Sinekritik: Suçlu / Criminal

Bir süredir doğru dürüst aksiyon filmi izlemediğim için, yine eski “kurt” Kevin Costner’in filmine kaldık! 2016 yapımı filmin yönetmen koltuğunda daha önce başarılı bulunan suç gerilim filmi Katil / İceman filmini de yöneten Ariel Vromen yer alırken; oyuncu kadrosunda Kevin Costner, Gary Oldman, Gal Gadot, Alice Eve ve Ryan Reynolds gibi isimler yer alıyor. Klasik aksiyon ve macera filmlerine farklı bir bakış açısı getirmeye çalışan Suçlu filminin Selfless ile benzerlik taşıyan bir yapım olduğunu da söyleyelim.

Suçlu/Criminal filminin konusuna gelince; Tehlikeli bir bilgisayar korsanını takip etmekte olan CIA ajanı Bill Pope (Rya Reynolds), gizemli bir şekilde öldürülür. Korsanın yeriyle ilgili çok önemli bilgilere sahip ajanın bütün yetenekleri ve hafızası, deneysel bir yöntem aracılığıyla tehlikeli bir suçlu olan Jericho Stewart’a (Kevin Costner) aktarılır. Ancak ajanın özel anıları da işin içine girince Stewart’ın karakteri yavaş yavaş değişime uğramaya başlar. Ve olaylar olaylar…

Aslında insan zihninin farklı bir vücuta transferi konusunda son zamanlarda oldukça yapım ortaya çıkıyor; bunlardan en önemlisi Avatar filmiydi. 2045 Organizasyonu adı verilen ve insan yaşamını daha da uzatma hedefiyle yola çıkan bir takım insanların hedefleri arasında da insan beyninin başka bir beyne aktarılması olayı var ki buna da tesadüf mü bilmiyorum, Avatar B adını vermişler. Dediğim gibi: insan beyni üzerine yapılan filmlerin sayısı git gide artıyor. Selfless ile benzerlik taşıyan Suçlu’da ise daha çok aksiyon içeren sahneler yer alıyor.

Kadrosu zengin, aksiyonu bol, kendini izlettiren bir film olan Suçlu, polisiye ve ajan filmlerinin aranılan ve sevinilen isimlerinden Kevin Costner’in baş rolde yer aldığı ve özellikle Gary Oldman, Ryan Reynolds, Kevin Costner kombininin çok iyi oturtulduğu bir yapım olmuş diyebilirim. 1991 yılında JFK filminde birlikte rol alan Kevin Costner, Gary Oldman ve Tommy Lee Jones yeniden bir araya geldiklerini de aktaralım.

Hakkında çok fazla bir şey bilmediğimiz beyin hakkında yapılan filmlerin sayısı dediğim gibi artıyor. Beyin üzerine yapılan filmlerden biri olan Suçlu aksiyon yönüyle de ilgiyi çekiyor. Bu açıdan bakıldığında izlenesi: fakat bazı sahnelerde “bitse de geçse” dediğim anlar olmadı değil. Filmin tüm yükünün Conster’in üstünde olduğunu da ekleyelim. Diğer filmleri kadar “istekli” görmedim açıkçası; bunda duygusuz birini oynamasının payı var mıydı? Tartışılır.

İyi seyirler.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version