Sinekritik: Açık Çek

Peter Farrelly, daha çok cinselliği ön plana çıkartan filmleriyle bilinen biri; bunlardan bir çoğu ilişkiler üzerine odaklanmışken geri kalanlar ise ailevi sorunları irdeleyen filmler. Fakat son zamanlarda Açık Çek filminin de yönetmenliğini yapan Peter Farrelly son fimlerinde muhafazakarlığa doğru kayma eğilimi gösteriyor; tabii ki bizim standartlarımıza göre değil abd standartlarına göre. :) Daha az cinsellik ( ki biz Türk filmlerine nazaran yine de fazla ) olan filmlerinde artık daha fazla özlü söz, güzel davranış, yerinde tespitler ve yol gösterici sahneler görmek mümkün.

Konusu olarak belki de güzel ve/veya ilginç bir film olarak görülebilir; hatta filme konu olan ‘Açık çek‘ konusu aralarınızda geyik konusu olarak dönebilir ama konu ilk baştaki gibi akıcı bir şekilde ilerlemiyor: yani sanki olay iyi yansıtılmamış gibi… Zamanla rutin bir filmde dönmeye başlıyor; klasikleşiyor. Bekar arkadaşlarda herhalde filmden sonra ellerindeki açık çek in kıymeti konusunda düşüncelere dalmıştır. :) Evli olanlara gelince; onlarda ‘acaba böyle bir şey yapsak, evlilik konusunda çözümler olabilir mi?” diye düşünmüşler midir? :)

Rick’ye (Owen Wilson), karısı tarafından başka kadınlarla birlikte olma izni verilir. Böylece Rick ile arkadaşı Fred (Jason Sudeikis) çapkınlık turlarına başlarlar. Film de bundan sonra kopar. Çünkü Rick başka kadınlara kur yaparken eşi de boş durmaz ve başka erkeklere kur yapmaya başlar. Fakat verilen bu “Açık Çek” kahramanlarımızın başına hiç de ummadıkları dertler açacaktır…

Komik bir film beklentisinden uzak; daha çok cinselliğin ön plana çıkartılarak devam ettirildiği, ailevi yani evlilik konusunda alınan bir karar neticesinde yaşananların yer aldığı bir owen wilson filmi var karşımızda. Boş vaktinizi öldürmek için izleyebilirsiniz.

Benim notum 6 puan.

İyi seyirler.

 

Yazı dolaşımı

Exit mobile version