İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Röportajlarım
 3. srcmaster ile röportajım

srcmaster ile röportajım


Röportajın tam metni aşağıdaki gibi, fakat bir kaç ön bilgi vermek herhalde Crypthon.org sunucusu hakkında bilgi sahibi olmayanlar için yerinde bir karar olur. Crypthon.org sunucusu, bir kaç arkadaşın kendi aralarında yaptıkları bir sohbet sonucunda fikir olarak ortaya çıktı ve hayata geçirildi. Bir çok kişinin haberi olmamasına rağmen; fikir üretmeye açık herkesin katılabileceği bir ortam. Kendi aralarında aktif üyeler rütbelere ayrılmış ve her rütbe sahibinin ayrıcalıkları var… Chat içinde daha önce görmediğim (dal: nick) sistemi mevcut; boş zamanlarınızda oynayabilirsiniz. :) Kaliteli bir yönetimi olduğu gibi kaliteli takılanları var. Bulundukları sunucuya gezegen diyen enterasan tipler işte. =) Uzay çağında yaşadıklarını sanıyorlar her halde ve üst rütbedekiler diğerlerini ” kripers! ” diye çağırabiliyorlar. :) Bir çok şey öğrenebileceğiniz gibi vakit geçirebileceğiniz bir ortam: crypthon.org

Röportajıma konuk olan Umut arkadaşımızda bu sunucunun fikir babalarından ve sahibi. Kendisi 87 doğumlu, bir çok programlama dilini iyi düzeyde bilen biri..

Ve röportaj metni. :)


Umut Sezer, nam-ı diğer srcmaster… Kendisinin de bazen kullandığı gibi ne11… Bir futbol takımının beyni olmayı seçecekti her halde ( fakat öğrendik ki futbola pek ilgisi yok, varsa yoksa basketbol! Yabancı memlekette yaşadı ya ondandır… ) ; fakat şuan da IRC dünyasının en iyi koderlerinden biri olarak biliniyor… Futboldaki 90’a atılan goller gibi İRC konusunda nokta atışı çok güzel projeleri var; bunlardan en önemlisi ise yaşadığı gezegen: crypthon.org NASA’nın bile daha bulamadığı, hubble teleskopu ile gözükmesi imkansız olan bu gezegen kendi çevresi ile halinünasyon sonucunda oraya gelen yardımsever arkadaşların bulunduğu bir yer… Kendisi ile hem kendi dünyasını, hem de ortak olduğu crypthon gezegeni ve belki de daha fazlasını konuşacağız…

Umut ile bu röportaj yapma fikri; kendine gelen bir röportaj teklifi sonrasında benim hemen ” rest! ” çekip ” benimle yap la ne olur ümüğünü kopardığım! ” demem ile gelişti… Ve tabii ki, beni seçti. ” Oleyyyyy ” diye bağırmayıp ciddi bir röportaj yapmak istiyorum. Kendisi de sorulara en içten cevapları vereceğini söyledi zaten; e bize de sormak kaldı… En zor soruları soracağım, köşeye sıkıştırcam, yaparım bak… yaparım..

iCon: merhaba, umut.

srcmaster: merhaba. okay

iCon: İşte sorular geliyor.. Loading…

İlk soru: Seçim olsa kime oy verirsiniz?
hehehe, bu soruyu geçebiliriz sanırım :P
Kendinden kısaca bahseder misin? Ama lütfen kısa olsun, n’olur! Tabii buna IRC ile tanışmanı da eklemeni istiyorum senden..

srcmaster: ilk soruyu hemen cevaplıyayım :) gerçi vazgeçtim :) uzar konu.adım umut,aslen tunceliliyim ama muğla’da yaşıyordum ta ki yurt dışında üniversite okumaya karar verene dek..sonrasında bir kaç sene sürdürmeye çalıştım ama olmadı. bende yurda geri dönüp en sevdiğim şey olan sporu seçtim.şimdi eskişehir anadolu üniversitesinde yöneticilik eğitimi alıyorum…

irc ile ise quake sayesinde tanıştım.sormam gereken şeyler vardı,takıldığım net kafenin elemanları pek anlamıyorlardı.ben de netten bakim dedim..eh sonunda quakeneti öğrendim.bi’ girdim bi’ daha da çıkamadım. bu kadar :)

iCon: Peki umut, yurt dışındaki eğitim ile yurt içindeki eğitim arasında ne gibi farklar var?

srcmaster: en başta türkiye’de sadece istanbul ünv. ve anadolu ünv. ders aldım, bu yüzden söyleceklerim tam anlamıyla geçerli olmayabilir :)

ülkemizde ki eğitim kişiyi zorlamıyor ne yazık ki.yurt dışında bulunduğum süre içerisinde..her günüm proje ve konferanslara katılmakla geçiyordu elbette ders sonrasında… fakat türkiye’ye dönünce dersten sonra dersle ilgili yapacak pek bir şey bulamıyorum, tabi ilgili kitap ve makale okuımak bunun dışında :)
çünkü öğretim görevlilerinin perspektifi çok farklı, fazlasına da girmeye gerek yok bence. her şey öğrencide bitiyor ne de olsa :)

iCon: Bir de kütüphanede kod yazmakla herhalde. :)

srcmaster: o ayrı :)

iCon: Umut, yaşını söylemedin?

srcmaster: 87 doğumluyum :)

iCon: Aramızda pek yaş farkı yokmuş; peki o zaman sen neden kendinden 1 yaş büyüklere abi diyorsun o zaman?

srcmaster: hayati tecrübesine inandığım herkese abi derim… ister büyük olsun ister küçük (tamam pek demem ama özü bu :)

iCon: eyvallah saol. üstüme alınıyorum. o zaman bize, en büyük hayalini anlat. :)

srcmaster: hmmm….. bi’ anda sorunca bilemedim şimdi…. sanırım en büyük hayalim mutlu bir evliliğimin olması

iCon: Ama vardır, küçükken mesela herkes doktor, avukat der; gerçi olamaz. :)

srcmaster: + bir kız çocuğu :) eğer daha nesnel bakıyorsan..kariyerimde yükselmek olabilir pek tabi :) ve galatasaray’da yönetici olmak mesela

iCon: Anladım, güzel bir hayal ama çoşma bence. :) Bir de senin hakkında japon kültürüne karşı çok alakadar olduğunu duyduk? Neden japon kültürü? Kendi kültürümüzün cılkımı çıktı?

srcmaster: hayır. neden çıksın?

iCon: Neden japon kültürü?

srcmaster: hayal gücü :)

iCon: Biraz daha açar mısın?

srcmaster: o hayal gücü ve sorumluluk alma becerisi bizde çok az.ayrıca kimse kimseyi yadırgamıyor orada her neyi seviyorsa sevsin.bizde karikatür okumak bile bazen “yuha” diye nitelendirilebiliyor.

iCon: Anladım, haklısın…Konudan konuya atlayacağız bugün sıklıkla; Beğendiğin ve Beğenmediğin huyun neler?

srcmaster: vazgeçmiyor oluşumdan hoşlanırım ama çok üsteleyince nefret ederim kendimden. ayrıca her şeyi tam yapmaya çalışmam da hoşuma gitmiyor bazen. burnum kalkıyor o zaman :)

iCon: :) Bana laf mı atıyorsun şimdi.. Geçemessin beni :P Neyse..
Peki biraz sanal alem üzerinden konuşalım; mesela sanal alemde keşke yapsaydım veya keşke yapmasaydım dediğiniz olaylar var mı?

srcmaster: facebook hesabı açmamayı dilerdim :)

iCon: Harbiden güzelmiş.Nedir seni facebook konusunda pişman eden? Ağaçlı resim mi yoksa? :)

srcmaster: :) menunum o resimden. en doğal halim ^^ insanların farklı yönlerini görüpte vay be dediğiöm çok oldu. bu yüzden sanırım. hani ilgi delisi olmak denen bir şey var ya. artık bir de ilgi delisi olmaya çalışmak var :) tuhaf yani.

iCon: Haklısın, çok fazla var o tipler. Bir de feyk olanlar var tabii. :) Tekrar kişisele dönelim.

benzetildiğin biri var mı? Bir ünlü mesela… ( Bak internette bir sürü program var, yükler kontrol ederim yalan deme bak! )

srcmaster: ön cepheden gördün zaten ^^ sence?

iCon: Bence george clooneyin esmer hali. :) Programla kontrol etmedik ama. :)

peki, Yarın kalktığınızda bir hayvan olarak uyanacaksınız… Hangi hayvan olmak isterdiniz?
tamam bu soruyu da geçelim… ne gıcık sorular var yahu! : )

Nelerden hoşlanırsın, nelerden nefret edersin… Yani hobi/fobi olayı?

srcmaster: basketbol en büyük eğlencem..irc ve irc bazlı bir şeylerle uğraşmak (kodlamak, bozmak) yağmurda seyehat etmek sevdiğim şeyler…

iCon: Çok romantik. :)

srcmaster: bunun dışında müzik çok dinlerim aşırı hemde. kitap olduğunca çok okumaya çalışırım.örümcekten korkmam. ^_* bu kadar.

iCon: Fobi yok mu fobi? olması gerek. :) sen de insansın. :P

srcmaster: vardır elbette; rezil olmak mesela, bile bile yalan söylemek (evet söylüyorum bazen)

iCon: Melaike gibi adamsın, tü tü tü tü nazar değmesin. :) ( Gülüşmeler. )

kişisel konuda son 2 sorum kaldı…

Yağmurda yürümeyi seviyorsun da yanında elini tutacağın biri var mı? :)

srcmaster: hıhım

iCon: :) Allah kız evladı versin inşallah. ;)

srcmaster: inş. :) ^^

iCon: Son kişisel sorum; Boş zamanlarında neler yapıyorsun ( Gülüşmeler… Sanki yan yanayız hahahaha )

srcmaster: nete giriyorum.kitap okuyorum.basketbol oynuyorum.kültürel etkinlik içinde tiyatro ve seminerler felan filan

iCon: Bir kaç kitap ve film ismi önerir misin? Hazır konu açıldı. :)

srcmaster: en son okuduğum kitap the road. cormac mccarthy’nin ödüllü bir kitabı.film ise, celda 211 :) dün izledim bunu da, das experiment ve un prophete ile birlikte. twitledim zaten :p

iCon: Twitten takip ediyorum ben seni ama bazen ingilizce yazıyorsun anlamıyoruz. :) Bunları inceleriz bir ara biz. Şimdi, sanal alemle ilgili sorulara geçelim istersen.

İlk sorum şu:IRC geçmişinden birazcık bahset bize.

srcmaster: ilk girdiğim sunucu quakenet, 3 senem geçti orada.sonrasında hosting firması olan bir arkadaşıma yardım etmeye niyetlendim. ilk girdiğim türk sunucusu oydu sanırım. ondan sonra bir de showtvnet’e girmiştim.sohbet için bir de

iCon: Peki kullandığın nick(ler) ne anlama geliyor? neden kullanıyorsun ya da bir geçmişi var mı?

srcmaster: ilk kullandığım nick vulcandı (bunu yeni hatırladım) quakenet’e bağlandığım ilk nick :) sonra akeybet yapmıştım, bir kaç sene onla devam ettim.sonra srcmaster geldi :p akeybet gün tozu anlamına geliyor, zazaca…

iCon: Anlamı ne srcmaster’in ? ne11 var bir de? Basketbolda 11 numara çok önemli mi? :)

srcmaster: vulcan da spock’un vataniydi :) srcmaster da kod efendisi diye geçmiştim ben,source master..

iCon: spock kim? :)

srcmaster: :) mr. spock. star trek ^^

iCon: :) biz spark diye biliyoruz sanırım. :P

srcmaster: ne11 de en sevdiğim rumuzum

iCon: ne anlama geliyor?

srcmaster: nell demek, 11 de en sevdiğim no.nell (koreli bir rock grubu) 11 koydum böyle bir şey oldu.

iCon: anladım. O zaman yavaş yavaş gezegen konumuza giriş yapalım.

Gezegen fikri nasıl doğdu, nasıl gelişti? Sitende yazın var oradan kopya çekmeden anlat bakayım!? Hatta Crypthon nereden geliyor? Süperman miyiz şimdi biz?

srcmaster: benim için gezegene giren herkes süperman. herkes değerli. değerli vakitlerini bizlerle, benimle paylaşıyorlar.bu yüzden herkesin önemi büyük ayrım yok yani.

iCon: Neden gezegen diyoruz, crypthon ne demek?

srcmaster: neden gezegen diyoruz..aramızdan biri böyle demeyi uygun gördü.loglardan bakar bulurum onu :) fikir hep benim aklımdaydı.webden yararlanmadan herşeyi ircden yapmaktı amacım.nitekim bir yere kadar başladım.sonrasında 2 fikir verildi.birincisi, zeytinden; her hareketin bir karşılığı olmalı dedi.puan olayı yani.bende buna göre sistemi yeniden yazdım… ardından arrest’in abisi bronx, kazandığımız puanları bir şekilde harcayabilelim dedi..saldırı dedi..aklıma yut geldi, bir süre sadece kripto yutuyorduk.. sonradan daha stratejik ve daha eğlenceli olması için saldırı sistemini de ekleyip dal olarak değiştirdim…algoritması kaç defa yeniden yazdım bende hatırlamıyorum şimdi :) ama bütün bu şeyleri olabilir kılan şey ircnetteki insanlar. onların önerileri doğrultusunda sistem böyle gelişti.

iCon: crypthon nereden geliyor?

srcmaster: ilk ismimiz magicfusion’dı.ama başka bir domain altındaydık.sonradan değişmek zorunda kalınca isim düşünmeye başladım.elimde superman’in çizgi romanı duruyordu :) kripton olsun dedim ama olmazdı daha farklı olmalıydı. bende bir yerlerinden çekiştirip crypthon haline getirdim… kısacası doğrudan kal-el’in doğduğu gezegen ile alakalı.

iCon: İyi de olmuş. :) Alıştık yani..

srcmaster: hıhım.. ilk başlarda herkes karıştırıyordu :)

iCon: Gezegende rütbe sistemi var, sever herkes rütbeyi ama niye bu rütbeler? ne işe yarar? neden kullanıcılar arasında ayrımcılık yapıyorsunuz, utanmıyor musunuz?

srcmaster: ayrım değil bu, kimin ne kadar bağlı olduğu ile alakalı.birilerinin daha fazla emek vermesi onu daha da ileriye götürmeli.bu yüzden verdiğimiz ekstra şeyleri ilk olarak yüksek rütbelere veriyoruz.

iCon: Mesela ben coder olcam senin gezegende… Rütbeli olcam, havalı olcam… Bunun için neler yapmam gerek? ( imalı bakışlar )

srcmaster: kriptocoder olmak için belirli şeyleri bilmen gerek. bunun yazısını yazmıştım zaten. rütbeli olmak için kendini ircnete adaman gerek..en azından dost edinmen gerek, dost edindikten sonra zaten ister istemez rütben yükseliyor.sonuçta bir şeyler paylaşıyorsun.uzun lafın kısası dost ol, iyi niyetli ol ve saygı duy.

iCon: sitenizde bir çok şey istemiştiniz zaten coderik konusunda, okumuştum. O kadar bilgiyi öğrenmek için ne yapmamız gerek peki, onu da söylemeyi unutmuşsun =)

srcmaster: merak etmek yeter.bir sistemin nasıl çalıştığını öğrenirsen başka bir sistem yaratabilirsin.teoride tabi :)

iCon: Ama yine de bir çok programlama dilinden bahsediyoruz. =) Başka bir soru da bu konudaki önerilerini sorarız o zaman.
O zaman, bize gezegende ve irc de ( ikisi ayrı ) unutamadığın bir sohbeti veya bir olayı anlatır mısın?

srcmaster: ircdeki olay zeytinle tanışmam.. o olmasa ne gezegen olurdu ne de ben irc ile vaktimi geçirirdim..olay ise arrest ile birilerini fena kandırmamız..çok gizli bilgidir. :) dahasını anlatamam :)

iCon: Bu söylenir mi şimdi? bence artık zaman aşımına uğramalı ve söylemelisin. :)

srcmaster: :p ıhıh, kişiler hala aramızda olabilir.. o yüzden pas geçelim lütfen :)

iCon: peki, ama bunu çok soracaklar bunu bilesin. :) ozaman rütbe sorusunu biraz daha genişletelim. Programcı olmak isteyen genç arkadaşlarımıza önerileriniz nedir? Hatta soruyu daha da genişletelim: sanal alemde aylak aylak gezen küçük yaştaki arkadaşlarımıza kendinizden örnek vererek neler önerirsin?

srcmaster: olabildiğince az oyun oynasınlar :) bende oynadım zamanında ama doğru yolu erken buldum.. programcı olmak için ise ilgi duymaları gerek..bunun için ekstra bir şey yapmalarına gerek yok. alıştırma da yapmam gerek hemde çook :)

iCon: Anladım, bu söylediklerini ben de kulağıma küpe ediyorum. :)
Peki şuan gezegenin durumu ne? özetler misin? Geleceği katmadan..

srcmaster: her şey iyi gidiyor.oldukça sakiniz.sistemler düzgün çalışıyor.yapılacaklar listesi full…yaz aylarında yeniden coşacağız galiba :)

iCon: iyi haber desene. :) Gezegen hakkında bir iki sorum daha var ama onları sona saklıyorum. ;)

Biraz da IRC konusunda konuşalım, evren konusunda yani bir nevi. :P IRC’nin geleceği konusundaki düşüncelerin nedir? Ne olcak bu IRC’nin hali!? Durum çok vahim mi?

srcmaster: ircin halinde bir şey yok

iCon: Geçmişe göre?

srcmaster: elbette var. ama bu da normal.ama öyle vay vay diyecek seviyede değil, olamazda.irc’in amacı farklı.yurt dışında hala eskisi gibi.türkiye’de değiştiği için insanlar böyle davranıyor.iyi bence.sunucu yöneticileri daha profosyonel yaklaşamıyorlar ki kullanıcılar daha bilinçli olsun..iş yönetimde bitiyor: kötü sunucu yok, kötü yönetim var.insan sunucu açıp 1 sene içerisinde 10 katına satmayı planlıyorsa böyle olması çok daha iyi..bir tek ttnet olması gerektiği gibiydi.

iCon: Yine farklı bir bakış açısı senden ;)

srcmaster: öyle ama

iCon: Az önce atladığım soruyu sormak istiyorum sana; Gezegende bizi ne gibi yenilikler bekliyor? Süprizlerin var mı?

srcmaster: bir sürü var ama ne bileyim :)

iCon: bir kaçını söyle işte hiç olmassa röportaj yoluyla duysunlar. : )

srcmaster: anbu’nun saklı defteri, bloglar, daha kolaylaştırıcı özellikler felan…kodlamay başlamadan tam bir şey söyleyemem

iCon: kısa zamanda gerçekleşecek olanları söyle o zaman?

srcmaster: bloglar :) istenilen şeyi yaparız.. tabi imkanlar doğrultusunda.insanlar önermeli.bizde yapmalıyız. ;)

iCon: anladım. :) O zaman onlara seslenelim: fikriniz varsa söyleyin la! :)

O zaman bir de bizlere; gezegen halkının gezegen hakkında bilmediği bir şey söyle. :) Çoğunluğun bilmediği bu tip bir iki olay anlatsan, biz de ağzımız açık dinlesek? Özelde geçen şeyler de olabilir.

srcmaster: hmmm…

ilk algoritma 2 haftamı çaldı.ama ondan sonra bi’ on defa daha değiştirdim fakat hiç birisi onun kadar uzun olmadı :p sonra 22.000 küsür satır kod yazıldı.bunların 1000 kadarını theron 500-600 kadarını da lil yazdı; gerisini de ben yazdım. anbu 30 satırdan oluşuyor :) bunun dışında, ircnete ilk giren kişi anbu… dolaşımda ki kripto 545496 :) Bak bunlar bilinmiyordu. :) iç edilmiş kripto -2657144 : ) kripto şampiyonunu açıklayınca bu istatistikleri vericem :)

iCon: tamam, o zamana bırakalım. rütbe konusuna çok taktım belki ama; ilk sırada olanların da bir ayrıcalığı olsun dediğiniz gibi. kage rütbesinde olan her kişiyi; bikaç cümle ile anlatmaya çalışsan ya da diğer kripers’lerin bilmediği şeyler olabilir onlar hakkında; senden duyalım düşüncelerini onlar hakkında. hatta ben sırayla sorarım:

Arrest?

srcmaster: abi güven dürüst

iCon: zaman?

srcmaster: emek özveri samimiyet

iCon: Theron?

srcmaster: partnerim :)

iCon: Lanet? Lanet insanın biri işte. :) hehehe

srcmaster: küçük kardeş, haylaz ^^

iCon: Hell?

srcmaster: dost, ilgi, saygı

iCon: Benim rütbem yetmiyor ama hazır buldum beni de sorayım; bu arada zeytin avucunu yalasın aktif kullanıcı listesinde olmadığından soru dışında tutuyorum onu. :)

iCon?

srcmaster: olmazsa olmaz, dost, blogcuuuu :)

iCon: Eyvallah, ben senin hakkındaki düşüncelerimi röportajın sonuna ekleyeceğim yayınlarken. ( Gülüşmeler.. ) Sorularımız da bitmek üzere ; son bir kaç soru kaldı: baya da geç oldu saat. hemen sıradaki soruyu soruyorum.

