Wordpress eski linki yeni linke yönlendirme

Eski linki yeni linke yönlendirme

#Wordpress, PHP ve MySQL altyapısını kullanan, kişisel bir içerik yönetim sistemi ve birçok ekleme / düzenleme yapabileceğiniz bir sistem. Peki, bu sistem üzerine kurulu herhangi bir sitenizde yapacağınız link değişimlerini, Google SEO dostu bir şekilde, eski linki bilen ziyaretçilerinizi yeni linke nasıl yönlendireceksiniz? Yani eski linki yeni linke yönlendirme işlemini nasıl yapacaksınız? Bu yazımda gelin bunu çözelim:

Aslında bu konuda birçok makale Google üzerinde var ama ben çok basite indireceğim olayı, sadece Wordpress içerik yönetim sistemi ile kurulu web sitenizde atıyorum siteniz siteadi . com / blog sayfasında idi ve siz bu siteyi tamamen ana dizine taşımak istediniz yani siteadi . com yapmak istediniz. Olabilir, yapmak isteyebilirsiniz, sitenizin link uzantısını daha kısaltmak Google açısından da güzel ama eski linklere tıklayanlar 404 sayfa bulunamadı sayfası ile karşılaşırsa hoş olur mu? Olmaz, değil mi? Ben de bu yazımda işte bu eski linkleri, siteyi taşıdığınız ana dizinde açılmasını nasıl yaparsınız, onu anlatacağım.

Wordpress Eski linki yeni linke yönlendirme

Web sitenizin eski hali: site.com/eski-link 
 Web sitenizin yeni hali bu link olacak: site.com/yeni-link 

Şimdi işin püf noktası burası: eski halini tıklayan ziyaretçi yeni hali olan linke gidecek direkt ve karşısına 404 hata sayfası açmayacak aşağıdaki benim 404 sayfamda olduğu gibi.

404 hata sayfası bu şekilde. Eğer eski linki yeni linke yönlendirme işlemi yapmazsanız bu sayfalar açılır.

Şimdi gelelim kodlara. Aşağıdaki kodu siteniz ana dizininde bulunan htaccess dosyasının içine koyacaksınız. (işlem öncesi htaccess dosyanızın yedeğini bir yere indirip, saklayın. Herhangi bir hata karşısında yedekte dursun)

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
Redirect 301 /eski-link http://site/yeni-link/
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

Redirect 301 kısmı, boşluk bırakın. eski sitenizin linkini veya site dizininin bulunduğu dizinin adını yazın. Örneğin siteniz /blog dizini içeriğinde kurulmuşsa, /blog yazın boşluk bırakın anadizine taşıdıysanız sitenizi siteadı.com adresinizi yazın. sonra htaccess dosyanızı kayıt edin.

Eğer Wordpress sitenizde daha önce htaccess kodları arasında mod_rewrite.c varsa – ki olmalı mutlaka – bu kodların arasına sadece Redirect 301 /eski-link http://site/yeni-link/ eklemeniz yeterli olacaktır, bunu da unutmayın, Wordpress üzerinde Eski linki yeni linke yönlendirme işlemi hakkında başka bir şey yapmanıza gerek yok.

Tabii bu işlemi yapan Wordpress eklentileri de var ama ne kadar eklenti, o kadar yük demek sunucunuz için. Alt dizine kurulu bir web sitenizi başka bir dizine veya ana dizine taşımak istediğinizde eski linklerin hala çalışır olması ve otomatik olarak yeni linke yönlendirmesi için bu basit kod düzenlemesini yapmanız yeterlidir.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık