Sinekritik: Chappie

ABD , Meksika yapımı Chappie’nin oyuncu kadrosunda Hugh Jackman, Dev Patel, Sigourney Weaver, Sharlto Copley, Jose Pablo Cantillo gibi isimler yer alıyor. Yönetmen koltuğunda ise yine benzer bir yapıma (Yasak Bölge 9) imza atmış ve Chappie’nin senaryosunda da imzası olan Neill Blomkamp yer alıyor. Yakın bir gelecekte geçen filmde robotlardan oluşan bir polis ordusu, insanların güvenliğini sağlamakla görevlendirilmiştir. Ancak bu robotlardan bir tanesi olan Chappie bir gün kaçırılır ve yeniden programlanır. Bu andan itibaren dünyanın ilk düşünebilen ve hissedebilen robotu olan Chappie, artık otoriteler için bir tehdit olarak algılanmaya başlamıştır ve bir an önce yok edilmesi gerekecektir.

Hung Jackman’ın kötü rolde oynadığı Chappie, bir bilim kurgu ve dram filmi. İçerisinde duygusallık ve yeni neslin ‘nasıl izole’ edildiğine dair güzel sahneler var. Yine de finale doğru kayış kopuyor: dinsel tüm öğeleri yıkarak, yine bilimsel bir tabana oturtmaya çalışıyor kurguyu. Film ön planda güzel ama arkadan hissettirmeden ‘tanrı paradoksu’nu işleyerek, sona doğru ‘çakma’ robocop’ tarzıyla finali yapıyor anlayacağınız…

Filmin başından itibaren Neill Blomkamp‘ın varlığını hissediyorsunuz. Johannesburg şehri onun için çok önemli. Yine Johannesburg‘un varoşlarında dolaştırıyor bizleri. Bu sefer uzaylılar yok; tamamen insan ürünü robot polisler var. Ve onlara da bir duygu, insani huylar yükleyerek ilerliyor. Finalde ise tüm dinsel temaları yerle bir ederek sonuçlandırıyor. Chappie ise enteresan bir robot. İnsani özellikler kazanıyor; bunda da insanlarla bir arada yaşaması ve öğrenmesi çok önemli. Bir yere kadar insanoğlunun ne kadar acımasız olduğuna şahit oluyorsunuz ama bakın üçüncü defa aynı konuya değineceğim: final kısmı çok ‘uç’ noktalara değiniyor. Chappie’nin ailesi ile çok ilginç: amerika/meksika karışımı bir dost, hint kökenli bir ‘dahi’, hippi bir baba ve albino bir anneye sahip! Hayata adım atması bile çok enteresan anlayacağınız.

Chappie için bilim kurgunun biraz daha uçuk versiyonu tabirini kullansam, yalan olmaz. Elysium ile oldukça eleştiri olan Neill Blomkamp’ın sessiz sedasız sinemaya sürdüğü Chappie ile tekrar itibar kazanmayı arzuladığı açık: bunu başardı gibi de zaten. Güney Afrikalı Dieantwoord grubunun elamanları da filme ayrı bir hava katmış diyebilirim. Bazıları için Jude Law’ın oynadığı Yapay Zeka’dan sonra ortaya çıkan en iyi yapay zeka filmlerinden biri olarak gösterilen Chappie konusunda benim yorumum: duygusallığın, insancıllığın arkasında çok daha başka şeyler var!

Son olarak Chappie’den bir replik. ”I forgive you. Bad man.

İyi seyirler.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version