Yanıt geçerli bir JSON yanıtı değildir hatası çözümü

Yanıt geçerli bir JSON yanıtı değildir.

Wordpress içerik yönetim sistemi ile hazırladığınız internet sitenizde bazen yazı içeriğinde fotoğraf eklemek istediğinizde “Yanıt geçerli bir JSON yanıtı değildir.” şeklinde hata alabilirsiniz. Bu durum bazen Ortam kütüphanesinin açılmamasına da sebebiyet verebilir. Bu durumda doğal olarak yazılarınıza resim ekleyebilirsiniz. Sorunu gelin birlikte çözelim.

Wordpress Yanıt geçerli bir JSON yanıtı değildir hatası

Bu hata benim sitemde değil de, arkadaşımın blog sitesinde meydana gelince ufak bir Google araştırması yaptım. Öncelikle belirteyim: bu hata anladığım kadarıyla genellikle Wordpress güncellemeleri sonrası meydana geliyor, bir de dikkat ettim genelde Windows sunucularda bulunan web sitelerinde meydana geliyor. Tabii ki bu durumlar ektsrem durumlar; o yüzden dikkat edilmesi gereken ayrıntılar değil. Çözümü basit ve hızlı.

Arkadaşımın bana gönderdiği yanıt geçerli bir json yanıtı değildir hatası görseli. Kendi çözemedi. ama bu yazı çözdü. :)

Bu hatanın sebebi Wordpress sitelerde birden fazla olabilir, kesin çözümü yazımın sonuna doğru vereceğim çünkü kesin çözüm bazı Wordpress kullanıcılarını üzebilir. Bunun sebebi de klasik editöre geçmek gerektiğindendir. O yüzden ilk önce çözüm için bazı yollar söyleyeceğim ki Wordpress Gutenberg kullanmaya devam etmek isteyenler üzülmesin.

Yazılarınızı güncellemek istediğinizde de yanıt geçerli bir json yanıtı değildir hatası karşınıza çıkabilir. Çözüm aşağıda.

Hatanın çözüm yolları

  • Eklentiler kısmından Health Check & Troubleshooting eklentisini kurarak sitenizdeki hataları görüntüleyin. Belki bir çakışma vardır, ayar eksikliği vardır, bunları bir kontrol edin.
  • Eklentilerinizi tek tek devre dışı bırakıp, kontrol edin. Eklentiler arasında çakışma varsa ya hatayı görmeye devam edeceksiniz ya da çakışan eklentiyi sileceksiniz. (veya güncelleyeceksiniz)
  • Wordpress sürümünü eski haline getirme seçeneği ile (Güncellemeler kısmında olur) eski haline getirin, tekrar deneyin. (Fakat bu da geçici bir çözüm olur)
  • Uploads klasörünün izinlerini değiştirin. (yazılabilir hale getirin fakat güvenliği de elden bırakmayın.)
  • Eğer yüklemeye çalıştığınız dosya RGB değil de CMYK renk paleti olarak kaydedildiyse de bu hata karşınıza çıkabiliyor. Bu durumda fotoğrafı photoshop veya benzeri bir programda açın RGB olarak farklı kaydedin, tekrar yükleyin.

Gelelim kesin çözüme.

Bu hata güncel Wordpress sürümlerinde özellikle 5.3 sürümünden güncelleme yapanların başına gelen bir olay gibi de gözüküyor. Bu yüzden şimdilik en kesin çözüm: Klasik düzenleyici kullanmak.

Wordpress yönetici paneldeki eklentiler kısmına girdiğinizde yeni ekle seçeneğine tıklayın, karşınıza zaten önerilen eklentiler çıktığında Klasik düzenleyici veya klasik editörü göreceksiniz. Kurup, etkinleştirin. Artık yazılarınızı eski klasik editör ile girmeye devam edeceksiniz ve artık fotoğraf ekleyebilecek, yazınızı güncelleyebilecek ve hata karşınıza çıkmayacak.

Özellikle belirteyim: burada anlattığım yöntem Wordpress internet sitelerinde sıklıkla karşılaşılan HTTP hatası şeklinde bir hatanın çözümü değildir. Özetle; yazı içeriklerine fotoğraf eklerken karşınıza çıkan bir hatadır ki görselini yukarıya ekledim. Yazımda anlatılanları uyguladığınızda kesinlikle sorun çözülecektir. Çözemeyen yorum atsın. :)

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hatasız kul olmaz. :)

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık