WordPress otomatik kaydetme devre dışı bırakma

wordpress-autosave

Wordpress üzerinde çeşitli düzenlemeler yaparak kendinize göre bazı ayarlamalar yapma şansınız var. Bunlardan bir tanesi de Autosave (otomatik kaydetme) özelliğini daha uzun zamana yaymak veya bir nevi devre dışı bırakmak. Wordpress üzerinde herhangib bir sayfa ya da yazı üzerinde çalışırken wordpress arka planda yazı veya sayfayı otomatik olarak kaydeder. Bunu yapmasının olumlu yönleri de var; herhangi bir internet kesilmesi, elektrik kesilmesi, yanlışlıkla sayfayı kapatmak gibi olasılıklarda yazınız kaybolmaz. Aslında iyi niyetli bir özellik. Fakat AutoSave (Otomatik kaydetme) özelliği sunucu kaynak kullanımı artırmakta, sisteminizi yormaktadır. WordPress otomatik kaydetmeyi yani autosave özelliğini devre dışı bırakmak için wp-config.php dosyası üzerinde bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Bunu yaptığınızda otomatik kaydetme özelliği geçici olarak kapalı kalacaktır ve sisteminiz rahatlayacaktır.

Wordpress Otomatik Kaydetme Kapatma

wordpress otomatik kaydetme / Yazınız otomatik olarak wordpress tarafından kaydedilir.

WordPress Otomatik Kaydetmeyi devre dışı bırakma işlemi için öncelikle wp-config.php dosyasını açıyorsunuz. Dosyanın ilk kısmına aşağıdaki kodu ekleyip kaydedin.

define('AUTOSAVE_INTERVAL', 86400);

Bu ufak kod ekleme işlemi sonrası wordpress otomatik kaydetme süresi 1 güne çıkacaktır. İsterseniz bu süreyi kendiniz de belirleyebilirsiniz. 86400 yazan kısma saniye cinsinden istediğiniz rakamı yazabilirsiniz. Yazdığınız rakam kadar süre boyunca otomatik kaydetme işlemi kapalı olacak demektir.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık