1. Ana Sayfa
  2. Din - Tasavvuf
  3. Gavs-i Sani hz.nin Nefis hakkındakı sözlerı

Gavs-i Sani hz.nin Nefis hakkındakı sözlerı


nefsÖncelikle ben bir kaç kelam edeyim… İnsan nefsi öyle bir şey ki bence anlatmaya çalışmak bile gereksiz; çünkü insanları tanıdıkça nefislerine olan bağlılıklarını gün be gün görmeye devam ediyorum. Ama akıllı, inançlı, vicdanlı insanların nefislerine olan idare güçlerine her zaman hayranlıkla bakmışımdır. Şeytan, şeytan diyoruz ama gün be gün içimizdeki nefsi doyurmaya ve böylelikle onun kölesi olmaya devam ediyoruz. Nereye kadar? Söyleyeyim: mahşer gününe kadar… O gün pişman olacak o kadar çok insan var ki…

Neyse, hazretlerinin bu konudaki yazısını okuyalım:


***Nefs düşmandır, Düşman düşmana acımaz, düşmanda hiçbir zaman hayır istemez.daima kötülüğü ister. Allahu teala buyurduki- “inne nefse le emmaretun bis’sui”Yusuf 53

Nefsi emare daima kötülüğü emr eder.

***Şeytan ve nefs çok büyük düşmandır. Kedi nasıl fareyi delikten gözetiyor nefes bile almıyor,ses çıkarmıyor fare kendisini bilmesin çıksın diye şeytan ve nefiste öyledir.şeytanda aynı kedi gibi nerede nokta görürse oradan vurur.

***Şeytanı kandıran nefistir. Allah Teala şeytana Adem’e (a.s) secde et diye emretti, hemen nefis devreye girip, hayır sen daha kıymetli maddeden yaratıldın ,o çamurdan yaratıldı; sen nasıl ona secde ediyorsun diye onu emre itaatten alıkoydu ve helak etti.

***Bu tarikatı nakşibendiyenin gayesi cihadtır… En büyük cihad nefs ve şeytan… ilk önce insanın kendi nefsine dikkat etmesi gerekir.

***Şeytan kurt gibidir en ufak bir sesten korkar kaçar, şeytan Allah zikir edilince orada duramaz siner kaçar, ama nefis öyle değildir.

***“Bu kapıda kişinin ne kadar hizmet ettiğine değil nefsinin ne durumda olduğuna bakılır.”

Baskalarına hizmet etmek isteyenler, kendilerini ıslah etsin yeter.

Çünkü nefsini ıslah eden kimse baskalarına fayda verebilir ve güzelşeyleri temsil edebilir.

Sadat-ı Kiram,nefislerini ıslah edip güzel ahlakı elde ettikleri için Allah yolunda insanlara büyük fayda vermişlerdir.

En büyük hizmet,güzel ahlaklı ve edepli bir insan olmaktır…

***İşlenen günahlar, insanın kalbini zayıflatır; onun düşmanı olan nefsi ve şeytanı kuvvetlendirir. Bu nedenle, insanın içinde kalp, nefis ve şeytan devamlı mücadele hâlindedir.

Zikre devam ediniz, virde önem veriniz. Çünkü kalbin tek ilacı zikirdir. Kur’an okumak, salâvat çekmek, hizmet etmek sevaptır; fakat bunlar kalbe ilaç olmaz, nefsin çirkin sıfatlarını değiştirmez. Nefsi ancak zikir terbiye eder.?

Yorum Yap