İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar - İnternet ve Programlar

NTLDR virüsü ve NTLDR eksik hatası çözümü

NTLDR virüsü ve NTLDR eksik hatası çözümü
0

NTLDR eksik hatası bazen virüs kaynaklı bazen de (yanlışlıkla) silindiği için bilgisayarınızın açılmamasına neden olabilir. Aşağıda yer alan NTLDR hatası fotoğrafında görüldüğü gibi, sürekli bilgisayarınız yeniden başlatılır durumda olur. Bunun için ilk çözüm “format atmak” olur genellikle fakat NTLDR hatasını formatsız çözmek de mümkün. Bu hata genellikle bilgisayarınızı ms dos ekranında durdurur ve işletim sisteminiz açılmaz. Windows XP ve Windows 7 işletim sisteminin yer aldığı bilgisayarlarda da bu hata gelebilir. Bazen bir virüs bazen bilmeyerek (bu nasıl olur tahmin edemiyorum) NTLDR dosyası silinebilir. Bu da bilgisayar açılırken NTLDR eksik hatası ile karşılaşmanıza neden olur ve bilgisayarınız açılmaz.

NTLDR EKSİK HATASI

NTLDR
NTLDR eksik hatası ekran görüntüsü

NTLDR eksik yani NTLDR is missing hatası çıktığında karşınıza yukarıdaki resimde olduğu gibi bir görüntü çıkar. Bunun anlamı şu: NTLDR Eksik Yeniden Başlat Ctrl+Alt+Del demek. Bunun olmasının sebeplerinden iki tanesini yukarıda yazmıştım; ek olarak bazı bilgiler daha vereyim:

 1. Bilgisayar boot edilemeyen bir kaynaktan açılmaya çalışılıyor olabilir. Bu sorunu kontrol etmek için Bios’tan başlangıç durumu kontrol edilebilir.
 2. boot.ini dosyasındaki ayarlar bozulmuş olabilir. Bios ayarlarına girip default ayarlara geçiş yapmayı deneyebilirsiniz.
 3. Yeni bir harddisk sisteme eklenmiş olabilirsiniz, onu çıkartın. Hata devam ederse diğer çözümlere odaklanın.
 4. Harddisk Sistem tarafından algılanmıyor olabilir. Bunun için Bios’u kontrol edin.
 5. Boot sektör veya master boot kayıtları bozulmuş olabilir.
 6. İDE kablonuz sorunlu olabilir. (Farklı bir kablonuz varsa onu deneyin.
 7. İşletim sisteminiz zarar görmüş olabilir. (bunun çözümü sistemi onar veya format)
 8. Açılış sektörü hasar görmüş olabilir.

XP KULLANANLAR İÇİN NTLDR EKSİK HATASI ÇÖZÜMÜ

Elinizde Xp işletim sistemi yüklü boot edilmiş bir XP CD si olmak zorunda. Bunu bilgisayarınıza takın ve BİOS’tan ilk olarak CD yi seçmeyi de unutmayın; yani format işlemini az buçuk biliyorsanız kurulum ekranına kadar gelmelisiniz.

 • Dosya yüklemesi ekranı geldiğinde R tuşuna yani Repair tuşuna basmalısınız.repair
 • Oturum açmak istediğiniz windowsu seçmelisiniz, 1 yazıp enterlayabilirsiniz.repair2
 • Şifre isteyecektir eğer şifreniz varsa girin. Yoksa zaten entere basıp devam edin.
 • c:/windows tarzında bir yazı olmalı ekranda. Eğer sisteminizdeki harddisk 2 partiondan oluşuyorsa C ve D gibi ve Cd-Rom da E ise, işletim sistemi de C de ise:

copy e:\i386\ntldr c:\ yazıp enterleyin.

copy e:\i386\ntdetect.com c:\ enterleyin.

 • Eğer işletim sisteminiz farklı bir sürücü harfine kurulmuşsa (örneğin F) ve CD-Rom sürücünüz E yerine farklı bir harf sürücüsüne bağlıysa (örneğin G) yukarıdaki kodlar şu şekilde olacak.

copy g:\i386\ntldr f:\ yazıp enterleyin.

copy g:\i386\ntdetect.com f:\ enterleyin.

Yukarıdaki kodları doğru bir şekilde girdiyseniz, dosyaları işletim sisteminizin yüklü olduğu dizine kopyalayacaktır. (ilk kodlarda C idi mesela)

Exit yazıp komut satırından çıkıyoruz. İşlem bu kadar basit. Cd-rom u çıkartıp, bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. İşlemleri doğru yaptıysak, bilgisayarınız açılacaktır.

Bu hatanın çözümü için bir arkadaşımız zahmet etmiş video hazırlamış; videodan da yararlanabilirsiniz:

WİNDOWS 7 KULLANANLAR İÇİN NTLDR EKSİK HATASI ÇÖZÜMÜ

Windows 7 içinde benzer bir yöntem kullanılabilir. Windows 7 işletim sistemi yüklü bir DVD’ye ihtiyacımız var. Bunu bilgisayarınıza takıyoruz ve format atma işlemine başlar gibi başlıyoruz. İlk ekrana devam diyerek geçin ve aşağıdaki sayfaya ulaştığınızda bilgisayarınızı onarın a tıklıyoruz ve komut satırı yöneticisini seçiyoruz. devam ediyoruz.

windows7-ntldr7

Komut satırına aşağıdaki kodları yazıyoruz:

COPY X:\i386\NTLDR C\:
COPY X:\i386\NTDETECT.COM C\:

bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /scanos
bootrec /rebuildbcd

Buradaki kodlarda X, CD sürücünüzün harfini C ise işletim sisteminin yüklü olduğu dizini gösteriyor. bunlara dikkat ediniz.

Eğer bunların hiçbirini yapamadıysanız format atın. Tabii biliyorsanız. :))

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle