Sinekritik: Concussion

Concussion

Amerikalılar için amerikan futbolu ve beyzbol vazgeçilmez iki spor dalı olsa gerek: bunun yanında, bu spor dallarından gerçek hikayelerin anlatıldığı filmlerde mükemmel oluyor. İşte bunlardan bir tanesi de Concussion: Amerikan futbol liginin Demir Mike lakaplı pivot oyuncusu Mike Webster ve takım arkadaşlarının başına gelen sağlık sorunları üzerinden güzel bir hikaye ortaya çıkarılmış. Tabii ki Will Smith’in ciddi filmlerdeki başarılı oyunculuğu da olunca ortaya izlenesi güzel bir gerçek hikaye çıkıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Will Smith, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Alec Baldwin, Gugu Mbatha-Raw, Eddie Marsan gibi isimler yer alırken yönetmen koltuğunda Peter Landesman yer alıyor. Concussion da Amerikan futbol oyuncularında sıkça yaşanan darbeler sonucunda ortaya çıkan ciddi kafa yaralanmalarının yol açtığı CTE (Türkçesi ile KTE) ile ilgili çalışmalarıyla bilim dünyasında tanınan Bennet Omalu’nun hikayesi ekrana yansıtılıyor.

Pittsburgh Steelers, Amerikan futbol liginin en eski beşinci takımı olmasının yanında şehrin adını alan, milyonlarca dolar paranın döndüğü piyasanın önemli takımlarından biri de aynı zamanda. 8 Temmuz 1933’te o zamanlar sıklıkla yapıldığı gibi, şehrin beyzbol takımının adı da olan Pittsburgh Pirates adıyla kurulan Pensilvanya merkezli profesyonel Amerikan futbolu takımıdır. En son şampiyonluğunu 1 Şubat 2009’da, Super Bowl XLIII’yi kazanarak elde etmiştir. Mike Webster ise hem Steelers’in hem de Amerikan futbolunun en önemli hücum oyuncularından biri olarak biliniyor: kariyeri boyunca olağanüstü performan ve başarı gösteren oyuncuların yer aldığı müzeye 1997 yılında ismini yazdırmış bir isim aynı zamanda.
Concussion
Gerçek hikayeler her zaman beni etkilemiştir; bir de Will Smith baş rolde oynayınca tadından yenmez bir film ortaya çıkmış. Amerikan Futbolu oyuncularının yaşadıkları ciddi sakatlanmaların, kritik seviyedeki kafa yaralanmalarının ve travmalarının, yaşam boyu sakat bırakan beyin sakatlıklarının trajik boyutunu perdeye taşımayı hedefleyen yönetmen Landesman, bir dergi haberinden yola çıkarak oluşturduğu öyküde, bu türden hasarların tekrarlanmasının, oyuncular ve onların yaşamlarını nasıl etkilediğini vurguluyor. Bunu yaparken ‘paranın kötü gücünü’ de atlamıyor: oyuncuların hayatını tehlikeye atan KTE hastalığına karşı bir şey yapmak yerine kazanılan milyonlarca doların sporu nasıl yönlendirdiğinin üzerinde de duruyor. Bir de Gugu Mbatha-Raw’ın oynadığı kadın karakter ile doktorun yaşadığı ilişki de güzel bir ekleme olmuş: gerçek hayatta Bennet Omalu’nun eşi herhalde bu güzel oyuncuyu kıskanmıştır.
Oyunculuklara gelince; Gugu Mbatha-Raw güzelliği ile ön plana çıktı. Alec Baldwin son zamanlarda kötü adam yerine ‘sonradan’ iyi adam rolünde başarılı oyunculuğu ile filmlere renk katıyor. En son görevimiz tehlike 5 filminde onu izlemiştim. Will Smith, acemi aşık rollerindeki hareketleri yapmacık olsa da Doktor Bennet Omalu karakterini çok iyi bir şekilde ekrana yansıttı diyebilirim. Bennet Omalu’nun bulduğu hastalık konusunda internette biraz araştırma da yaptım: fakat beklenen ilgiyi görmediğini söylersem yanlış olmaz. Türkçe pek kaynağın olmaması da şaşırtmadı açıkçası. Demir Mike hakkında da pek bilgi sözlüklerde bile yok: CTE hastalığı konusunda sembol hale gelen önemli bir sporcu halbuki kendisi…
Sevilen spor dalına, farklı bir açıdan bakan; gerçekleri anlatan ve çözüm arayan bu film özellikle bu türü sevenler için kaçırılmayacak bir yapım olmuş. Ben beğendim. Filmin sonunda ise tarihi gerçekler not olarak veriliyor. Bu da akılda kalacak soru işaretlerini giderdi. Fakat filmin amerikan futbolunun ticari kısmına çomak soktuğu için çok ön planda tutulmayacağı aşikar ki gözden kaçan bir yapım olabilir.
İyi seyirler.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version