Sinekritik: 3 idiots

Sosyal medyada bir çok videosunu izlediğim ve paylaşımlar neticesinde ‘izleyeyim artık şu filmi’ deyip bilgisayarımda aylarca sakladığım bu filmi sonunda izledim; iyi ki de izlemişim.

Genellikle bu tip konuları olan filmlerde, özellikle Amerika filmlerinde hep uyuşturucu, sex, kadınlar önplana çıkartılıp filmin ilgi çekici kılınması sağlanıyordu fakat bu filmde bizden bir şeyler var yahu: samimilik, içtenlik, ders verme amacı gibi şeyler… Filmde absürd tabirle hiç bir falso yoktu diyebilirim; gayet ailece izlenebilecek bir film!

Film hindistan sinema endüstrisinin yani bollywood‘un son zamanlarda en çok ün yapan filmlerinden biri; bu vesileyle ben de hint sinemasını biraz daha inceleme ve bilgi sahibi oldum diyebilirim. Bunları sizlerle paylaşmasam olmaz. :)

Filmin baş kahramanını oynayan Aamir Khan, her ne kadar öğrenci karakterini canlandırsa da aslında 65 doğumlu ünlü bir sinema oyuncusu. Rolüyle bu kadar bağdaşan bir oyunculuk sergilemesi ne kadar usta bir oyuncu olduğunun göstergesi. Geç öğrendim belki de ama ülkemizde de özellikle bayan sinema izleyicileri tarafından hayli sevilen biri ve adına onlarca türkçe fan sayfası açılmış durumda… Aslına bakarsanız filmin başrol kadrosunda oynayan herkes 35 li yaşların üstünde ve ülkelerinde çok ünlüler; bu da filmin bu kadar tutmasında bir etken olabilir aslında…

Konusuna gelince; hindistanın en ünlü okullarına yazılan 3 gencin başına gelen olayların günümüz dünyasındaki yansımasını izlerken birden geçmişe gidiyoruz ve olayların bu noktaya nasıl geldiğini izliyoruz. Eğlence had safhada; bazıları filmdeki müzikal gösterileri çok eleştirse de aslında çok yerinde gösterilmiş ve tadında bırakılmış sahneler bunlar: tamam, banyo ederken bir anda oynamaya başlamak bazılarına saçma gelebilir ama hani bazı ülkelerin bilindik futbol sistemleri olur ya; hint sinemasının da böyle bir özelliği var: bir an da müzikal havasında filmle alakasız gösteriler gelebiliyor ekrana..

Filmde aslında ülkemizdeki eğitim sisteminden izler bulamasak da; benzerlikler bulabilmek gerçekten insanı düşündüren bir etki yarattı: eğitim sistemindeki ezbercilikten ve ‘ben bilirim’cilikten dem vurulurken, bunu komik bir üslupla bizlere yansıtmaları gayet hoş oldu. Ayrıca yönetmeni kutlamak gerek; çoğu yerde öyle ince noktaları akıllıca bize izlettirdi ki gerçekten usta bir yönetmen olduğunu kanıtladı. Mesela oyunculardan biri intihar ederken ayağına kablo takılması ilk başta ben de ‘kesinlikle asılı kalcak atlayamayacak’ düşüncesi oluştursa da sonuç öyle olmadı. Neyse daha fazla örnek vermeyeyim. :)

Film, hint kültürünü de yansıtıyor ve ailevi konular olsun, maddi konular olsun değinmeden geçmiyor. Tam bir hint filmi anlayacağınız; ama bizden… İzlemenizi kesinlikle öneriyorum. Her sahnesi ayrı bir komedi ve konusunu işleyişini gerçekten müthiş. Ustalık örneği bir film diyebiliriz kısaca..

Puanım: 10 üzerinden 8

Filmin fragmanı ise:

 

Yazı dolaşımı

Exit mobile version