Wordpress Po dil dosyasını Türkçe’ye çevirmek

google-translator-po

Wordpress içerik yönetim sistemini kullananlardan biriyseniz ve profesyonel bir tema kullanıyorsanız, muhtemelen yabancı dille yazılmış bir tema kullanıyorsunuz. Bu temayı Türkçe’ye çevirmek istediğinizde dil dosyasının .po uzantılı olduğunu göreceksiniz. peki .po dil dosyasını Türkçe’ye çevirmek mümkün mü? Evet, mümkün. Bunu sağlayan programlar mevcut. Peki .po dil dosyasını nasıl Türkçe’ye çevireceğiz? Ayrıntılar yazımda; ben de google yardımıyla bu bilgilere ulaştım, bunu da belirteyim.

Po Auto Translator

Po Auto Translator dosyasını indirip, kısa kurulumu tamamlayın. Programı açıp File sekmesine tıklayın. sizin temanızın .po uzantılı dosyası seçin. Bu aşamadan sonrası gayet basit, aslında program çok basit zaten. Bu aşamada hangi dilden hangi dile çeviri yapacağınızı seçiyorsunuz. Mesela İngilizce’den Türkçe’ye ise; English ve Turkish seçeneklerini seçiyoruz. Translate seçeneğine basarak işlemi başlatıyoruz. Google Translate benzeri bir çeviri sunan bu hizmet sonucunda eğer işlem sonucunu beğenmezseniz, elle düzeltmelerde yapabilirsiniz. Biraz karıştırdığınızda olayı çözeceksiniz, eminim. İşlem sonucunda ortaya çıkan .po uzantılı dosyanızı, temanın dil dosyasının bulunduğu kısma yüklediğinizde işlem tamamdır. 

Tabii burada dikkat edilmesi gereken şeyler var: örneğin. turkish.po uzantılı bir dosya olarak yüklediğinizde belki de sistem bunu doğru bulmayabilir. Bunun yerine, orjinal dil dosyasının ismi neyse (örneğin english.po) onun ismiyle aynı yapın, orjinalini english.po.bak şeklinde yapın mesela… Program çok başarılı, bunu belirteyim.

Google translate ile .po dosyası çevirmek

http://translate.google.com/toolkit/docupload adresine giriyoruz. Yukarıdaki gibi bir sayfa çıkıyor karşınıza. Burası tamamen Türkçe. Çevrilecek içeriği ekleyin kısmına tıklayarak, yükleyeceğiniz .po uzantılı dosyayı yükleyin ve hangi dilden hangi dile çeviri yapacağınızı seçin. İleri seçeneğini tıklayın. İşlem bitene kadar bekleyin. Son aşamada indir tuşuna basarak çevirisi tamamlayan dosyayı bilgisayarınıza indirin.

Wordpress dil dosyası ayarları bu şekilde. Aslında bazı profesyonel temaların ayarları kısmında dil seçeneklerini değiştirme seçeneği var. Fakat bu tabii ki her temada yer almıyor. Burada yazılanları uygulayarak sorununuza çözüm bulabilirsiniz umarım. Başarılar.

Po dil dosyasını Türkçe’ye çevirmek, po dil dosyası çevirmek, po dil dosyası, po, wordpress, wordpress dil dosyası çevirmek, po, po uzantısı nedir, po uzantılı dosyalar, po uzantılı dil dosyası, po dil dosyasını düzenleme, po düzenleme

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık