Warning: strtotime() [function.strtotime] Hatası çözümü

 

Joomla da yaşanan hatalardan biri daha; daha çok sunucu taşımasında yani site taşımalarında karşımıza çıkıyor. Çözümü basit; ben SADECE sizin kendi bilgilerinizle ve elinizdeki şifrelerle bu olayı nasıl çözebileceğinizi size anlatacağım.

Hata örneği aşağıdaki gibi:

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system’s timezone settings. Please use the date.timezone setting, the TZ environment variable or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We had to select ‘UTC’ because your platform doesn’t provide functionality for the guessing algorithm in /opt/coolstack/apache2/htdocs/Joomla/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Çözümü ise;

1 Genel yapılandırma ayarları kısmına girin ( joomla panel )

2 Sunucu, yerel ayarlar kısmındaki zaman diliminin UTC +2 İstanbul bla bla olarak seçili olmasını sağlayın.

3 FTP den .htaccess dosyanızı açın.

4 Aşağıdaki kodu dosyanın en altına yapıştırın:

php_value date.timezone Europe/Istanbul

Kaydedip, kapatın.

Sayfayı ctrl+f5 ile yenileyin. :)

Sorun büyük ihtimalle çözülmüştür.

NOT: 2. adımdaki saat diliminiz farklıysa ve değiştirmek istemiyorsanız; o saat diliminde bulunan ülkeyi kontrol ettikten sonra http://www.php.net/manual/tr/timezones.php sayfasını açın ve ülke zaman diliminizi bulup karşısındakini kopyalayın ( bizim anlatımımız da Europe/Istanbul kullanıldı. ) .htacces dosyasında php_value date.timezone boşluk bırakıp karşısına bu zaman diliminin ismini yapıştırın ve kaydedin. yine çözülecektir.

NOT: php.ini yardımıyla da çözülebilir ama bazı sunucularda php.ini ayarlarında siz değişiklik yapamıyorsunuz. bu yüzden o çözümü yazıma eklemiyorum.

İyi joomlamalar. :)

Yazı dolaşımı

Exit mobile version