Bozulan ekran kartınızı atmadan önce fırına verin!

İlginç bir yazı ile karşılaştım: ilk başta garipseyip şaka gibi gelse de sonrasında hem videoyu hem de açıklamaları inceledikten sonra ‘olabilir’ diyenlerden biriyim.

Ekran kartınız eğer bozuksa ve garanti kapsamı dışında ise; en önemlisi kaybedecek pek bir şeyiniz yoksa bu yöntemi deneyebilirsiniz. Fırınınızı önceden 195 derecede ısıtın. Sonra bilgisayarınızdan çıkardığınız ekran kartının üzerindeki soğutucu ile tüm plastik parçaları sökün. Daha sonra alüminyum folyodan küçük topların üzerine ekran kartını koyun. Fırın tepsisine değmeyecek şekilde olmasına dikkat edin. Sonra fırına yerleştirin. 8 dakika bu şekilde bekletiyorsunuz. Sonra ekran kartını çıkartıp, çıkardığınız parçaları yerleştiriyorsunuz ve sonrasında tekrar bilgisayarınıza yerleştiriyorsunuz. Yöntem işe yarar mı? Bunu deneyip göreceksiniz. :)

Peki neden böyle bir işlem yapıldı? Eskiyen ekran kartlarında rastlanan en sık sorun yongaların lehimlerinde yer alan kopmalar. Bu yöntemle kartın kontrollü bir şekilde ısıtılarak lehimlerin tekrar akışkan hale gelmesi ve olası boşlukların kapanmasını sağlıyorsunuz.

Dikkat etmeniz gerekenlerden biri; süre… Eğer süreyi aşarsanız, kartta çözülemeyecek sorunlar yapabilirsiniz. :) Kartı yakmayın yani…

Bu yöntem sadece kaldırıp atmadan önce deneyebileceğiniz bir yöntem. Deneyip, denememek size kalmış.

Videosu ise: {youtube}aK7RZjAC-qE{/youtube}

Ayrıntılı bilgi ve yazımın kaynağı ise: lifehacker.com/5823227

Yazı dolaşımı

Exit mobile version