan oyuncuların oynadığı roller gibiydi. Hem kendilerini komik bir şey yapıyor sanarak rezil ettiler hem de filmin en kalitesiz sahnelerine imza attılar. Bu arada Emel Sayın’ı ilk filmin sonunda görmüştük ama bu filmde adı var kendisi yok!

2015 yılının en çok izlenen yapımı olan Düğün Dernek 2: Sünnet filminde karakterlerin ilk filme göre daha oturmuş olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında ilk filminde en çok sevilen karakterlerinden olan Tüpçü Fikret üzerinde daha çok durulmuş, daha ön plana alınmış. Yapımın son sahnesi de zaten Tüpçü Fikret üzerinden 3. filmin kapısını araladığını da müjdeleyerek bitiriyor. Filmdeki çocuk oyuncunun pek tat vermediğini de belirteyim; daha iyi eğitilebilirdi.

Yorum Ekle