İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Günlüğüm
  3. Kendi kendime mail atıyorum

Kendi kendime mail atıyorum


Yani anlayacağınız, kendimle iletişime geçiyorum…

Neden mi?

Çünkü, insanın önce kendi kendini dinlemesi gerekir…

İnsan denen yaratık öyle bilinmeyenlerle doludur ki… Nedensiz, durup dururken kendinizi bir boşlukta hissetmediniz mi? Her şey yolundayken, birden bire kendinizi bir karanlık odada mahsur kalmış gibi hissetmediniz mi? Ve bütün bunlar olurken şu soruyu sormadınız mı? : neden!?

İşte bunun nedeni, insanın kendi kendine konuşamaması ve olayları empati kurarak hem karşı tarafı düşünerek hem de kendini düşünerek kurgulayamamasıdır. Halbuki o kadar da zor değil.

Özünde bu yazı aslında insanların kendi aynalarına bakmasını ifade etmeli. Bir şeye kızdığınızda bunun ucunu başkasına dokundurmamalısınız; çünkü kızan sizsiniz, kızdığınız şey ise her hangi bir nesne veya kişi. Neden bunun acısını 3. kişilere yansıtalım ki? Sorunlara çabuk ve doğru bir şekilde cevap bulamayışımızın dezavantajlarından biridir işte bu…

Aslında aradığımız bir çok sorunun cevabı yine bizdedir; önemli olan o cevabı nasıl arayacağınız ve/veya nasıl bulacağınızdır. Bir sorunla karşılaştığınızda elbetteki başkalarına danışacak, soracaksınız: fikir alacaksınız. Ama önemli olan sizin vereceğiniz özgür karardır; bunu da kendi kendinize yapacağınız bir muhakeme ile sonuçlandıracaksınız. Yoksa ” ipin ucunu ” kaçırdığınızda, bir sonraki evrelerde hep kendinizi bir kenara koyacak, dış etkenlerle boğuşacaksınız ki en sonunda yorgun olduğunuzda kendi kendinize bile yardım edemeyecek duruma geleceksiniz.

Neyse, konumuza gelelim: kendi kendime bir mail yazacaktım değil mi? Evet..

Hakan, öncelikle bilmelisin ki: ne herkes senden daha akıllı, ne de sen herkesten daha akıllısın. Bu yüzden karşındakilerle konuşurken, onu ekarte edebileceğini düşünerek hareket etme. Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi, başkasına yapma: yaparsan hem ileride pişman olursun hem de ileri de benzer bir olay başına geldiğinde kızma hakkına sahip olamazsın. O yüzden, önce kendine sor yapacağını. Kendinle dene yapacağını. İlk önce kendin tecrübe et, sonra yoluna devam et. Böylelikle hem kendini 2 kez geliştirmiş olursun, hem de daha az yaparsın. Sen bunu başarabilirsin.

Sevgili günlük, bazen çok işe yarıyorsun… Saol.

 

Yorum Ekle

Yorumlar (1)

  1. süperrrr :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir