Wordpress tüm yorumları tek tıkla silme

deletecommentswp

Wordpress sitenizde eğer uzun süre güncelleme yapmazsanız veya eklentileri güncellemezseniz bazen spam yorum saldırısına uğrayabilirsiniz. Spam yorumların bir çoğu tek tuşla silinebilmekte zaten. Wordpress tüm yorumları tek tıkla silme işlemini yapma ihtiyacı elde ettiyseniz, spam yorumlarla işiniz yok demektir. Sizin derdiniz “onay bekleyen yorumların fazla olması” değil mi? Yani şunu demek istiyorum: eğer wordpress tabanlı sitenizi uzun süre güncellemezseniz, güncellemeleri almadığınız için normalde spam yorum olan yorumlar, spam yorumlar kısmına değil de eklenen yorumlar kısmında gözükür. Bunların hepsini tek tıkla silme seçeneği wordpress de normalde yok. Fakat bu yorumları (örneğin arkadaşımın sitesinde 692 yorum, 11045 spam yorum eklenmişti uzun süre kontrol etmediği için) silmek için iki seçenek sunacağım size, siz istediğinizi deneyin.

Wordpress onay bekleyen yorumları toplu silme

  1. yöntem biraz profesyonele kaçabilir. Bu işleme başlamadan önce sitenizin mysql yedeğini MUTLAKA alın. Yoksa ufak bir yanlışta geri dönülemez hatalarla karşılaşabilirsiniz. Öncelikle sitenizin cpaneline girip, phpmyadmin e tıklıyorsunuz. Phpmyadmin sol üst köşeden sitenizin databasesini seçin. Aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak:

Bizi burada ilgilendiren klasör, wp_comments klasörü. wp_comments ün hemen yanındaki yeri işaretleyip, aşağıda yer alan seçeneklerden “boşalt” ı seçerseniz, tüm yorumları silmiş olursunuz.

UYARI: Eğer bu işlemi yaparsanız, daha önce onaylamış olduğunuz yorumları da silmiş olacaksınız. Yani sitenizdeki ne var ne yok tüm yorumlar silinmiş olacak. Bunu hesaba katarak bu işlemi yapınız.

2. yöntem ise bir eklenti yardımıyla wordpress yorumlarını silme işlemi. Wordpress panelinizden, eklentiler kısmına girip, yeni ekleye basın. Eklenti arama kısmına Delete Pending Comments yazıp, arama işlemini başlatın. Çıkan sonuçlarda Delete Pending Comments i bulup, yükleyin ve aktif hale getirin. Bu uygulama, onay sürecinde bekleyen yorumları silmenizi sağlar.

Wordpress tüm yorumları tek tıkla silme

Yükleme işlemi sonrası ayarlar kısmında Delete Pending Comments seçeneği aktif olur. Ona tıkladıktan sonra sizden bekleyen yorumları silip silmemenizi ister. Siz onayladıktan sonra o an onaylanmamış tüm yorumları tek tıkla silmiş olursunuz.

 

UYARI: Yukarıda vermiş olduğum eklenti, yeni wordpress sistemi ile tam uyumlu çalışmadığından kullanım sırasında olumlu sonuç alamayabilirsiniz. Bu yüzden sizlere başka bir eklenti de önereyim: ” Batch Comment Spam Deletion ” adlı eklentiyi de kurarak, benzer şekilde yorumların hepsini tek tıkla silebilirsiniz. Bunun dışında önerebileceğim diğer wordpress yorumları silme eklentileri ise şu şekilde:

  • Delete All Comments
  • Delete Pending Comments
  • Bulk Comment Remove

Bu eklentileri de eklenti arama kısmına yazıp aradığınızda bulabilirsiniz. Umarım bu makale yardımıyla wordpress yorumları tek tıkla silme işlemini başarı ile tamamlamış olursunuz. Herhangi bir sorun varsa yorum ekleyerek bana sorabilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version