Akismet istenmeyen yorumları 3 günde silin

Akismet İstenmeyen Yorumları Silme

#Wordpress içerik yönetim sistemi kullanan herkes, spam yorumlardan kurtulmak için Akismet Spam filtreleme yani Akismet istenmeyen yorumları filtreleme hizmetini duymuşlardır ve zaten Wordpress ile kurulu gelir, herkeste kullanır diye düşünüyorum. Spam yorumları engellemek için birebir bir eklenti. Bu eklenti normal şartlarda spam yorumları, Wordpress sitenizde yorumlar sekmesindeki istenmeyen kısmında saklar, siz yönetici panele girdiğinizde istenmeyen yorumları sil diyerek mesajları silersiniz ya da akismet uygulaması ayarlar kısmında yazdığı üzere uygulama bu mesajları 15 günde bir otomatik olarak kendi siler. Peki, bu süreyi daha aşağıya indiremez miyiz?

Tabii ki yapabiliriz, ufak bir kod yardımıyla bunu mesela benim yazımda bahsettiğim üzere 3 güne indirebiliriz. Akismet_delete_comment_interval filtresini kullanarak spam yorumlarını silmek için Akismet aralığını 15 gün yerine üç güne nasıl değiştireceğinizi aşağıda anlatacağım sizlere, buyrun.

Akismet istenmeyen yorumları otomatik silme

Akismet istenmeyen yorumları silmek

Yukarıda dediğim gibi normal şartlarda Wordpress üzerinde Akismet, 15 gün sonra otomatik olarak spam yorumları siler. Bu sizin için hem iyi hem de kötü olabilir. İyi olabilir, bazı yorumlar “yanlışlıkla” spama düşmüş olabilir, bu kötü; iyi yanı ise spam yorumlar gereksiz yere veritabanını şişirir, bu da sitenizin yavaşlaması demektir. Zaten bir çok wordpress site hızlandırma makalelerinde, gereksiz yorumları silin derler, bunun esprisi de budur. Ben bu yazımda 3 gün dedim, siz 1 gün de yapabilirsiniz.

Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasının en alt kısmına ekleyin. Burada şunu belirteyim: bazı ücretli temaların functions.php dosyası farklı klasör içerisinde olabilir, bunu tema üreticinizden sormayı unutmayın. functions.php dosya dosyasını bulduktan sonra aşağıdaki kodu ekleyelim:

/**
 * Filter to change Akismet interval to delete spam comments after 3 days
 */
add_filter( 'akismet_delete_comment_interval', 'custom_delete_spam_interval' );
function custom_delete_spam_interval() {
	return 3;
}

Burada 3 rakamının yer aldığı bölüm, kritik nokta. Akismet eklentisi zaten 15 günde siliyor, siz bu rakamdan daha düşük rakamları yazabilirsiniz buraya. (tek rakam yazacaksınız: 5, 14, 1 gibi…)

Bu kodu kullandığınızda Akismet yorum silme aralığı 3 gün olarak değişir ve bundan sonra spama takılan yani istenmeyen yorumlar kısmında yer alan yorumlar otomatik olarak silinir. Peki, sayısı 0 yaparsanız ne olur? Spam yorum eklendikçe otomatik olarak silinir. Spam yorumlar silindiğinde çöp kutusuna gitmez, tamamen silinir, bu nedenle yaptığınız işlemi geri alamazsınız. Umarım bu makale akismet yorum silme konusunda size yardımcı olmuştur.

Bu kodu yaptıktan sonra Akismet ayarlar kısmında da değişiklik meydana gelir. Ayarlar > Akismet sayfasını ziyaret ettiğinizde sayfanın en altında küçük harflerle 3 günden eski yorumlar otomatik olarak silinir notunu görünce şaşırmayın. :) Bu aynı zamanda kodun çalıştığının da göstergesi olacaktır.

Değişiklikleri yaptığınızda akismet ayar ekranı da bu şekilde değişecektir.

Ayrıca wordpress üzerinde yer alan tüm yorumlarınızı silmek için de aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz:

WordPress tüm yorumları tek tıkla silme

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen sosyal medyadan beni takip etmeyi unutmayın. :)

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık