7 Ücretsiz Stok Görsel Siteleri

Ücretsiz-Stok-Siteleri

Bu blog yazımda sizlere ücretsiz stok görsel siteleri hangileri kısaca onlardan bahsetmek istiyorum. Bazıları fotoğraf arşivi yapmayı sever, bazıları içerikleri için güzel fotoğraflar, stok görseller arayışına girer, özellikle blog yazarı veya içerik editörü iseniz, bu stok görsel siteleri sayesinde çok güzel fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz Stok Görsel Siteleri Nelerdir ?

Sizlere ücretsiz olarak da kullanabileceğiniz (ücretli alternatifleri de ekleyeceğim, parası olanlar için) stok fotoğraf sitelerinden bahsedeceğim. Shutterstock gibi bu konuda ilk akla gelen siteyi es geçiyorum. Sırayla gidelim, önce ücretsiz olanlar, yani telif istemeyen stok görsel siteleri :

Ücretsiz Stok Görsel Siteleri bir tane örnek
  • Pixabay : Telif hakkı olmayan resim ve videoları paylaşan etkileşimli bir topluluk sitesi olan Pixabay üzerinde, ticari amaç gütmeden Pixabay lisansı ile paylaşılan fotoğraflar, üyelerin beğenisine sunuluyor. Üyelik tamamen ücretsiz. Ben bu yazıyı hazırladığımda sitede 2 milyondan fazla fotoğraf sizleri bekliyordu. Hali hazırda hem editör tavsiyeleri, hem popüler fotoğraflar gibi özelliklere sahip olmasının yanında Türkçe dil desteği de sağlıyor (10’dan fazla dili destekliyor fakat bu çeviriler genelde Google Translate ile yapılmış gibi olduğundan biraz sırıtabilir). Aradığınız fotoğrafı arama kısmına yazıp, çıkan sonuçlar arasından herhangi bir fotoğrafı sağ kısımda bulunan indir kısmından, çeşitli boyutlarından size uygun olanı seçerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
  • Pexels : Pixabay ile benzer yapıda olan Pexels’in farklarından bahsedecek olursak; anasayfa tasarımı ilk dikkati çeken farkı diyebilirim. Anasayfa arama kısmında popüler aramalar da karşınıza çıkıyor, ayrıca aşağı doğru anasayfayı çektikçe İnstagram keşfet gibi çeşitli fotoğraflar (GIF’ler dahil) karşınıza çıkıyor. Pexels’daki tüm fotoğraflar ve videolar ücretsiz olarak indirilip kullanılabilir. Üyelik kısmındaki ““Resimlerinizi Forbes’da, HBR’da, Mashable’da ve hatta hiç bilmediğiniz bir yerin reklam panosunda görmek harika. Dünyanın her yerinden gelen bağışlar ve teşekkürler mutluluk verici. Bu, Pexels topluluğunun öne çıkmasını sağlıyor!” açıklaması dikkate değer! Siteye üye olmak ücretsiz ve fotoğrafları ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Türkçe dil desteği var.
  • Unplash : Yukarıdaki iki siteden farkı site anasayfasında yer alan kategoriler sekmesinin daha geniş yelpazede olması diyebilirim. Siteye üye olmak ve fotoğrafları indirmek ücretsiz ancak sitenin Türkçe dil desteği ben bu yazıyı yazarken yoktu. Bulunan kategorideki fotoğrafları sırayla peşpeşe geçebilmek de diğer bir artı özellik
  • Gratisography : Daha eğlenceli ve değişik türden fotoğrafların yer aldığı bir site. Fakat resim sayısı o kadar fazla değil. Sitenin tasarımı da pembe renkteydi ben bu yazıyı yazarken, gayet ilginç. gayet değişik buldum açıkçası. Bir süre öncesine kadar sitede arama yapmak yoktu ancak o özelliği de aktif ettiler. Fotoğrafları ücretsiz indirebilirsiniz, sitede Türkçe dil desteği yok.
  • Little Visuals : Genellikle doğa ve manzara resimlerinin yer aldığı bir site ve yüklenen fotoğrafların çoğu yüksek kalitede üyelere sunuluyor. 3 milyondan fazla üyeye ve 15 milyondan fazla görüntülemeye sahip olduğunu söyleyen site (bu yazıyı yazdığım anda böyleydi) ücretsiz, yüksek çözünürlüklü görüntüler ticari kullanım dahil olmak üzere ücretsiz olarak kullanabiliyor. Bu yazıyı hazırladığımda üye alımı kapatılmıştı. Site İngilizce dilinde yayın yapıyor. Ayrıca arama butonu yok… Site e – mail aboneliği ile her hafta abone olanlara 7 adet yüksek kalitede fotoğraf gönderiyor. Site anasayfasını her yenilediğinizde yine çeşitli fotoğraflar karşınıza çıkıyor ve indirebiliyorsunuz.
  • StockSnap : Yeni kurulan bir stok görsel sitelerinden biri kendisi. Ticari kullanım da dahil olmak üzere aklınıza gelebilecek hemen hemen her kullanım için güzel, yüksek kaliteli stok fotoğrafları ücretsiz olarak sunuyor. Tüm görseller ve üye olmak da ücretsiz. Ancak sitede çok fazla reklam verilen fotoğraflar da var. O yüzden sponsored yazan fotoğraflardan uzak durun. Site dili ingilizce.
  • Picography : Picography, profesyonel fotoğrafçılar tarafından sunulan rastgele çekimlerin yer aldığı bir stok fotoğraf galerisi. Herhangi bir konuda site içi arama yapamazsınız, ancak mükemmel fotoğraflar bulabilirsiniz.
Pixabay ücretsiz stok görsel siteleri içerisinde telifsiz fotoğraf bulma konusunda benim de sıklıkla kullanacağım bir site.

Superfamous gibi bir süredir kapalı olan veya wallhaven gibi her ne kadar ekran koruyucusu fotoğrafları olsa da size stok görsel konusunda yardımcı olabilecek sitelerde var. Her halükarda yukarıda yazılan bu sitelerin ortak özellikleri ücretsiz olmaları; resimleri indirmek istediğinizde siteye bağış yapmanız veya robot olup olmadığınızı kontrol etmek gibi çeşitli prosedürler diyelim karşınıza çıkabilir ancak fotoğrafları bilgisayarınıza indirebiliriyorsunuz eninde sonunda.

Flickr gibi üye olmanın ücretsiz olduğu fakat bir sonraki aşamalarda ücret ödemek zorunda kalabileceğiniz, ücretli fotoğrafların da yer aldığı sitelerde var, bilindik. Ben size daha çok fazla bilinmeyen ya da size yardımcı olabilecek stok görsel sitelerden bahsetmek istedim. Umarım işinize yarar.

Ben de sitedeki günün resimleri başlığı altındaki yazılarımı bundan sonra bu sitelerden de eklemeler yaparak zenginleştireceğim. :)

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık