Otomatik sayfa yenileme kodları

wordpress-otomatik-sayfa-yenileme

Wordpress blogunuzda yer alan sayfaların ve/veya yazıların otomatik olarak yenilenmesini yani sayfanın yeniden yüklenmesi istiyorsanız, aşağıdaki kodlardan size uygun olanı seçip gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Peki otomatik sayfa yenileme özelliğinin ne gibi bir faydası olacaktır size? Öncelikle sitenizin alexa değerinin yükseleceğini (yani sıralamanızın düşeceğini) söylemek mümkün ki bu iyi bir şey. Bu özelliği şuan özellikle bir çok haber sitesinin yanında blog siteleri de kullanıyor. Özellikle canlı skor, maç sonuçları gibi siteler için bu kod çok önemli. Otomatik sayfa yenileme işleminin wordpress tabanlı siteler dahil hiç bir siteye google açısından zararı da olmuyor; bunu da belirteyim.

Wordpress Otomatik sayfa yenileme kodları aşağıdaki şekillerde kullanılabilir:

Header.php tema dosyasında bazı php kodlarını ekleyerek. Bunun için wordpress blogunuzda görünüm > Düzenleme kısmından header.php dosyasına giriş yapmak. Sadece birazcık kod bilgisi bilmeniz gerekiyor, o kadar.

Gelelim şimdi otomatik sayfa yenileme kodlarına. Lütfen bu işlemleri yapmadan önce yedeğinizi alın!

Aşağıdaki kod genel bir koddur ve neredeyse tüm sitelerde kullanabilirsiniz. Wordpress siteniz için ise yapmanız gereken header.php dosyasında <title> etiketinden hemen sonra bu kodu eklerseniz, çalışacaktır. Ben 60 rakamını kullandım, kendi blogumda da kullanıyorum. Bu şu demek: 60 saniye de yani 1 dakikada bir o an blogumdaki hangi sayfa ya da yazı açıksa o otomatik olarak yeniden yüklenecek demektir. Siz bunu örneğin 300 yapıp 5 dakika da bir yeniden yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Daha düşük bir rakamda yazabilirsiniz; burada unutmamanız gereken yazacağınız rakamın saniye olarak hesaplandığıdır.

İşte kod: <meta http-equiv="refresh" content="60">

Bununla yetinmeyip, daha farklı işlemler de yapabiliriz. Yani belirli bir sayfanız içinde bu kodu çalıştırabilirsiniz. Kategorileriniz için de olabilir. Aşağıda bu isteklere göre şekillenebilecek kodları sizlerle paylaşıyorum.

Eğer sadece anasayfadayken, site anasayfasının yenilenmesini istiyorsanız header.php dosyasınızı yine açıp </header> kodundan hemen önce aşağıdaki kodu girmeniz gerekiyor.

<?php if(is_home()) { echo '<META HTTP-EQUIV="REFRESH" CONTENT="60">' ; } ?>

Eğer sadece belirli bir yazınızda wordpress otomatik sayfa yenileme kodunun çalışmasını istiyorsanız aşağıdaki kodu kullabilirsiniz. Burada 17 rakamıyla belirttiğim ilgili yazınızın İD numarasıdır. Bu numara wordpress yazılarınızın hemen karşısında yazar. Siz hangi yazıyı istiyorsanız onun İD numarasını bu kodda gereken yere yazmalısınız. Bu kodu temanızın header.php dosyasında </header> kodundan hemen önce girmeniz gerekiyor.

<?php if(is_single( '17' )) { echo '<META HTTP-EQUIV="REFRESH" CONTENT="60">' ; } ?>

Eğer tek bir yazı değil de birden fazla yazıda otomatik sayfa yenilenmesini istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz. Burada yine yukarıdaki kodda olduğu gibi yazılarınızın İD numaralarını yazacaksınız. Bu kodu temanızın header.php dosyasında </header> kodundan hemen önce girmeniz gerekiyor.

<?php if(is_single( array( 17, 19, 1, 11 ))) { echo '<META HTTP-EQUIV="REFRESH" CONTENT="60">' ; } ?>

Eğer yazılarınızdan herhangi birinin değil de wordpress blogunuzda oluşturduğunuz herhangi bir sayfanın otomatik olarak yeniden yüklenmesini istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz. Yine burada sayfanızın İD numaranızı siz 47 yazan yere yazmalısınız, unutmayın. Bu kodu temanızın header.php dosyasında </header> kodundan hemen önce girmeniz gerekiyor.

<?php if(is_page( 47 )) { echo '<META HTTP-EQUIV="REFRESH" CONTENT="60">' ; } ?>

Yine eğer birden fazla sayfanızın otomatik olarak yeniden yüklenmesi için sayfa İD numaralarını aşağıdaki yere ekleyerek yapabilirsiniz. Bu kodu temanızın header.php dosyasında </header> kodundan hemen önce girmeniz gerekiyor.

<?php if(is_page( array( 42, 54, 6 ) )) { echo '<META HTTP-EQUIV="REFRESH" CONTENT="60">' ; } ?>

Sayfa veya yazılarınızda değilde herhangi bir kategoride sayfanın yenilenmesini istiyorsanız yapmanız gereken aşağıdaki kategori kimliği 7 olan yere sizin kategorinizin kimliğini yani İD numarasını yazmak. Bu kodu temanızın header.php dosyasında </header> kodundan hemen önce girmeniz gerekiyor.

<?php if(is_category( '7' )) { echo '<META HTTP-EQUIV="REFRESH" CONTENT="60">' ; } ?>

60 rakamı yazımda bahsettiğim gibi 60 saniyeye tekabül ediyor. Siz daha fazla veya az ise saniye cinsinden düzeltip yazabilirsiniz. Bu kodlar aynı zamanda yazar sayfasında, arşiv sayfalarında da yazılabilir tabii. Kodlarla ilgili sıkıntı yaşarsanız lütfen yazınız.

Kolay gelsin. : )

Kaynak: http://wpgyan.com/auto-refresh-wordpress-pages-and-post

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık