Özel istek üzerine… Türkiye [Eksik Olan ne?]

Bu teknoloji nelere kadir : )

Evet, twitter sayfasını friendfeed’den sonra pek kullanmasam da her gün açık; bir vesileyle haberlerde de gördüm ama arkadaşlarda paylaşmış.Dünya yörüngesideki Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan Japon astronot Soichi Noguchi, çektiği Dünya fotoğraflarını mikro-blog sitesi Twitter’da paylaşıyor; takip edenler uzay istasyonu ile dünya üzerinden geçtikleri bir çok yerin resimlerini uzaydan çekiyor ve bunları twitter sayfasından yayınlıyor.

Tüm resimlerine ulaşmak için: http://twitpic.com/photos/Astro_Soichi

Türkiye hakkındaki resmi için – ki aşağıda var zaten – : http://twitpic.com/1ea0nr

Başlıkta da dendiği üzere, çok talep gelmiş olacak ki türkiye’nin de bir resmini çekmeyi ihmal etmedi japon kardeşimiz. : )

Fakat resim, peşi sıra eleştirileri de getirdi. Çünkü aşağıdaki resime bakınca siz de hiç mutlu olmayacaksınız.

Bir renk bu resim de eksik değil mi?

Evet, bingo. yeşil renk bu resimde yok. Nedenini tam olarak bilemeyeceğim ama bu resimi görenlerin bir çoğunun ilk tepkisi : ormanlar nerede? olmuştur her halde… Çünkü ilkokuldan beri öğrendiğimiz coğrafi bilgilere göre ülkemizin bir çok yeri ormanlarla kaplıdır. Fakat bu ne kadar doğru? ben bunu internette araştırdım, bize %23 diye öğretilen oran aslında yanlış. : ) Bu orman konusu mecliste de konuşuldu, hatta tutanakların birine %10 olarak geçmiş ki aradaki farkı siz düşünün… Ki şu resimin %1 i bile orman değilken hangi oranlara inanalım dersiniz?

Ben merak edip, sahra çölünün uzaydan çekilmiş resmini buldum ve onu da paylaşmak istiyorum sizinle.

türkiyenin uzay resmi ile bu resim arasında sanırım sadece dağlar ve biraz daha siyahlık olması ama bakın yeşil kısımları görüyorsunuz bu resimde hem de fazlasıyla.

işin ilginç tarafı, bu haberi okurken ve araştırırken TEMA vakfı hakkında da bir kaç şey okudum sanal alemde; ne kadar doğru bilemiyorum ama ben de 24 yaşıma geldim bir kaç gösterişli tv reklamları ve kapsamlı yardım kampanyaları dışında TEMA’nın her hangi bir faaliyetini ne gördüm, ne duydum…

Okuduğum haber metinlerinden birinin altında şunu yazıyordu.

” Ben de bir tema gönüllüsü idim; fakat beni hiç bir zaman aramadılar… Hiç bir etkinlik olmadı ya da davet edilmedim. Aradığımda ve araştırdığımda ise paraları reklam ve pazarlama için harcadıklarını öğrendim; ve bir çok yere sponsor olduklarını… Bu şekilde paraları harcadıklarını ve dikecek ağaç bulamadıklarını gördüm. ”

Bu yazıyı okuduktan sonra çok üzüldüm…

Halbuki tema vakfı hangi amaçlarla kurulmuştu… 1998 yılında başladıkları 1 milyon meşe ağacı projesinin toplam maliyeti 1.8 milyarmış. Bitti mi? nerde bu meşeler? gören, duyan? Yok, yok, yok!.

İşte haberler, tv’ler bas bas farklı konularla ilgilensin, alakasız haberler işlesin: ama ya bu? Bunu da biri araştırsa, sonuca gitse… Ülkemiz yemyeşil olsa…

Yazı dolaşımı

Exit mobile version