Hazır nicklerden bahsettik; gezegende en ilginç nick sence kimin? Bir de IRC de takıldığın süre zarfında en ilginç nick kime ait?

srcmaster: beauvoir kesinlikle…ilaç gibi duruyor :) anlamı farklı ya nys ^^ türkler çok yaratıcı bu konuda :) büyük sunucuların #zurna ve #sex kanallarında çok komik nickler var :p

iCon: Peki, Çok önemli bir olay oldu, gezegende iç karışıklık var… O an tüm TV lerde felan ekranda siz varsınız… Şaka bir yana kısaca: gezegen halkına söylemek istediğiniz bir şey var mı? Geçmişte yaşananları hesaba katarak..

srcmaster: her şey onların sayesinde.. her şey onlar için, nete girince sıkılmıyorsam sebebi ircnet ve insanları.

iCon: Çok konuşmamandan şikayetçi ama herkes, özellikle kanal ortasında?

srcmaster: yooo konuşuyorum. zaten istatistiklerde 2. yim :) ama şu sıralar pek vaktim olmuyor nete girecek

iCon: evet, yo diye diye istatistiklerde 2. sıraya çıktın; tebrikler. :P

srcmaster: girdiğim zamanlarda da acil işlerimi halledip çıkıyorum ^^ :p

iCon: Şaka bir yana, son sorumu sorayım da seni kurtarayım benden.

Bu genel olsun; Sosyal mesaj verir misin diye sorsam, ne dersin?

srcmaster: bizim için yani ircnet için nasıl düşünüyorsam herkes içinde öyle düşünüyorum.. iyi niyet, saygı ve dostluk. herkese yeter ( Gülüşmeler.. )

iCon: Benim sorularım bitmiştir; eklemek istediğin bir şey var mı? Belki beklediğin bir soru vardı, biz sormadık =) Kendi kendine sorup cevaplayabilirsin. :P Eğer yoksa son sözlerini alayım senden..

srcmaster: teşekkür ederim beni bu sohbete layık gördüğün için. bu arada hell ve talesiN’e ön ayak oldukları için teşekkürler :) her ne kadar bilmeselerde ^^

iCon: hell’in haberi var; şuan havalarda kendisi.. : ) Onunla da bir röportaj yapacağım ama tek sorum olacak. :P Neyse..
: ) O zaman röportaj için teşekkürler; gerçekten güzel bir sohbetti. Ben bile çok şey öğrendim. :)

srcmaster: ben teşekkür ederim yahu ^^ bu arada satırları düzenle bence, zira çok enter kullandım..kendimden nefret ettirme bana :)

 


İşte ilk röportajım bu şekilde bitti… Umut ile benim tanışmam Arrest vasıtasıyla olmuştu ama gezegen halkının organize ettiği bir buluşmada yüz yüze görüşme şansımız oldu ilk defa…Röportajı okurken hissettiğiniz o ayrıntıları iyi yakalayabilen, mütevazi, dürüst insanı yüz yüze iken de görmek ayrı bir şanstı her halde benim için…

Bu röportaj sayesinde bir çok şey öğrendik; ben bile umut’u tanıyorum derken artık ” tanıyorum lan! ” demeye başladım. :) Zeytin bu röportajı okurken hakkında küfürler savurduğumu bilmeni isterim, boş yere yazma – kıskanma. :)

Röportajı yaparken, daha doğrusu soruları hazırlarken çok geyik sorularda çıkmıştı ortaya ki 2 tanesi röportaj metninde var; sonrasında ilk röportajım olması ve örnek teşkil edeceğini düşündüğümden ciddi sormaya karar verdim: belki de arada ipin ucunu kaçırmış olabilirim affola! Röportaj sohbete.org cafede , bize ayrılan özel masada gerçekleştirildiğinden ve röportaj sonunda okuduğunuz gibi enteri çok kullanan bir arkadaşımız olduğundan: metni sonrasında ben düzelttim, renklendirdim. Çiçek eksik kaldı bir tek.. Röportaj metnindeki bir çok noktalama işareti vs. bana ait; bazı yerlerde yazdıklarımı metinden çıkardım çünkü karşılıklı sohbete dönüşüyordu o vakit…

Ve bana özel olan bir kaç soru da var; onları da sizlerle paylaşayım: umut’a gezegen halkının bilmediği bir şey söyler misin kendi hakkında dediğimde, hiç futbol topum olmadı dedi… Yazımın başında kullandığım futbol kelimesinin hiç bir anlamı yokmuş; bunu gördüm bu vesileyle. :) Ve kripto sıfırlanma tarihi olarak en geç 15 mayıs tarihini söyledi.

İyi oldu bence, sizce???
( Bu arada Umut’a röportajı 10 üzerinden puanlamasını istediğimde, 9 puan verdi. Ondan düşük verirseniz, döverim! )

Yorum Ekle

Yorumlar (10)

Popüler Yorumlar
 1. 11 sene önce

  tamamını okudum, içeri girip oranın neosu olasım geldi bir an, fakat iki tane hap sunulmadı bana hiç :))

 2. 12 sene önce

  Ben de Muğla da yasıyorum :)
  Güzel röportaj aslında programlama icin gec kalınmıs sayılmaz bana göre, öğrenmek istesek gerekli desteği ”ne11”in vereceginden eminim..
  Suana kadar gercekten hep bos bos takıldım ”irc” de keske… programlama ögrenseydik diye ah cekiyorum tam baslayacagım diyorum pc köye gidiyorum :) laptop alırım devam ederim diyordum Kasım da askere gidecegim :p belki askerden sonra..
  iCon abiye de tesekkürler bu güzel röportajı yaptıgı icin..

 3. Guzel roportaj, eline saglik hakan.

Yapılan Yorumlar
 1. Süper bir röportaj olmuş abi. Yarısına bende şahit oldum sohbete.org kafesinde. İçecekleri iCon ısmarladı :P Eline sağlık.. Daha nice röportajlara :o

 2. Hoş olmuş, bazı yerlerde epey tebessüm ettim :)bazı yerlerde de düşündüm.. keşke programlama bilseydim bile dedim, sadece böyle güzel insanlarla çalışmak için..

  Vakit ayırıp böyle bir söyleşi yaptığınız için teşekkür ederim, ayrıca sohbete.org cafeyi benden habersiz kullandığınızdan ceza keseceğim size! :p

 3. Güzel bir röpörtaj olmuş ellerinize saglık. Bilmedigimz şeyleride ögrenmiş olduk.. :)

 4. 12 sene önce

  Güzel ropörtaj. Eline sağlık Hakanım.

 5. güzel röportaj olmuş tebrik ederim arkadaşlar, özel olay hakkında ben bir kaç kere anlattım aslında da neyse, web’e taşınmasın. ;)

 6. Guzel roportaj, eline saglik hakan.

 7. 12 sene önce

  Ben de Muğla da yasıyorum :)
  Güzel röportaj aslında programlama icin gec kalınmıs sayılmaz bana göre, öğrenmek istesek gerekli desteği ”ne11”in vereceginden eminim..
  Suana kadar gercekten hep bos bos takıldım ”irc” de keske… programlama ögrenseydik diye ah cekiyorum tam baslayacagım diyorum pc köye gidiyorum :) laptop alırım devam ederim diyordum Kasım da askere gidecegim :p belki askerden sonra..
  iCon abiye de tesekkürler bu güzel röportajı yaptıgı icin..

 8. 11 sene önce

  Biraz geç gelen bir yorum olacak ama çok güzel bir röportaj olmuş okurken keyif aldım teşekkürler :)

 9. 1.si sövdüm 8)
  2. zevk alarak okudum :D
  3. sıralamada değilsek ölmedikya

 10. 11 sene önce

  tamamını okudum, içeri girip oranın neosu olasım geldi bir an, fakat iki tane hap sunulmadı bana hiç :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir